Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2009


Zaplať pámbu za ty naše Vietnamce

Alexander Tomský

Nechvalně známý a s mafiány zapletený ministr vnitra se nyní zapletl do vnějších záležitostí republiky a usoudil, že kriminalita vietnamské obce u nás přesáhla míru, a proto teď nebudou udělována vietnamským zájemcům o práci a návštěvu u nás víza.

Nejsme-li schopni oddělit zrno od plev, tak vše vyřešíme jednoduše a šmahem za velkého pláče a nářků rozdělených rodin české vietnamské komunity. Takhle se vděčně staráme o ty, o kterých se mluví, že jsou budoucností republiky, takhle chceme mít dobré obchodní vztahy se zemí, která je nám příznivě nakloněna?

Co takhle podívat se na vlastní dvorek místo urážení našich cizinců? Přitom o korupci při udělování českých víz se už mluví celá léta, a to nejen ve Vietnamu, ale i na Ukrajině. Kdyby čeští úředníci byli neúplatní, jako zaměstnanci amerického či jiného vyslanectví, korupce by nebyla. Podle světového indexu korupce nepatří česká republika do západní Evropy.

Korupce má ovšem také svůj původ a tím je vždycky a výlučně stát – jeho zakázky, zákazy a povolení. Zbytnělý byrokratický stát vytváří často umělé nedostatkové zboží, v našem případě povolení k práci. České hospodářství vietnamskou pracovní sílu masivně potřebuje a při demografickém propadu potřebovat bude. Počet ročně narozených dětí klesl od roku 1979 do roku 1999 ze dvou set tisíc na polovinu a od té doby stoupl na pouhých 116 000. Proto bude na pracovní trh ještě dlouho každoročně přicházet méně mladých lidí. Mírný nárůst posledních deseti let navíc odčerpal z trhu několik set tisíc rodiček. I proto máme tak nízkou nezaměstnanost.

Avšak nejen to, naše zbohatlá nevzdělaná mládež nemá zájem o špatně placená manuální místa – pomůže si jinak. Ve státní správě, na Kanárských ostrovech, parazitováním v rodině (mamá hotel) a v nejhorším případě i melouchy při vydatné pomoci sociálního státu. Našinec se přece vyzná.

A co nadcházející recese? Pokud ovšem nepůjde o hlubokou hospodářskou krizi, což je nepravděpodobné, tak ta přece poptávku po špatně placené práci ještě radikálně zvýší. Levná pracovní síla pomůže mnoha podnikům přežít a dokonce i na hospodářském útlumu vydělat. Nedejme se zmást ekonomickým populismem. Cizinci místa domorodcům ve skutečnosti neberou a často je jako obchodníci i vytvářejí. A dokonce jsou jako každý přírůstek populace součástí růstu HDP. Anglie za posledních deset let nevídané konjunktury přijala miliony gastarbeiterů, a nezaměstnanost Angličanů je stále více méně konstantní.

Vietnamci v Čechách, ať už se to nacionalistům líbí či nelíbí, jsou velká budoucnost Česka, tak jako Indové nebo Číňani a Židé všude mezi národy. Obchodně zdatná a pracovitá komunita, na rozdíl od těch, kteří vyznávají netolerantní náboženství a trápí Evropu. Škoda jen, že jich máme tak málo! A pokud prodají načerno sádrového trpaslíka německému turistovi, takové malé věci řešte ruky mávnutím, jak zpívá český bard.

A jejich děti? Na rozdíl od těch našich se pilně učí, a dokonce i česky umějí lépe než kdejaký našinec.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky