Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2009


Nie som kritický - to je len zdanie

Ladislav Kováčik

"Modus operandi Čechů vůči emigrantům má tři fáze: napřed ti neveří, potom ti závidí a nakonec tě nenávidí,“ tvrdí ROSS HEDVÍČEK, český emigrant, žijúci na Floride.

LK: Pán Hedvíček, Vy mi pripomínate tak trochu mýtickú postavu. Veci, čo o Vás väčšinou vieme, sú také, povedal by som legendy, málokedy overené fakty. Teda spýtam sa najprv na tie základné životopisné údaje. Kedy ste sa narodili?

RH: O půl deváté večer, v porodnici kojetínske nemocnice. Tehdy ještě byl Kojetín okresní město a měl vlastní nemocnici - dnes je to ta stará budova směrem k nádraží u kojetínské polikliniky. Já sám si své narození nepamatuji - takhle mi to řekli rodiče.

LK: V ktorý rok to bolo?

RH: No řekněme, že jsem starší než tvůj otec a tak o rok dva mladší než tvůj dědeček. (Autor tohto blogu má 23 rokov. - pozn. L. K.)

LK: Dobře, prejdime k Vašej emigrácii. Kedy a prečo ste emigrovali?

RH: Emigroval jsem v 29 letech, protože jsem viděl bezvýchodnost pokračování existence v Československu.

LK: Bývali ste vždy po svojej emigrácii v USA alebo ste stihli dlhšie prebývať aj v inej krajine?

RH: Byl jsem čtyři měsíce v Rakousku, než se vyřídily papíry pro emigraci do Kanady. Z Kanady jsme se po letech přestěhovali na Floridu - kanadské zimy jsou nesnesitelné. Mám obojí kanadské i americké občanství - aby bylo jasno. České občanství nebo pas nemám.

LK: Prezradíte niektoré zo svojich bývalých zamestnaní?

RH: Většinou jsou popsány v různých mých článcích - od diskžokeje ve striptýzovém baru Sundowner v Niagara Falls přes řidiče náklaďáku u firmy Overland až po provozního ředitele velké firmy na výrobu plastových výrobků.

LK: Odkedy sa venujete publicistike?

RH: Někdy od sedmdesátých let, pokud ovšem myslíš, odkdy jsem postrach českého internetu - tak to jen od počátku existence českého internetu, tak 15-18 let.

LK: Bývate obviňovaný zo spamovania. Vy sa odvolávate na rozhodnutie českého Úradu pre ochranu osobných údajov, že Vaše e-maily nie sú spam. Aký obsah konkrétne mali tieto maily, skúste uviesť nejaký príklad. Komu ste takéto maily rozposielali a prečo? Já slovo spam poznám v zmysle "nevyžiadaná pošta". Ak aj Vaše e-maily nespadajú pod spam, považujete ich rozposielanie za etické?

RH: To vyjádření českého ÚOOU ti mohu hned poslat. Zkráceně: Spam je pouze nevyžádaný e-mail, který ti nabízí něco ke koupi. Politické komentáře nejsou spam. A basta. Navíc já neposílám maily nikomu, kdo je nechce. Vždy jen někomu, kdo mi kdysi sám někdy poslal e-mail - počítač mi to přetřídil a tak vznikl můj seznam. A kdokoliv nechce a napíše mi, tak ho výmažu. Žádné výmluvy. A další věc je přeposílání mých článků mými příznivci. Naď tím nemám kontrolu a zakazovat jim to se mi nechce. Jsem rád, že se jim mé články líbí a že je posílají dál. Není to spam a připadá mi to etické. Žádný papír z faxmašiny to nežere a nikomu to žádné peníze z kapsy neukrádá.

LK: Zaujíma ma aj Vaša kritika českej Wikipedie, ktorej ste sám boli redaktorom. Ešte zvyknete upravovať články na Wikipedii?

RH: Na anglické Wikipedii ano, na české ne. Mám tam zákazný přístup - DOŽIVOTNĚ! Tak to soudruzi řeší...

LK: Aký oficiálny dôvod uviedli admini českej Wikipedie pre zákaz Vášho prístupu?

RH: Že není možné se mnou vyjít - tak to formuloval administrátor Vrba, učitel na jakési české vysoké škole. Měl pravdu, pokud jde o jejich falšování historie, to opravdu nejde se mnou vyjít. Historie není konsensus nezletilých. Historie jsou vzpomínky pamětníků.

LK: Čítal som jeden Váš článok, kde ste popisovali niektoré svoje úpravy na českej Wikipedii. Do hesla "Antiamerikanismus" ste údajne napísali: "Antiamerikanismus je pojmenování módního myšlenkového směru, populárního hlavně v západní a východní Evropě, ale i jinde ve světě, hlavně v zemích, kde splachovací záchody a vysoká hygiena nejsou běžnou samozřejmostí." Považujete takúto formuláciu za encyklopedickú?

RH: Považuji tu formulaci za pravdivou - tudíž i za encyklopedickou. Encyklopedie nemá být politický korektní.

LK: A čo táto formulácia? "Antiamerikanismus je extrémně levicový myšlenkový proud, který vznikl z rozčarování nad pádem údajně druhé velmocí mimo USA - tedy Sovětského svazu a je myšlenkové totožný s většinou idejí marxismu a komunismu." Naozaj existuje JEDEN antiamerikanizmus, nie sú dôvody ku kritickému postojů k USA rôznorodé? Niekto vyčíta USA nadmerné vypúšťanie emisií do ovzdušia, iný zas vojnu v Iráku.

