Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2008


Z vlastní kapsy

Erik Tabery

Na tento verdikt jsme čekali dlouho, ale stál za to. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že Evropským demokratům náleží 15 milionů korun, a navíc ještě odškodnění v hodnotě 780 tisíc korun. Proč? Tato strana měla od státu dostat za výsledek v komunálních volbách v roce 2002 přibližně 15 milionů korun, ale tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka hledal absurdní právní kličky, jak se zaplacení vyhnout. Stejně postupoval i jeho nástupce Vlastimil Tlustý. I když jim soudy hned několikrát řekly, že postupují proti zákonům, trvali na svém.

Nejde o banální soudní při, fakt, že ministerstvo financí odmítlo vyplatit politické straně peníze, na které měla nárok, znamenal největší porušení volební soutěže od roku 1989. A zarputilost, s jakou na svém ministři financí trvali (zejména Sobotka, protože Tlustý se stal ministrem až po volbách), vzbuzuje podezření, že to byl záměr. Není třeba vysvětlovat, že o vítězství ve volbách do značné míry rozhoduje volební kampaň, která je ale dost nákladná. Evropští demokraté tedy byli poškozeni a soud jim dal za pravdu. Za tak razantní zásah do fungování parlamentní demokracie by však odškodnění mělo být mnohem vyšší.

V této otázce je jasno. Nezodpovězené ale zůstává, kdo to zaplatí. Podle zákona je možné požadovat uhrazení odškodnění, které byl nucen stát zaplatit za nesprávný postup státních úředníků, od těch, kteří o tomto postupu rozhodli. To znamená, že stát by mohl chtít peníze po Tlustém a Sobotkovi. A rozhodně by se o to měl pokusit.

Politici a úředníci začnou své kroky vážit jinak až tehdy, když jim bude hrozit vlastní finanční újma. Tento případ se zdá jasný, a to i z toho důvodu, že postup obou ministrů byl skutečně absurdní. Proč to máme platit my z našich daní? Sobotka nepochybně odmítal vyplatit peníze s klidným úsměvem, domníval se, že mu nic nehrozí, maximálně kritika médií a odborníků. Úhrada několika set tisíc korun by jej zřejmě probrala a přivedla k tomu, aby to v budoucnu už neopakoval. A protože Tlustý tvrdí, že je proti církevním restitucím, protože chce šetřit státní kasu, měl by peníze nabídnout sám od sebe.

Vzhledem k tomu, že peníze by musel chtít stát, tedy vláda, je pravděpodobné, že nic chtít nebude, aby netrápila koaličního poslance Tlustého. Navíc by požadování úhrady znamenalo precedens i pro současné ministry, čemuž by se určitě raději vyhnuli.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky