Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2008


Blíží se izraelský úder na Írán?

Max Blaustein

Izraelský deník Maariv v neděli (22. 06. 2008 - pozn. red. CS-magazínu) napsal, že premiér Ehud Olmert se v pátek tajně sešel s plukovníkem Aviamem Selou, hlavním plánovačem „Operace Opera“ — úspěšného izraelského leteckého úderu na irácký jaderný reaktor Osirak v roce 1981. Jednali spolu údajně o podrobnostech možného útoku na íránská jaderná zařízení.

Podle Maarivu nebyla schůzka uvedena v oficiálním denním rozvrhu premiéra, aby se zachovalo její utajení. Jakmile podrobnosti o ní pronikli na veřejnost, pokusili se Olmertovi spolupracovníci její význam bagatelizovat, vládní zdroje nicméně na dotaz deníku konání setkání potvrdily.

Sela je považován za předního odborníka na tankování letounů za letu a směřoval k vysokým funkcím v letectvu, včetně možnosti stát se jeho velitelem, než vyšlo najevo jeho zapojení do případu Jonathana Pollarda, který byl izraelským špionem proti USA. Zpráva o tajném setkání pronikla na veřejnost jen několik dní poté, kdy média přinesla zprávy o cvičení izraelského a řeckého letectva nad Středomořím, jehož se účastnilo více než 100 izraelských letounů a kde se nacvičovaly údery na vzdálený cíl.

John Bolton, bývalý velvyslanec USA u OSN, v rozhovoru pro britský konzervativní deník Telegraph dnes (24. 06. 2008 - pozn. red. CS-magazínu) řekl, že pokud bude americkým prezidentem zvolen senátor Barack Obama, Izrael zaútočí na Írán. Předpověděl, že k útoku dojde mezi dnem po volbách, počátkem listopadu a 20. lednem 2009, kdy nový prezident nahradí George W. Bushe.

„Důvod pro vojenskou akci je spíše blíže než dále,“ řekl novinám Bolton, který tvrdil, že arabský svět bude „potěšen“, pokud Izrael na íránský jaderná zařízení zaútočí, ačkoliv dojde k „veřejným odsouzením, ale ne k akci“. Dále uvedl, že vzdává naději na to, že Íránu ve vývoji atomové bomby zabrání Bushova administrativa. „Nemyslím, že je to dnes je ještě seriozní. Kdybyste se mě zeptali před rokem, řekl bych vám, že myslím, že to je skutečně možně. Nemyslím, že to je dnes ve hře,“ dodal.

Bolton novinám řekl, že Izrael si nemůže dovolit s realizací akce čekat, až se senátor Obama – pokud bude zvolen – ujme funkce. „Obamovo vítězství vyloučí možnost izraelské vojenské akce, protože budou mít obavy z následků, které vyplynou z Obamova přístupu k zahraniční politice,“ řekl bývalý velvyslanec USA u OSN do roku 2006. „Mám za to, že před našimi volbami nebudou chtít nic dělat, protože neví, jaký vliv by to mohlo na volby mít,“ dodal. „Izraelci mají oči upřené na kalendář kvůli rychlosti, kterou Íránci jak rozvíjejí své kapacity výroby jaderných zbraní, tak zvyšují svoji obranyschopnost koupí nových ruských protileteckých systémů a dalším opevňováním jaderných zařízení.“ Řekl dále, že Izrael bude moci s útokem počkat, bude-li prezidentem zvolen republikánský kandidát John McCain, jehož pozice je „mnohem realističtější, než postoj Bushovy administrativy.“

Minulý týden vyšlo najevo, že Izrael provedl ve Středozemním moři a nad Řeckem velké letecké cvičení, při němž se nacvičoval zákrok proti vzdálenému cíli. Má se za to, že se jednalo o demonstraci připravenosti udeřit na Islámskou republiku.

(Israel 'will attack Iran' before new US president sworn in, John Bolton predicts - celý článek na webu Telegraph)

(http://eretz.cz)Zpátky