RH: Zase si stojím za svou formulací. Antiamerikanismus je myšlenkové totožný s většinou idejí marxismu a komunismu. Největší znečišťovatel ovzduší je Čína a Indie - nikoliv USA.

LK: Teda ak má niekto kritický postoj napríklad vôči americkej invázii do Iráku, nevyhnutne vychádza podľa Vás z marxistických a komunistických myšlienok?

RH: Dá se to tak říci. Kdyby vedli válku Rusové, jistě by takový kritický postoj neměli.

LK: Server www.prop.sk , ktorý rozhodně možno označiť ako kritický voči USA, mál kedysi link na stránku časopisu amerických paleokonzervatívcov. Vy osobně máte aký názor na paleokonzervatívcov typu Pat Buchanan? Pripomeniem, že paleokonzervatívci bolí kritickí voči administratíve bývalého prezidenta Georga W. Busha, ktorý bol považovaný za neokonzervatívca.

RH: Paleokonzervativci - pěkný výraz. Pat Buchananovi jeblo v okamžiku, kdy ho vyhodili z White House i s Nixonem. Má momenty, kdy má pravdu, ale není možno ho brát za bernou mincí permanentně. Takže názor na Buchanana mám mírně kritický. Beru ho s rezervou - jak se u vás říká.

LK: Takže osobně sú Vám sympatickejší neokonzervatívci?

RH: Jistě. Když použiji jmen prezidentů - úplně nejlepší byl Reagan, Bush starší byl poměrně zklamání. Mladý Bush byl o hodně lepší než jeho otec, ale pořád jen tak maximálně poloviční Reagan. Mladý Bush byl měkký.

LK: Volíte republikánov?

RH: Jistě. Jsem registrovaný člen Republikánské strany. Mám i heslo: Možná je to blbec - ale aspoň je to Republikán!

LK: Prečo ste taký kritický vôči českému národu?

RH: Já nejsem kritický - to je jen zdání, vyplývající z mého psaní. Píši věci, jak je vidím, pravdu - nazývám věci pravými jmény. Tím jsem načuchl tady za mořem. A v Češku je to naprosto nový, nepřijatelný a neuvěřitelný koncept. Nazývat věci pravými jmény! Jaká neuvěřitelná drzost!

LK: No, v jednom článku ste vyčítali Čechom dokonca nedostatočnú hygienu. To je podľa mňa kritický postoj.

RH: Nedostatečná česká hygiena je věc skutečnosti a nazývání věci pravými jmény. Krásný příklad.

LK: Dokážete nájsť aspoň jednu vlastnosť, ktorá sa Vám na Čechoch páči?

RH: Sebevědomí - sice to u nich občas hranici s bezvědomím - ale je to hezká vlastnost.

LK: Raz ste napísali, že sú Vám sympatickí Slováci? V čom konkrétne?

RH: Nemají tolik předsudků, jsou tolerantnější - a například nenávist vůči emigrantům je na Slovensku poměrně vzácná, kdežto v Česku je běžná. Asi to má co do činění s historii - s masovou emigrací Slováků do Ameriky začátkem minulého století - v každém případě jsou tolerantnější.

LK: Ako je možné, že dva (podľa Vás) tak odlišné národy ako Česi a Slováci spolu vydržali približne 80 rokov v spoločnom štáte?

RH: Už jsi někdy slyšel o ostnatém drátu? Byli tím k sobě přivázáni.

LK: Nie po celú dobu. Prvých dvadsať rokov nie. Ale je pravda, že vtedy neexistovala slovenská autonómia, napriek tomu Hlinkova slovenská ľudová strana bola najsilnejšou stranou na Slovensku. Osobně ako vnímate prvú republiku, najmä vzťah Čechov k Slovákom?

RH: Nepříjemné patronizující. Kdyby Štefánik nezahynul, mohl se to vyvíjet odlišné - ale kdyby... Je to podobná situace jako je situace Quebecu v Kanadě.

LK: Aký máte názor na Petra Cibulku, známeho vydavateľa tzv. Cibulkových zoznamov spolupracovníkov Štátnej bezpečnosti (ŠtB) a lídra strany Pravý blok?

RH: Pozitivní - přál bych si, aby už konečně trochu zpřehlednili nejen e-maily, ale i svůj program a začali získávat nějak poslanecká křesla.

LK: Aký máte názor na vymenovanie bývalého šéfa českej Národnej protidrogovej centrály Jiřího Komorousa za námestníka českého ministra vnútra? Pripomeniem, že Komorous za komunistického režimu chválil sovietsku okupáciu a bol radovým pracovníkom v I. správe Zboru národnej bezpečnosti, čo bola komunistická rozviedka.

RH: Na Komorousovi se mi líbí akorát tak jeho účes - jinak už nic. Myslím si, že jeho minulost ho měla diskvalifikovat na jakoukoliv funkci v demokratické a svobodné zemi. Jenže - Česko není ani demokratické, ani svobodné - takže máte Komorouse.

LK: Akú národnosť ste malí uvedenú na občianskom preukaze, kým stě boli občanom Československa?

