Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2008


Studená válka ve střední Evropě

Bohumil Dolezal

Ve střední Evropě to občas vypadá tak, jako by dva velké válečné konflikty minulého století neskončily, nýbrž jen přešly z fáze horké do fáze studené. V minulých dvou letech o to pečovala dvojice bratří Kaczyńských v Polsku, protivníkem bylo Německo. (S výměnou vlády Polsko přešlo, jak se zdá na „mírové soužití zemí s různým zřízením“). V Česku se teď o latentní pokračování studeného konfliktu starají někteří publicisté. Teď se střet novou silou rozhořel na Slovensku. Hybatelem je předseda koaliční SNS Slota, který na tiskovce k slovenským učebnicím (i učebnicím pro slovenské Maďary) prohlásil zakladatele maďarského státu svatého Štěpána za šaška na koni.

Český čtenář nechť si představí, že by Jörg Haider, dokud ještě jeho strana seděla ve vládě, řekl totéž nad jezdeckou fotografií tatíčka Masaryka. Přítomný premiér Fico seděl na tiskovce jako pecka a nehnul brvou. Teprve když pak Maďaři odvolali chystanou návštěvu premiéra Gyurcsánye v Bratislavě, omluvil se místopředseda vlády Čaplovič jaksi na půl úst za „nešťastný výrok koaličního partnera“, když vyjadřoval politování nad tím, že Maďarsko zrušilo účast na setkání. Zato premiér Fico tuto sobotu prohlásil, že jde z maďarské strany o „směšnou záminku“. (Maďaři jako důvod uvedli i to, že Fico poté v Liptovském Mikuláši hovořil o nebezpečí extrémního nacionalismu s protislovenským zaměřením, pokud volby v Maďarsku vyhraje opozice – což je mimochodem vyjádření podobné tomu, za něž španělský král před časem bez obalu okřikl venezuelského diktátora Cháveze).

Slovensko-maďarské vztahy jsou neurotické a zatížené spoustou reálných, obtížně řešitelných problémů. Fico a jeho garnitura si snaží situaci ulehčit tím, že k nim přidává nové. Stejně jako polští a čeští nacionalisté pečuje o to, aby byla naše oblast rozdělena na „vítěze“ a „poražené“ pomyslnou hranicí, vytyčenou skoro před sto lety první světovou válkou. Tato hranice je dnes anachronická a nebezpečná, protože dělá region velmi zranitelným a nabízí se různým staronovým manipulátorům z východních končin. V době NATO a Evropské unie by snad bylo možné tohle pomyslné rozdělení překonat: sotva se to však podaří, budou-li se čelní politici naší oblasti chovat jako pubertální fracci.

(www.bohumildolezal.cz)Zpátky