Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2008


Drahá matka nudy

Luděk Staněk

Minulý týden nám média se směsicí pýchy a zděšení oznámila, že Praha se dostala mezi nejdražší města na světě. Mezi spekulacemi o tom, co všechno by z toho mohlo pojít, se zdůrazňovalo hlavně to, že pojít by z toho mohl, díky vražedné dvojkombinaci - silná korunou a místní ceny - především turistický ruch. A to v křečích.

Osobně mne jen překvapuje, že to trvalo tak dlouho. V turistickém ruchu posledních tak patnáct let Praha v podstatě žije z podstaty. A v posledních letech pak už velmi zjednodušeně řečeno láká jen dva druhy turistů. Ty, co jezdí za pivem a sexem, a pak ty, kteří se rádi projíždějí v kočáře taženém koňmi kolem Staroměstského náměstí a připadají si romanticky. Jenže ten první druh zjistil, že holky a pivo jsou už lacinější v Pobaltí a ten druhý pomalu přichází na to, že jezdit kočárem po Palachově náměstí v době dopravní špičky a hrát si na předminulé století je poněkud idiotská zábava, která se navíc rychle omrzí.

Je prostě na čase si to přiznat - z hlediska turismu se Praha za poslední roky stala ospalou maloměstskou dírou s předraženými cenami a nulovou energií. Jediná budova postavená po roce 1945, kterou si v Praze turisté fotí, je Tančící dům. Nic takového už se v Praze asi nepostaví, protože i Národní knihovna navržená Kaplickým se zdá prezidentovi moc. Výstavy moderního umění jsou nudné (pokud zrovna radní pro kulturu Milan Richter nekosí jejich kurátory), ostatně mladí umělci dnes mohou s daleko větším ohlasem odborné veřejnosti (a bez zbytečných keců okolí a Milana Knížáka) vystavovat v Berlíně. Rockové kluby v centru musí s živou produkcí přestat v jedenáct večer, protože... prostě proto. Nejsou tu dobré restaurace, protože od revoluce stačí prodávat turistům v centru oschlou kachnu s knedlíkem za cenu potravinové pomoci pro menší africkou republiku coby "echte tschechische Küche". Ano, je tu nejvíc kasin na obyvatele v Evropě, ale to se nezdá jako zcela ideální turistické lákadlo pro ten správný druh lidí.

Není tu prostě nic zajímavého vyjma pár starých baráků a hradu na kopci a zažít tu jako turista už nemáte vůbec co, pokud tu tedy nejste kvůli holkám a pivu. A vedení města má dojem, že to všechno vyřeší nové nákupní pasáže. To asi ne, protože co by si tu turisté kupovali, když podstatně lepší výběr, nákupní komfort i ceny poskytuje Vídeň.

A to se bavíme o centru, protože už třeba kolem Karlova náměstí může turista vyrazit maximálně do nějaké herny. Vlastně je zázrak, že sem nějací turisté jezdí ještě teď, protože já už bych daleko raději jel do Berlína, Barcelony, ale koneckonců i Budapešť je dnes zajímavější město než Praha. Proč? Protože zmíněná města možná mají ve vedení někoho, kdo má vizi a schopnosti.

Když uvážíte fakt, že pražský primátor je zaměstnaný intrikováním uvnitř vlastní strany či focením se s Jaromírem Jágrem a radní pro kulturu a cestovní ruch nemá pro svoji práci ani vzdělání, ani zkušenosti (čili dokonale splňuje slovníkovou definici slova nýmand), těžko se můžete divit, že?

(Neviditelný pes)



Zpátky