RH: Myslím, že českou, nepamatuji se přesně, ale nás se nikdo neptal, co tam chceme mít. Měl jsem několik spolužáků Slováků, co se mnou chodili v Kojetíně do školy a když jsme dostali občanky, takové červené plastikové knížečky, tak tam měli taky národnost českou. To je česká specialita - národnost. Nikde ve světě to nikoho nezajímá.

LK: Vrátim sa ešte k Vašej emigrácii. Ako sa Vám podařilo emigrovať?

RH: Přes Jugoslávii do Rakouska. Popsal jsem to v nějakých starších článcích.

LK: Takže išli ste oficiálne na dovolenku do Juhoslávie, áno?

RH: Ano. Na zájezd Autoturistu, nikoliv na devizový příslib. Ten jsem nikdy nedostal. To byl velký rozdíl.

LK: Vlastníte aj kanadský aj americký pas?

RH: Ano.

LK: Prečo Vás tak veľmi zaujíma dianie v Českej republike, ak k nej necítite žiadne sympatie ani tam necestujete a podľa všetkého sa tam nikdy ani nevrátite?

RH: Je to hobby.

LK: Mnohí by boli určite veľmi radi, keby ste si našli iné hobby.

RH: Žiji ve svobodné zemí (konečně), mohu si dělat, co chci, a na názory volů nemusím brát ohled. Mne taky zaujalo, jak ti včera v blogu jakýsi pomatenec Jindřich Bílek nadával a vyhrožoval, nadával ti do ľuďáků a "upozorňoval", že jsi tu jen "hostem". To je nepříjemný nacismus.

LK: Kto sú podľa Vás ľudia, ktorí zaplavujú diskusie vo Vašom blogu nadávkami?

RH: Čeští "vlastenci" v uvozovkách - o tom není pochyb.

LK: Mnoho primitívov sa prejavuje aj v českých diskusiách k blogom, napríklad aj na tom lidovkovom. Prečo prevádzkovatelia týchto blogov (minimláne toho lidovkového) netrvajú na mazaní komentárov takýchto ľudí?

RH: Podle mne proto, že s nimi souhlasí. Jak s těmi "vlastenci", tak i s vyloženými "stalkers". Chtěl bych ještě vysvětlit můj problém se STALKERS. Nevím, jestli je to slovo v češtině běžně známé, nebo ne. Stalker je někdo, kdo je posedlý známou osobou a všude ji pronásleduje a leze někam, kam by neměl. Ačkoliv nejsem natolik známá osoba, mám své vlastní stalkers. Všichni jsou anonymní a objeví se kdekoliv napíši nějaký článek a hned začnou pod článkem komentovat s "vtipnými" pseudonymy jako Koss z Ředkviček a nebo Russ Zkurvíček, případně asi dvacet dalších pseudonymů, a psát "zaručené" zprávy o mně o mé údajné minulosti a vždy poukazovat na nějakou hatepage. A administrátoři českých blogů to trpí. Proč? Protože jsou zhruba stejného smýšlení jako tihle stalkeři. Svého času byl s těmito otravnými hlupáky problém v Neviditelném psu, napřed Neff komentáře úplně zakázal (asi správné řešení, protože nadávky nejsou diskuse) a poté, po zcela nelogických protestech, je zase povolil, ale s tím, že u každého "komentátora" je vidět PLNÁ IP adresa - takže je hned vidět, kolik "lidí" píše z jednoho počítače. A tak to trochu povolilo. Podle mne by se na tohle měli administrátoři zaměřit a stalkerská čísla blokovat. Češi pořád nechápou, co to vlastně je ta svoboda projevu - že to není právo být hlupák.

LK: Vraveli ste, že budete kandidovať do Senátu USA, inokedy, že do Snemovne reprezentantov. To sa podľa všetkého ešte nestalo. Mienite tak ešte urobiť?

RH: Ano, mám a měl jsem v úmyslu kandidovat do House of Representative - nikoliv do Senátu, to popletla ta novinářka z Lidovek. Pořád to platí - v posledních volbách jsem nekandidoval tak říkajíc z "vnitropolitických důvodů". Chci kandidovat za Republikány a nehodlám z kandidátky vystrkávat někoho, kdo má stejné názory jako já a už je incumbent - prostě počkám, až to křeslo bude volné, až on nebude chtít dál být ve funkci. Tady to funguje jinak než v Česku a nebo na Slovensku. Ale ano, dojde k tomu.

LK: Ďalšiu otázku od čitateľa budem priamo citovať: "...pan Hedvíček tvrdí že jeho STĚŽEJNÍ dílo je Die Austerlitz-Mentalität - mein kleines tschechisches Problem" které údajně později inkorporoval do rozsáhlejšího spisu, který VYDAL v Americe pod názvem They can pucker up and kiss my ass - The problems of advancement od the real knowledge in the fields of Zvolen among the long-term brainwashed population. Kde tato díla (když se údajně jedná o jeho stěžejní) lze přečíst nebo zakoupit?"

RH: Přeložil jste si aspoň ten titul do češtiny nebo slovenštiny? Z něho by mělo být zřejmě, že jde o vtip.

LK: Na toto som sa vôbeč bližšie nepozrel. Každopádne tie údajné názvy sú vtipné.

