Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2008


Rjazaň a kariéra prezidenta Putina

Igor Lukeš

Rusko si má vybrat nového prezidenta až za pár týdnů, ale Vladimir Putin už svého nástupce představil. Hned též dodal, že ho nový prezident vzápětí jmenuje ministerským předsedou. Vypadá to, že zemi bude dál vládnout car Vladimir. Z téhle totalitní šarády jde mráz. Hlavně když si člověk připomene, jak se Putin k permanentní moci dostal.

Do povědomí světa vstoupil Putin v srpnu 1999, když z úřadu šéfa FSB (dříve: KGB) přešel na post předsedy vlády. Byl loutkou prezidenta Jelcina a jeho popularita kolísala mezi 2 a 5 procenty. Během neuvěřitelných pár týdnů dokázal vyrůst z role Jelcinova poskoka do postavy téměř napoleonské. Jak? O to právě jde.

V září 1999 výbuchy bomb zničily čtyři činžáky v Moskvě a dalších městech. Téměř 300 lidí v sutinách zahynulo a země věřila, že viníky jsou teroristé z Čečenska. Rusko zachvátil strach. 22. září do dějin vstoupil Alexej Kartofelnikov. Všiml si, že před jeho domem v Rjazani stojí bílá lada, u ní blondýna a dva muži, kteří nosí z auta do sklepa pytle. Kartofelnikov zavolal policii. Pyrotechnik Tkačenko zjistil, že v pytlích je výbušnina hexogen, kterou teroristé použili v předchozích útocích; našel i rozbušku. Nastala hromadná evakuace. Druhý den ráno oznámila televize, že se podařilo zabránit dalšímu atentátu, a potvrdil to i ministr vnitra. Večer oznámil Putin, že s čečenskými teroristy zatočí a že ruské letectvo už bombarduje Groznyj. Národ si oddechl, zajásal a zamiloval se. To je moloděc!

Honička na osádku lady byla úspěšná. Stopa vedla na poštu, odkud telefonovali do Moskvy. Telefonistka zjistila, že číslo patří FSB, a rozhovor si poslechla: volající si zoufal, že se jim nedaří z města uniknout, protože jsou všude hlídky. Posádka byla vzápětí zatčena. Prokázala se ale průkazy FSB a odmítla vypovídat. Vše „vysvětlil“ šéf FSB o dva dny později. Šlo prý jen o cvičení civilní obrany. V pytlích nebyl hexogen, ale cukr a tvrzení pyrotechnika byl omyl.

Novaja gazeta a televize prokázaly, že pravdu měl pyrotechnik, který tvrdil, že v pytlích byl hexogen a ne šéf FSB, a do věci se vložila parlamentní komise. Nikdo z jejích členů neskončil dobře.

Její předseda Sergej Jusenkov byl zastřelen v dubnu 2003 a jiný člen Jurij Ščekočichin zemřel v hrozných bolestech na radioaktivní otravu v červenci. Právník komise Michail Trepaškin zjistil, že rjazaňský sklep najal agent FSB. Byl odsouzen za špionáž a agenta v srpnu 2004 zabilo auto. Otta Lacise, člena komise, zmlátili do bezvědomí v roce 2003, ale přežil. Zabilo ho auto v roce 2005. Novinářku Annu Politkovskou zavraždili v říjnu 2006. Věc začal v londýnském exilu vyšetřovat Alexander Litviněnko, bývalý agent FSB. V listopadu 2006 zemřel na radioaktivní otravu.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky