Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2009


Žáčkovi láme vaz Kundera i bratři Mašínové

Jan Gazdík

Správní radě Ústavu pro studium totalitních režimů došla trpělivost s jeho ředitelem Pavlem Žáčkem, takže hodlá vyhlásit na jeho místo konkurz. Žáček sice před rokem vydupal ústav ze země, méně se mu však daří v jeho řízení. "Mnoho jedinečných historiků odešlo a ti, kdo zůstali, jsou často rozhádaní. Nepracuje se tam dobře a na výsledcích je to stále více patrné," řekl MF DNES jeden z členů správní rady.

Konkurz má být proto vyhlášen v nejbližších týdnech. Do té doby bude Žáček dál ředitelem. I on se navíc může do soutěže přihlásit. "Doufám, že najdeme někoho s koncepčnějším myšlením, citlivějším přístupem k lidem, ale také více otevřeného diskusi," říká další z členů správní rady. Připouští však, že Žáček je v připravovaném konkurzu silným kandidátem.

Menšinový názor ve správní radě zastává Patrik Benda: "S výběrovým řízením v blízké budoucnosti nesouhlasím. Stabilizace a zakotvení ústavu nejsou ani zdaleka ukončeny. Je to to poslední, co ústav teď potřebuje." Benda nicméně respektuje většinový názor, že vznik ústavu i jmenování jeho ředitele proběhly v netradičně rychlém a úsporném režimu a že kandidát, jenž konkurz vyhraje, bude mít mnohem silnější pozici, než jakou má dnes Žáček.

Toho v posledních měsících kritizovali historici i politici. Podle správní rady ústavu instituce pracuje na politickou objednávku. Vadí jí také předčasné, a tudíž i zkreslené zveřejňování historických kauz. Žáčkův kredit poškodily v posledních měsících především dvě historické kauzy: zcela mylné závěry o tom, že bratři Mašínové plánovali atentát na komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. A dosud stále živý případ udavačství světoznámého spisovatele českého původu Milana Kundery. - přečtěte si Spisovatel Kundera údajně udal komunistické policii známého. Žáčkův ústav v říjnu předčasně zveřejnil dokumenty, v nichž se uvádí, že spisovatel Milan Kundera udal StB letce Miroslava Dvořáčka. A zatímco Kunderovo udavačství rozjitřilo zejména uměleckou komunitu, exprezidenta Václava Havla nevyjímaje, silně zkreslené informace o atentátu na Gottwalda vyvedly z míry především historiky.

Průšvih s atentátem na Gottwalda

Zprávu o tom, že bratři Mašínové plánovali s Milanem Paumerem akci proti Gottwaldovi, předal Žáček bez vysvětlení souvislostí v dubnu Mirku Topolánkovi. Premiéra to poškodilo. Pod vlivem Žáčkovy zprávy totiž prohlásil, že jde o silný argument v rukou těch, kteří Mašíny nepovažují za vrahy, ale za bojovníky proti komunismu. Když se však MF DNES spojila se Ctiradem Mašínem a Milanem Paumerem, přijali své údajné plány na Gottwaldovu likvidaci s rozpaky. "Byly to jen úvahy," řekl překvapený Ctirad Mašín. A Paumer dodal: "K takové akci nám chyběly peníze i kvalitní zbraně, bez nichž se něco podobného, jako je likvidace komunistického vůdce, nedá uskutečnit. Tu akci jsme nebrali vážně." "Nová fakta" zcela konsternovala ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Oldřicha Tůmu. Vyšetřovatelé StB totiž podle něj přiznání o atentátu vymlátili ze strýce bratrů Mašínů Ctibora Nováka.

Šéf Senátu Sobotka: Je to už neúnosné

Po předčasném zveřejnění zpráv, které poškozují spisovatele Kunderu, došla trpělivost i předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS). "Na můj vkus je to až příliš zpolitizované. Proto bych rád připomněl, že Ústav pro studium totalitních režimu je historickou, a ne politickou institucí." A jinak obvykle diplomatický Sobotka dodal, že je dále neúnosné, aby Pavel Žáček vystupoval na nejrůznějších pietních aktech s politickými proslovy. "Jako historik si to pan Žáček musí odpustit," doporučil důrazně šéf Senátu řediteli ústavu. Pavel Žáček včera nezvedal telefon a nereagoval ani na SMS dotaz.

Vedle práce na politickou objednávku vyčítá správní rada ústavu jeho řediteli i chaotickou personální práci. Ať již jde o výběr nekvalifikovaných lidí či historiků zcela nevhodných k týmové práci. Jedno však Žáčkovi upřít nelze: ústav "vydupal" ze země. I jeho odpůrci tak uznávají jeho bezkonkurenční lobbystické schopnosti. "Jinému by se to jen těžko podařilo," říká jeden z historiků.

(MFDNES)



Zpátky