Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2008


Gruzínský deník

Pátek 1. srpna 2008. Údolí Liakhvi severně od Cchinvali. Gruzínské policejní auto najelo na minu nastraženou proruskými teroristy. Pět policistů bylo raněno.

Sobota 2. srpna. Jednotky separatistů řízených z Moskvy zahájily palbu na gruzínské území. Minomety byly ostřelovány vesnice Zemo, Nikozi, Kvemo Nikozi, Nuli, Avnevi, Eredvi a Ergneti, které jsou obývány převážně etnickými Gruzíny a leží v nížinné oblasti Jižní Osetie, těsně u jižní hranice Jižní Osetie. Gruzínské jednotky palbu opětovaly, přičemž během dne na pokyn Tbilisi neeskalovat situaci další střelbu zastavily.

Středa 6. srpna. Při opětovném útoku vedeném minometnou palbou proruských separatistů byly zasaženy vesnice Eredvi, Prisi, Avnevi, Dvani a Nuli. Gruzínská armáda palbu opětovala. Hlavní gruzínský vyjednávač Temur Jakobasvili prohlásil, že po napadení gruzínských vesnic může jedině vyjednávání vyřešit situaci. Avšak hlavní jihoosetinský vyjednávač Boris Chocijev účast na nabízeném jednání odmítl.

Čtvrtek 7. srpna. V 7.45 svrhlo ruské vojenské letadlo tři až pět bomb u vesnice Savsebi, ležící na gruzínském území mimo teritorium Jižní Osetie. Byl to první ruský srpnový letecký útok na Gruzii. Vyjednávač Temur Jakobasvili navštívil Jižní Osetii s cílem setkat se s představiteli separatistické vlády. Ti však jednání odmítli. Odpoledne týž den separatisté ostřelovali gruzínské vesnice Nuli a Avnevi. Tři gruzínští vojáci byli zraněni. Večer v 19.10 vystupuje prezident Gruzie Saakašvili v gruzínské televizi a oznamuje, že dal příkaz gruzínským silám neopětovat palbu separatistů, aby byly "vytvořeny podmínky pro jednání". Zhruba o půldruhé hodiny později jihoosetinští ozbrojenci zničili palbou z těžkých zbraní gruzínskou vesnici Avnevi. Ve 22.30 ostřelovali separatisté gruzínskou vesnici Prisi. Několik vesničanů bylo zraněno. 7. srpna ve 23.30 překročilo hranici mezi Ruskou federací a Gruzínskou republikou asi sto vojenských vozidel a obrněných transportérů s vojáky ruské federální armády. Projely pohraničním Rokským tunelem, který prochází hlavním hřebenem Kavkazu. Kolona namířila na jih k Cchinvali, které je od tunelu vzdálené 61 kilometrů. Tato první část 58. armády ruských ozbrojených sil vstoupila na území Gruzínské republiky třináct a půl hodiny před útokem gruzínské armády na Cchinvali.

Pátek 8. srpna. Gruzínské vládní síly obsadily kolem půl páté ráno v cchinvalském okrese vesnice Muguti, Dmenisi, Didmukha, Okona, Akut a Kohati. O půl šesté ráno projela další část 58. armády ruských ozbrojených sil tunel Roki, projela obec Dzava, přejela most Gufta a namířila dále k Cchinvali. V 8.00 se gruzínská armáda snaží zastavit nástup ruských federálních sil. Gruzínské letectvo ničí most Gufta a několik ruských vojenských vozidel a nutí další části 58. armády, které projely tunelem, používat polní objížďku. V devět ráno kontrolují gruzínské síly vesnice Gromi, Artsevi, Tsinagara, Znauri, Sarabuki, Khetagurovo, Atotsi, Kvemu Okuna, Dmenisi, Muguti, Didmukha. Ve 13.00 vstupují první gruzínské jednotky do Cchinvali. Nikdo gruzínským vojákům neklade odpor. Pouliční boje s jednotkami separatistů začínají až v centru města. V té době není město ještě zničeno, řada domů je však poškozena několika zásahy gruzínského dělostřelectva. Do města vstupuje pěchota gruzínské armády, ozbrojena pěchotními zbraněmi bez těžké techniky.

Pátek 8. srpna. Ruská vojenská letadla začala bombardovat gruzínské území mimo Jižní Osetii. V 9.45 shazují ruská letadla asi pět bomb v blízkosti vesnice Savsebi poblíž hlavní silnice Tbilisi - Poti. V 10.30 bombardují letadla Su-25 vesnici Variani v okrese Kareli 75 km západně od Tbilisi. První bomby dopadají na město Gori v pátek 8. srpna okolo jedenácté hodiny dopoledne. V 15.05 bombardují ruská letadla gruzínskou vojenskou základnu Vaziani v blízkosti hlavního města Tbilisi. V 16.30 bombardují ruská letadla gruzínské vojenské letecké základny Marneuli a Bolnisi asi 30 km od Tbilisi. V 18.45 je bombardována v Gori gruzínská dělostřelecká brigáda.

Sobota 9. srpna. Začalo intenzivní bombardování desítek gruzínských lokalit po celém území západní a střední Gruzie. V pondělí 11. srpna poprvé opustila ruská federální armáda oblast Jižní Osetie a obsadila gruzínské město Gori. Zahájila tak sérii vojenských nájezdů a rabovacích výprav do oblasti, které nemají se separatistickými oblastmi Jižní Osetie a Abcházie žádnou souvislost.



Zpátky