Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2009


Precedens

Finrod Felagund

Během tohoto týdne policejní vyšetřování pod vedením kriminalisty Pavla Karase označilo některé viníky pogromu v Postoloprtech, při němž bylo surově zavražděno 763 lidí. Všichni viníci dosud identifikováni nebyli, pátrání ještě pokračuje - nicméně už teď je možné jmenovat: kapitán Černý, policejní velitel Marek, poručík Čubka, kapitán Slovák a rotmistr Tarčan. Tohle jsou výsledky prvního vyšetřování sudetských pogromů od roku 1945 a jsou více než zajímavé.

V červnu roku 1945 v Postoloprtech žili prakticky jen staří lidé, děti nebo ženy - váleční zločinci uprchli před frontou do Německa už v dubnu, muži v produktivním věku byli většinou buď v zajetí, nebo padli na frontě. Na mnoha místech Sudet (druhý takhle hromadný masakr proběhl v Ústí nad Labem) docházelo k pogromům, kdy byli lidé zabíjeni buď jen proto, že to českým nacionalistům činilo potěšení, nebo vraždili bývalí konfidenti Gestapa, na jejichž udavačství byli svědkové z řad německojazyčného obyvatelstva. Kromě tohoto velkého masakru, který počtem obětí třikrát převyšuje počet mrtvých v Lidicích a Ležácích dohromady, byly v oblasti Postoloprt průběžně zavražděny desítky dalších lidí - kupříkladu k vraždě deseti lidí došlo u příležitosti výročí Lidic - nacionalistická soldateska si vyjela mezi místní německojazyčné obyvatelstvo, vybrala náhodně deset lidí a ty zavraždila.

Vyšetřování začalo prakticky díky českému členství v Evropské unii - protože podle současných německých zákonů je vražda (na rozdíl od českých zákonů) nepromlčitelná a někdo v Německu podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro vraždu pěti chlapců ve věku od 12 do 15 let spáchanou v červnu roku 1945 - a toto vyšetřování tak dostala za povinnost vést česká policie. Sám vyšetřovatel Karas, když dostal věc v roce 2006 na stůl, nevěřil, že k té události vůbec došlo - nicméně poté, co ve vyšetřování pokročil, řekl, že kdyby tehdejší trestní řád znal slovo genocida, bylo by pro událost mnohem příznačnější - jak řekl serveru Aktuálně.cz.

Je velmi zajímavé sledovat reakce na tuto zprávu - na stránkách Neviditelného psa se pan Václav Vlk starší pustil do dalšího nenávistného článku proti sudetským Němcům, kde píše, že "sudetští Němci mají pocit, že jim bylo ublíženo" - a v diskusních fórech mnozí píší cosi ve smyslu "byli to Němci, tak si to zasloužili" a spekulují o konspiračních teoriích ve smyslu "Němci vlastněný tisk šíří propagandu" - nicméně přesto mnoho lidí v oněch diskusních fórech české nacionalisty kritizuje a obětí se zastává. Mým odhadem jde tak o 60% příspěvků, což je velmi mnoho, vezmeme-li v úvahu, že ještě před deseti lety by to bylo nemyslitelné.

Bude zajímavé sledovat, zdali se bude ve vyšetřování pokračovat i v případě dalších pogromů - Ústí nad Labem, Brna, Přerova, Leštiny či mnohých dalších. Třeba se pak konečně dočkáme objektivního pohledu na události, které se děly v údajně demokratické republice mezi lety 1945-1948.

(www.nekorektne.cz)Zpátky