RH: Ještě se vrátím k těm "diskutérům". Vždy mne fascinuje, jak se pod mými články vždy vynoří stejná tlupa "diskutérů", která "diskutuje" obvykle z několika málo IP-čísel pod mnoha jmény (Luboš, Pepe, Johanes, Bobina Černá) nikdy neuvede platný e-mail a je VŽDY anonymní a působí tam vždy ve funkci "rušiček" - tak jak před lety komunisté pouštěli rušičky aby lidi nemohli poslouchat Svobodnou Evropu - pamatujete? A tihle psychopati (pokud to rovnou nejsou zaměstnanci státních organizací) zaplaví diskusi hrubými urážkami (o tom, jak by mi zavedli anální sondu, případně mne zmlátili gumovou hadicí) a stále stejnými nesmysly a poukazy na několik hatepages (hedvicek.unas.cz) s naprosto vymyšlenými citáty a snaží se odradit běžné čtenáře od čtení a nebo diskuse. Většinou se jim to daří. A zajímavé je, že administrátoři blogu proti těmhle lidem nikdy nezasáhnou (= protože administrátoři blogu jsou taky mladí Češi). Kdybych na takového diskutéra reagoval já a napsal, že je komunistické hovado, tak mne administrátor okamžitě odsune mimo výběr (jako se mi stalo na blogu sme.sk) nebo vymaže. Velmi jednostranné - to naprosto nemůže být náhoda. A víte o někom (kromě Paroubka), kdo má své vlastní hate-pages (= nenávistně webstránky)? Já to vidím jako generační problém mezi mladými Čechy z Česka a staršími emigranty že zahraničí. Definoval bych to jako: mladý Čech do 40 let a starší emigrant přes padesát let. V Česku tihle mladí Češi nemají konkurenci ve své aroganci, průměrný Čech nad padesát let žijící v Česku je úplně odkecaná existence, zblblá z pití toho strašného piva a blábolící o tom, jak už půjde do důchodu a bude toho piva pít ještě víc. Ti na mladé Čechy nestačí, protože jsou úplně všichni počítačové negramotní. A teď se na obzoru vynoří nájezdníci jako od Čingischána, všechno staří bývalí Češi ve věku rodičů těchhle mladoblbů z Češka, nejenže jsou plně počítačové gramotní, ale mnohdy toho vědí víc, než mladí v Česku, anglicky umějí bez výjimky taky líp a navíc mají znalosti a životní zkušenosti ze světa, ze kterých mladým Čechům padá brada. A modus operandi Čechů vůči emigrantům má tři fáze: napřed ti nevěří, pak ti závidí a nakonec tě nenávidí.

LK: Ako dlho ste na dôchodku? Čitateľka sa ešte pýta, "aký" je to dôchodok, asi má na mysli jeho výšku.

RH: To je TYPICKÁ česká otázka! Doufám, že si ta soudružka nemyslí, že ji tady vytelím, "kolik pobírám?" Mohu ji ujistit, že víc jak v Česku. A na to jak to bylo se mnou a blogem v Lidovkách se nechceš zeptat?

LK: Čo Vás priviedlo k Vášmu súčasnému názoru na Nežnú revolúciu (Sametovou revoluci), že "cinkání klíči byla jen inscenace předání moci jedněch komunistů druhým", ako interpretuje Váš údajný názor čitateľ Jenda? K tým Lidovkám sa ešte dostaneme.

RH: K současnému názoru na Sametový podvod mne přivedla jen a jen znalost situace, lidí, události a schopnost analyzovat souvislosti. Podrobně se tím zabývám ve své knize Sametový tunel.

LK: Kedy ste začali písať svoj prvý blog a aké boli prvé reakcie a dojmy? Bolo to už vtedy podobné ako dnes?

RH: První blog byl ve sme.sk - a je tam dodnes. Bylo to trochu jiné - dnes blogeři ve sme.sk jsou neuvěřitelně morbidní a nebo plytcí. I administrátoři jsou dnes jiní.

LK: Čitateľ je udivený Vašou informovanosťou a pýta sa, odkiaľ čerpáte svoje informácie.

RH: No určitě ne z české Wikipedie! Když toho hodně zažijete, pak se dá očekávat, že toho hodně víte. Nemám žádný speciální "zdroj", jako třeba Mattoniho kyselku, opravdu ne.

LK: Pýta sa ešte, kto sú Vaši čitatelia?

RH: Přes 80 % jsou to česky a slovensky čtoucí emigranti v zahraničí. Zahraniční časopisy mé články taky pravidelně publikují - v českém tisku si o tom mohu nechat jen zdát. Důvody jsou jasné.

LK: No a na záver sa môžete vyjadriť, ako to bolo s tým Vaším blogom v Lidovkách.

