Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2008


Ty Grázle jeden blbej!

Jan Nepomuk Albert Berwid Buquoy

Kolikrát slýcháváme vulgární nadávky aniž bychom si uvědomovali jejich historické pozadí. Jaký význam mělo ve skutečnosti slovo "grázl" a na koho se vlastně vztahovalo? Důkladná expedice do minulosti nám dá přesné vysvětlení.

Kdo by tuto šťavnatou nadávku neznal: "Ty grázle jeden blbej!". Proč, ale zrovna "grázl" a co to vůbec "grázl" je? Člověk by se mohl cítit uražen, aniž by věděl k čemu je přirovnáván. Počastujeme-li někoho oslovením: "Ty vole jeden!", není dotyčný v žádném případě na pochybách, oč běží. Rovněž ve vztahu ke slabému pohlaví je to jednoznačné: "Ty krávo pitomá!". Dáma přesně ví, že jí není lichoceno. V obou případech se jedná o přirovnávání k domácímu skotu o jehož užitečnosti sice není pochyb (bifteky, roštěnky, hovězí vývar atd.), ale v dané souvislosti nám to není zrovna při chuti.

Existují i různé společenské varianty. Z Haškova Švejka známe velmi kritický rozhovor mezi poddůstojníkem a jeho představeným: "Já si vyprošuji, aby někdo vykládal, že tady mám ve spisech bordel! Vy vole jeden korunovanej!" Ačkoli se takové nadávky adresují císařům, králům, vévodům a jiným korunovaným hlavám, byl desátník také nespokojený.

V kronice rodu hrabat Kořenských z Terešova je roztomilý zápis: "Rozhovor se stočil na poněkud zoologicko-zemědělskou rovinu, poté co Jeho Jasnost začala hraběnku oslovovat 'Ty stará svině!'..." Oč konkrétně při tomto kritickém rozhovoru šlo, to v kronice nestojí. Dnešní generace přesto přesně ví: Kdo se chce mít jako prase v žitě, musí se stát nejdříve sviní. Zda-li to také tak Kořenský z Terešova při rozhovoru s paní hraběnkou myslel, se již asi nedozvíme.

Přejděme však nyní k pojmu grázl. Jedná se skutečně o historickou osobu a nebo chcete-li o jakéhosi jihočeského Jánošíka, resp. českou podobu anglického Robina Hooda. Jan Jiří Grázl (v originále Johann Georg Grasel) se narodil 04. dubna 1790 v Nových Syrovicích u Moravských Budějovic. Pocházel sice z německé rodiny, ale chodil do české školy. Tím vyrůstal sice dvojjazyčně, ale školu pro neprospěch brzy opustil. Otec negramotného jihočeského loupežníka Thomas Grasel byl soudním sluhou. Po řadě kriminálních deliktů byl ovšem propuštěn. Stal se pouličním lapkou a přepadával kolemjdoucí. Matka Regina žebrala a chodila krást. Synáček Jan Jiří Grázl byl věrnou kopií svých zločineckých rodičů. V 16 letech založil povedený syn bandu lupičů. Loupili, přepadávali a znásilňovali v jižních Čechách a v severním Rakousku. V červnu 1812 zastřelil se svými kumpány hostinského a vykradli mu dům. Průvodním znakem Grázla a jeho pomahačů byla brutalita. Pakliže Jánošík s Robinem Hoodem bohatým brali a chudým dávali, Grázl bohatým bral a chudé zabíjel. Jihočeský Jánošík spáchal celkem 205 hrdelních zločinů. V listopadu 1815 byla banda zatčena. Dne 31. ledna 1818 byl Jan Jiří Grázl se svou bandou ve Vídni oběšen. Před popravou mu prý kat sdělil: "Brzo budeš prdět do hlíny! Ty Grázle jeden blbej!"

(http://berwidbuquoy.blog.idnes.cz)



Zpátky