Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2009


Chce Klaus odbourávat mýty?

Prezident Klaus na svých internetových stránkách krátce prezentoval svůj zpětný pohled na rok 2008 a za zmínku stojí jeho překvapivě nezvyklé poznámky k některým přežívajícím českým národním mýtům (celý článek: http://www.klaus.cz/klaus2/asp/clanek.asp?id=6N0XZ87oDHhD).

Nejde vesměs o nějaká světoborná objevná sdělení, nezvyklé je na nich pouze to, že přicházejí z pera člověka, který obvykle zatvrzele obhajuje stávající výklad dějin a staví se tvrdě proti tendencím je „revidovat“ a dokonce se i v minulosti několikrát postavil jednoznačně za nacionalistické odbojáře a jejich jednostranné heroizující výklady národních dějin. Na druhé straně se předsedkyně Svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková ráda na Klause obrací a vyhrožuje jeho „morální podporou“, když potřebuje zfackovat česká média, pokud se tato nějakým způsobem prohřeší vůči odbojářům tím, že něco nevylíčila přesně podle zidealizovaných „národněosvobozeneckých“ představ. Loni v červnu tato dáma vyhrožovala vážně žalobou České televizi kvůli odvysílání dvoudílného televizního filmu Operace Silver A: „Jeden z největších hrdinů protinacistického odboje, velitel skupiny Silver A Alfréd Bartoš, je vylíčen jako arogantní ožrala, který nenechá na pokoji jedinou sukni. Už dlouho se nás nic tak bolestně nedotklo." Paní Dvořáková by scénář i režii nejraději přebrala do své péče, aby ještě navíc účinkující Němce ztvárnila jako ty největší úchylné bestie a nemilosrdné vrahy. Každopádně měla v plánu obrátit se i na prezidenta Václava Klause a požádat ho, aby využil svého vlivu a apeloval proti "hanobení hrdinů druhé světové války". Jak se ale hysterická šéfka odbojářů postaví ke Klausovým výrokům o tzv. prvním odboji a bojechtivých Čechoslovácích na podzim 1938 nyní? Klaus totiž píše:

„Rok 2008 byl tzv. osmičkovým rokem, a proto jsme si připomínali 90. výročí založení republiky, 70. výročí Mnichova, 60. výročí února 1948 a 40. výročí srpna 1968. O každém z těchto výročí jsem pronesl několik projevů a napsal řadu textů. Jako neviditelná nit se mezi nimi táhne můj systematicky prováděný pokus narušovat či zpochybňovat některé účelové dobové výklady, které – alespoň v mých očích – vytvářejí téměř nezrušitelné falešné mýty: mýtus o našem heroickém rozbourání Rakouska-Uherska a o světodějné roli našich legionářů; mýtus o rozhodném odhodlání Čechů a Slováků v roce 1938 bránit republiku (který je poněkud v rozporu s naším chováním v období druhé republiky a s vytvořením Slovenského štátu hned 15. března 1939) (...) Pokus odolávat těmto mýtům by mohlo být jedním z dědictví roku 2008 pro budoucnost naší země.“

Nečekejme od Klause žádné zázraky, nerozebírá tyto mýty navíc ani nijak konkrétně a pravděpodobně se po nátlaku válečných veteránů a jejich ideologických podpůrců dočkáme nějakých korigujících výpovědí, které původní význam obrátí naruby. Je tedy stále na místě aktivně se zaobírat hluboce zakořeněnými představami o vlastní minulosti a jejich účelovým využíváním poplatným dané době. Na sebelibé názory a urážlivé nálady odbojářů se není třeba ohlížet.

(http://nassmer.blogspot.com)Zpátky