RH: Já jsem z blogu Lidovek neodešel, byl jsem vykopnut administrátorem Štěpánem Hornem. Ovšem přiznávám se, že to byla moje chyba. Bylo zcela chybné z mé strany se domnívat, že budu v blogu Lidovek moci psát pravdu a nazývat věci pravými jmény - jak je mým neblahým zvykem. Měl jsem na triku celkem tři velké zločiny - teprve až potom mne Horn vyhodil. Takže se mnou určitou trpělivost měl. My jsme často vedli diskusi. Napřed jsem ho požádal, aby zamezil sprostým útokům proti mně v komentářích pod články. Odmítl - tak jsem zrušil komentáře. Nastal strašný řev a KVŮLI mně změnili Kodex blogera Lidovek (jistě si to mnozí pamatují), že komentáře MUSÍ být. To byl první incident. Podruhé jsem napsal článek, kde jsem se humorně zmínil o také-blogerkách paní Dubcové a paní Nuličkové (obě dvě hned běžely za Hornem a vyly jak šakali - řekl mi o tom, text jsem musel změnit) a o spolupracovnících StB na blogu (celém jich tehdy bylo 7, nejslavnější pana Heřmánek a pan Tomš) - dostal jsem varování a odsud mimo výběr, k básníkovi Miklasovi. A třetí - finální - zločin, kterého jsem se dopustil, bylo když jsem v tabulkách nejčtenějších a nejvýše hodnocených článku obsadil prvních PADESÁT míst a v týdenních tabulkách (nejvyšší reputace za 7 dní a nejvyšší čtenost za 7 dní) jsem taky obsadil všech patnáct míst. V obou. A představte si - nikdo si toho nevšiml. Tak jsem nezaváhal a v rámci hesla "líná huba holé neštěstí" jsem do svého blogu napsal článek, kde jsem se tímto faktem pochlubil. It ain't bragging - if you have done it - říkal Yogi Berra. A bylo to. A byl jsem venku! Svoboda projevu prostě nebude v blogu Lidovek trpěna! S imperialistickými zrádci zatočíme! A co mne nejvíc zklamalo, že mé vyhození bylo přijato ostatními blogery v Lidovkách s určitou radostí. Jediný bloger Lidovek protestoval - Ruda Flégr - článkem Když on nesmí, tak já nemusím! a dobrovolně svůj blog zrušil. Charakter je v Česku vzácný jako šafrán... A ještě - včera ses zmínil o té zradě, co ti provedli v blogu sme.sk - že tě odsunuli mimo výběr a tím té odsoudili k nečtenosti. Přesně stejné svinstvo provedli mně. Je to jen jiná forma cenzury. V blogu Lidovek se s tím ale ani nezdržovali - tady mne rovnou bez řečí vyhodili. A pak jiný lidovkový bloger Jiří Krejčí ze sebe vyvalí takovouhle nehoráznost (http://krejčí.bigbloger.lidovky.cz/c/82130/Zcela-jiny-pohled-na-Rosse-Hedvicka.html), že jsem "nechvalně známý"! Čím jsem do prdele už "nechvalně známý"? Komu jsem ublížil? Krejčímu? Jak? Komu jinému? Strašlivě mě rozčiluje ta davovitost takových mentálních prosťáčků, takových Ivánuška Duračok, kteří někde vidí idiotsky výraz "nechvalně známý", tak to pak opakují jako gramofon.

(http://kovacik.bigbloger.lidovky.cz/c/84761/Nie-som-kriticky-to-je-len-zdanie.html)

Nie som kritický - to je len zdanie

"Modus operandi" Čechov voči emigrantom má tri fázy: napred ti neveria, potom ti závidia a nakoniec ťa nenávidia, tvrdí ROSS HEDVÍČEK, český emigrant, žijúci na Floride.

LK: Pán Hedvíček, Vy mi pripomínate tak trochu mýtickú postavu. Veci, čo o Vás väčšinou vieme, sú také, povedal by som legendy, málokedy overené fakty. Teda spýtam sa najprv na tie základné životopisné údaje. Kedy ste sa narodili?

RH: O pul devate vecer, v porodnici kojetinske nemocnice. Tehdy jeste byl Kojetin okresni mesto a mel vlastni nemocnici - dnes je to ta stara budova smerem k nadrazi u kojetinske poliklininy. Ja sam si sve narozeni nepamatuji - takhle mi to rekli rodice.

LK: V ktorý rok to bolo?

RH: No rekneme, ze jsem starsi nez tvuj otec a tak o rok dva mladsi nez tvuj dedecek. (Autor tohto blogu má 23 rokov. - pozn. L. K.)

LK: Dobre, prejdime k Vašej emigrácii. Kedy a prečo ste emigrovali?

RH: Emigroval jsem v 29 letech, protoze jsem videl bezvychodnost pokracovani existence v Ceskoslovensku.

LK: Bývali ste vždy po svojej emigrácii v USA alebo ste stihli dlhšie prebývať aj v inej krajine?

RH: Byl jsem ctyri mesice v Rakousku, nez se vyridily papiry pro emigraci do Kanady. Z Kanady jsme se po letech prestehovali na Floridu - ty kanadske zimy jsou nesnesitelne.

Mam oboji kanadske i americke obcanstvi - aby bylo jasno. Ceske obcanstvi nebo pas nemam.

LK: Prezradíte niektoré zo svojich bývalých zamestnaní?

RH: Vetsinou jsou popsany v ruznych mych clancich - od diskzokeje ve striptyzovem bary Sundowner v Niagara Falls, pres ridice nakladaku u firmy Overland az po provozniho reditele velke firmy na vyrobu plastickych vyrobku.

LK: Odkedy sa venujete publicistike?

RH: Nekdy od sedmdesatych let, pokud ovsem myslis odkdy jsem postrach ceskeho internetu - tak to jen od pocatku existence ceskeho internetu, tak 15-18 let.

