Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2009


Cizinci v Česku

Karel Hvížďala

Podle ministerstva vnitra, které vydává zprávy o situaci migrace na území České republiky, což se stalo naposled v roce 2006, byli u nás mezi cizinci trestně stíhanými na prvním místě Slováci, kteří se dostali do střetu se zákonem 2981krát, a tvořili tak 41 procent z celkového počtu stíhaných cizinců. Není se ale čemu divit, žije jich u nás zřejmě nejvíce. Na druhém místě byli Ukrajinci, kteří skončili před soudem 1348x, což představuje 14 procent z celkově stíhaných cizinců. Vietnamci byli stíháni jen 659x, což představuje jen 9 procent z celkově stíhaných cizinců, přičemž u nás oficiálně žije 55 000 Vietnamců. Podle zprávy pak následuje 370 Poláků a 175 stíhaných Němců.

Tolik oficiální čísla, jenže minulý týden bylo právě Vietnamcům pozastaveno vydávání víz, o víkendu proběhla velká razie v jejich tržnici v pražské Libuši a Generální ředitelství cel, které zodpovídá za kontroly, prohlásilo, že podobné akce budou pokračovat.

Průběh akce je zarážející z několika důvodů. Zásah byl demonstrací síly: nad tržnicí kroužila helikoptéra a vchody blokovaly tři obrněné transportéry. Policisté měli kukly a na lidi mířili pistolemi, prodavačům uráželi zámky, ač prý k tomu nebyl důvod, protože podle Marcela Wintera, předsedy Česko-vietnamské společnosti, sklady chtěli majitelé odemknout. Policie prý hledala drogy, ale nenašla nic. Výsledek byl chabý: jen pět zadržených, kteří byli předáni ke správnímu řízení a vyhoštění a mezi nimi byl pouze jeden Vietnamec. Zbylí byli tři Mongolové a jeden Číňan.

Čísla ani výsledky razie evidentně nevykazují žádnou alarmující skutečnost, na kterou by měl náš stát reagovat, ale ministr vnitra Ivan Langer přesto tvrdí opak: Uvnitř vietnamské komunity sílí organizovaný zločin, a tím zdůvodňuje, jak zastavení vydávání víz, tak monstrózní razii. Odvolává se na tajný materiál, který projednala vláda.

Oba činy jsou ale v Evropě velice neobvyklé: k pozastavení vydávání víz se sahá v případech válečných konfliktů či podobně závažných událostech a k přepadovým raziím dochází, když je předem zřejmé, že se někde nacházejí nebezpeční a ozbrojení zločinci. K ničemu takovému v tomto případě evidentně nedošlo.

Chová-li se vláda netransparentně, dává tak možnost, aby vznikaly fámy, jako třeba ta, že je pod tlakem lobbistů, kteří by na místě tržnice v Libuši, neboť pozemek se nachází 150 metrů od budoucí stanice metra, rádi viděli nějaké nákupní centrum. Takový zájem je sice legitimní, vietnamská tržnice jistě není esteticky nejpřitažlivějším objektem na lukrativním místě, ale způsob řešení je barbarský a zavrženíhodný. Jistě existují elegantnější způsoby, jak vypovědět smlouvu o pronájmu či jak pronájemce donutit, aby zlepšil prodejní prostředí.

Jak je známo, přátelský vztah k cizincům představuje kulturní výkon a naopak xenofobie, tedy strach z cizinců, je velmi přirozeným fenoménem, a to dokonce i mezi hmyzem a zvířaty. Vzpomeňme si třeba na boje černých a zrzavých mravenců či zabité srnečky-albíny, které ukopalo k smrti hnědé stádo. Proto mezi základní úkoly každé rozumné demokratické vlády patří vždy i zvyšování kulturních výkonů, což platí dvojnásob v době, kdy se budou i u nás počty migrantů zvyšovat a kdy je na nich náš průmysl čím dál tím víc závislý. Takovéhle demonstrativní chování vlády ke zvyšování kulturních výkonů v Česku jistě nepřispívá a předvádí tak naopak špatné vzory. Připomeňme ještě, že již v některých našich automobilkách pracuje přes polovina cizinců a Vietnamci patří mezi ty nejpracovitější.

(www.rozhlas.cz/cro6)



Zpátky