LK: Bývate obviňovaný zo spamovania. Vy sa odvolávate na rozhodnutie českého Úradu pre ochranu osobných údajov, že Vaše e-maily nie sú spam. Aký obsah konkrétne mali tieto maily, skúste uviesť nejaký príklad. Komu ste takéto maily rozposielali a prečo? Ja slovo spam poznám v zmysle "nevyžiadaná pošta". Ak aj Vaše e-maily nespadajú pod spam, považujete ich rozposielanie za etické?

RH: To vyjadreni ceskeho UOOU ti muzu hned poslat. Zkracene: Spam je pouze nevyzadany email, ktery ti nabizi neco ke koupi. Politicke komentare nejsou spam. A basta. Navic ja neposilam maily nikomu, kdo je nechce. Vzdy jen nekomu, kdo mi kdysi sam nekdy poslal email - pocitac mi to pretridil a tak vznikl muj seznam. A kdokoliv nechce a napise mi, tak ho vymazu. Zadne vymluvy. A dalsi vec je preposilani mych clanku mymi priznivci. Nad tim nemam kontrolu a zakazovat jim to se mi nechce. Jsem rad, ze se jim me clanky libi a ze je posilaji dal. Neni to spam a pripada mi to eticke. Zadny papir z faxmasiny to nezere a nikomu to zadne penize z kapsy neukrada.

LK: Zaujíma ma aj Vaša kritika českej Wikipédie, ktorej ste sám boli redaktorom. Ešte zvyknete upravovať články na Wikipédii?

RH: Na anglicke Wikipedii ano, na ceske ne. Mam tam zakazny pristup - DOZIVOTNE! Tak to soudruzi resi...

LK: Aký oficiálny dôvod uviedli admini českej Wikipédie pre zákaz Vášho prístupu?

RH: Ze neni mozne se mnou vyjit - tak to formuloval administrator Vrba, ucitel na jakesi ceske vysoke skole. Mel pravdu, pokud jde o jejich falsovani historie, to opravdu nejde se mnou vyjit. Historie neni consensus nezletilych. Historie jsou vzpominky pametniku.

LK: Čítal som jeden Váš článok, kde ste popisovali niektoré svoje úpravy na českej Wikipédii. Do hesla "Antiamerikanismus" ste údajne napísali: "Antiamerikanismus je pojmenování módního myšlenkového směru, populárního hlavně v západní a východní Evropě, ale i jinde ve světě, hlavně v zemích, kde splachovací záchody a vysoká hygiena nejsou běžnou samozřejmostí." Považujete takúto formuláciu za encyklopedickú?

RH: Povazuji tu formulaci za pravdivou - tudiz i za encyklopedickou. Encyklopedie nema byt politicky korektni.

LK: A čo táto formulácia? "Antiamerikanismus je extrémně levicový myšlenkový proud, který vznikl z rozčarování nad pádem údajně druhé velmocí mimo USA - tedy Sovětského svazu a je myšlenkové totožný s většinou idejí marxismu a komunismu." Naozaj existuje JEDEN antiamerikanizmus, nie sú dôvody ku kritickému postoju k USA rôznorodé? Niekto vyčíta USA nadmerné vypúšťanie emisií do ovzdušia, iný zas vojnu v Iraku.

RH: Zase si stojim za svou formulaci. Antiamerikanismus je myslenkove totozny s vetsinou ideji marxismu a komunismu. Nejvetsi znecistovatel ovzdusi je Cina a Indie - nikoliv USA

LK: Teda ak má niekto kritický postoj napríklad voči americkej invázii do Iraku, nevyhnutne vychádza podľa Vás z marxistických a komunistických myšlienok?

RH: Da se to tak rict. Kdyby vedli valku Rusove, jiste by takovy kriticky postoj nemeli.

LK: Server www.prop.sk , ktorý rozhodne možno označiť ako kritický voči USA, mal kedysi link na stránku časopisu amerických paleokonzervatívcov. Vy osobne máte aký názor na paleokonzervatívcov typu Pat Buchanan? Pripomeniem, že paleokonzervatívci boli kritickí voči administratíve bývalého prezidenta Georga W. Busha, ktorý bol považovaný za neokonzervatívca.

RH: Paleokonzervativci - pekny vyraz. Pat Buchananovi jeblo v okamziku, kdy ho vyhodili z White House i s Nixonem. Ma momenty, kdy ma pravdu, ale neni mozno ho brat za bernou minci permanentne. Takze nazor na Buchanana mam mirne kriticky. Beru ho s rezervou - jak se u vas rika.

LK: Takže osobne sú Vám sympatickejší neokonzervatívci?

RH: Jiste. Kdyz pouziju jmen prezidentu - uplne nejlepsi byl Reagan, Bush starsi byl pomerne zklamani. Mlady Bush byl o hodne lepsi nez jeho otec, ale porad jen tak maximalne polovicni Reagan. Mlady Bush byl mekky.

LK: Volíte republikánov?

RH: Jiste. Jsem registrovany clen Republikanske strany. Mam i heslo: Mozna je to blbec - ale aspon je to Republikan!

LK: Prečo ste taký kritický voči českému národu?

RH: Ja nejsem kriticky - to je jen zdani, vyplyvajici z meho psani. Pisu veci jak je vidim, pravdu - nazyvam veci pravymi jmeny. Tim jsem nacuchl tady za morem. A v Cesku je to naprosto novy, neprijatelny a neuveritelny koncept. Nazyvat veci pravymi jmeny! Jaka neuveritelna drzost!

LK: No, v jednom článku ste vyčítali Čechom dokonca nedostatočnú hygienu. To je podľa mňa kritický postoj.

RH: Nedostatecna ceska hygiena je vec skutecnosti a nazyvani veci pravymi jmeny. Krasny priklad.

LK: Dokážete nájsť aspoň jednu vlastnosť, ktorá sa Vám na Čechoch páči?

RH: Sebevedomi - sice to u nich obcas hranici s bezvedomim - ale je to hezka vlastnost.

LK: Raz ste napísali, že sú Vám sympatickí Slováci? V čom konkrétne?

RH: Nemaji tolik predsudku, jsou tolerantnejsi - a napriklad nenavist vuci emigrantum je na Slovensku pomerne vzacna, kdezto v Cesku je bezna. Asi to ma co do cineni s historii - masova emigrace Slovaku do Ameriky zacatkem minuleho stoleti - v kazdem pripade jsou tolerantnejsi.

LK: Ako je možné, že dva (podľa Vás) tak odlišné národy ako Česi a Slováci spolu vydržali približne 80 rokov v spoločnom štáte?

RH: Uz jsi nekdy slysel o ostnatem dratu? Byli tim k sobe privazani.

LK: Nie po celú dobu. Prvých dvadsať rokov nie. Ale je pravda, že vtedy neexistovala slovenská autonómia, napriek tomu Hlinkova slovenská ľudová strana bola najsilnejšou stranou na Slovensku. Osobne ako vnímate prvú republiku, najmä vzťah Čechov k Slovákom?

RH: Neprijemne patronizujici. Kdyby Stefanik nezahynul, mohl se to vyvijet odlisne - ale kdyby... Je to podobna situace jako je situace Quebecu v Kanade.

LK: Aký máte názor na Petra Cibulku, známeho vydaveteľa tzv. Cibulkových zoznamov spolupracovníkou Štátnej bezpečnosti (ŠtB) a lídra strany Pravý blok?

RH: Pozitivni - pral bych si aby uz konecne trochu zprehlednili nejen emaily, ale i jejich program a zacali ziskavat nejak poslanecka kresla.

LK: Aký máte názor na vymenovanie bývalého šéfa českej Národnej protidrogovej centrály Jiřího Komorousa za námestníka českého ministra vnútra? Pripomeniem, že Komorous za komunistického režimu chválil sovietsku okupáciu a bol radovým pracovníkom v I. správe Zboru národnej bezpečnosti, čo bola komunistická rozviedka.

RH: Na Komorousovi se mi libi akorat tak jeho uces - jinak uz nic. Myslim si, ze jeho minulost ho mela diskvalifikovat na jakoukoliv funkci v demokraticke a svobodne zemi. Jenze - Cesko neni ani demokraticke, ani svobodne - takze mate Komorouse.

LK: Akú národnosť ste mali uvedenú na občianskom preukaze, kým ste boli občanom Česko-Slovenska?

RH: Myslim, ze ceskou, nepamatuji se presne, ale nas se nikdo neptal, co tam chceme mit. Mel jsem nekolik spoluzaku Slovaku, co se mnou chodili v Kojetine do skoly a kdyz jsme dostali obcanky, takove cerven plastikove knizecky, tak tam meli taky narodnost ceskou. To je ceska specialita - narodnost. Nikde ve svete to nikdoho nezajima.

LK: Vrátim sa ešte k Vašej emigrácii. Ako sa Vám podarilo emigrovať?

RH: Pres Jugoslavii do Rakouska. Popsal jsem to v nejakych starsich clancich.

LK: Takže išli ste oficiálne na dovolenku do Juhoslávie, áno?

RH: Ano. Na zajezd Autoturistu, nikoliv na devizovy prislib. Ten jsem nikdy nedostal. To byl velky rozdil.

LK: Vlastníte aj kanadský aj americký pas?

RH: Ano.

LK: Prečo Vás tak veľmi zaujíma dianie v Českej republike, ak k nej necítite žiadne sympatie ani tam necestujete a podľa všetkého sa tam nikdy ani nevrátite?

RH: Je to hobby.

LK: Mnohí by boli určite veľmi radi, keby ste si našli iné hobby.

RH: Ziju ve svobodne zemi (konecne), muzu si delat co chci a na nazory volu nemusim brat ohled. Mne taky zaujalo, jak ti vcera na blogu jakysi pomatenec Jindrich BIlek nadaval a vyhrozoval, nadaval ti do Ludaku a "upozornoval" ze jsi tu jen "hostem". To je neprijemny nacismus.

LK: Kto sú podľa Vás ľudia, ktorí zaplavujú diskusie na Vašom blogu nadávkami?

RH: Cesti "vlastenci" v uvozovkach - o tom neni pochyb.

LK: Mnoho primitívov sa prejavuje aj na českých diskusiách k blogom, napríklad aj na tom lidovkovom. Prečo prevádzkovatelia týchto blogov (minimláne toho lidovkového) netrvajú na mazaní komentárov takýchto ľudí?

RH: Podle mne proto, ze s nimi souhlasi. Jak s temi "vlastenci", tak i s vylozenymi "stalkers". Chtel bych jeste vysvetlit muj problem se STALKERS. Nevim jestli je to slovo v cestine bezne zname, nebo ne. Stalker je nekdo, kdo je posedly znamou osobou a vsude ji pronasleduje a leze nekam kde by nemel. Ackoliv nejsem az tak moc znama osoba, mam sve vlastni stalkers. Vsichni jsou anonymni a objevi se kdekoliv napisu nejaky clanek a hned zacnou pod clanek komentovat pod "vtipnymi" pseudonymy jako Koss z Redkvicek a nebo Russ Zkurvicek, pripadne asi dvacet dalsich pseudonymu a psat "zarucene" zpravy o me o me udajne minulosti a vzdy poukazovat na nejakou hatepage. A administratori ceskych blogu to trpi. Proc? Protoze jsou zhruba stejneho smysleni jako tihle stalkeri. Sveho casu byl s temito otravnymi hlupaky problem na Neviditelnem psu, napred Neff komentare uplne zakazal (asi spravne reseni, protoze nadavky nejsou diskuse) a pote, po zcela nelogickych protestech, je zase povolil, ale s tim, ze u kazdeho "komentatora" je videt PLNA IP adresa - takze je hned videt, kolik "lidi" pise z jednoho pocitace. A tak to trochu povolilo. Podle mne by se na tohle meli administratori zamerit a stalkerska cisla blokovat. Cesi porad nechapou, co to vlastne je ta svoboda projevu - ze to neni pravo byt hlupak.

LK: Vraveli ste, že budete kandidovať do Senátu USA, inokedy, že do Snemovne reprezentantov. To sa podľa všetkého ešte nestalo. Mienite tak ešte urobiť?

RH: Ano, mam a mel jsem v umyslu kandidovat do House of Representative - nikoliv do Senatu, to popletla ta novinarka z Lidovek. Porad to plati - v poslednich volbach jsem nekandidoval tak rikajic z "vnitropolitickych duvodu". Chci kandidovat za Republikany a nehodlam z kandidatky vysprtavat nekoho, kdo ma stejne nazory jako ja a uz je incumbent - proste pockam, az to kreslo bude volne, az on nebude chtit dal byt ve funkci. Tady to funguje jinak nez v cesku a nebo na Slovensku. Ale ano, dojde k tomu.

LK: Ďalšiu otázku od čitateľa budem priamo citovať: "...pan Hedvíček tvrdí že jeho STĚŽEJNÍ dílo je Die Austerlitz Mentalitat - Eine Meine Kleine Tschechische Problem" které údajně později inkorporoval do rozsáhlejšího spisu, který VYDAL v Americe pod názvem "They can pucker up and kiss my ass - The problems of advancement od the real knowledge in the fields of Zvolen among the long-term brainwashed population". Kde si tato díla(když se údajně jedná o jeho stěžejní) lze přečíst nebo zakoupit?"

RH: Prelozil jste si aspon ten titul do cestiny nebo slovenstiny? Z neho by melo byt zrejme, ze jde o vtip.

LK: Na toto som sa vôbec bližšie nepozrel. Každopádne tie údajné názvy sú vtipné.

RH: Jeste se vratim k tem "diskuterum". Vzdy mne fascinuje, jak se pod mymi clanky vzdy vynori stejna tlupa "diskuteru", ktera "diskutuje" obvykle z nekolika malo IP cisel pod mnoha jmeny (Lubos, Pepe, Johanes, Bobina Cerna) nikdy neuvede platnou email a je VZDY anonymni a pusobi tam vzdy ve funkci "rusicek" - tak jak pred lety komuniste pousteli rusicky aby lidi nemohli poslouchat Svobodnou Evropu - pamatujete? A tihle psychopati (pokud to rovnou nejsou zamestnanci statnich organizaci) zaplavi diskusi hrubymi urazkami (o tom jak by mi zavedli analni sondu, pripadne mne zmlatili gumovou hadici) a stale stejnymi nesmysly a poukazy na nekolik hatepages (hedvicek.unas.cz) s naprosto vymyslenymi citaty a snazi se odradit bezne ctenare od cteni a nebo diskuse. Vetsinou se jim to dari. A zajimave je, ze administratori blogu proti temhle lidem nikdy nezasahnou (= protoze administratori blogu jsou taky mladi Cesi). Kdybych na takoveho diskutera reagoval ja a napsal, ze je komunisticke hovado, tak mne administrator okamzite odsune mimo vyber (jako se mi stalo na blogu sme.sk) nebo vymaze. Velmi jednostranne - to naprosto nemuze byt nahoda. A vite o nekom (krome Paroubka) kdo ma sve vlastni hate-pages (= nenavistne webstranky)?

Ja to vidim jako generacni problem mezi mladymi Cechy z Ceska a starsimi emigranty ze zahranici. Definoval bych to jako mlady Cech do 40 let a starsi emigrant pres padesat let. V Cesku tihle mladi Cesi nemaji konkurenci v jejich aroganci, prumerny Cech nad padesat let zijici v Cesku je uplne odkecana existence, zblbla z piti toho strasneho piva a blabolici o tom, jak uz pujde do duchodu a bude toho piva pit jeste vic. Ti na mlade Cechy nestaci, protoze jsou uplne vsichni pocitacove negramotni.

A ted se na obzoru vynori najezdnici jako od Dzingischana, vsechno stari byvali Cesi ve veku rodicu techhle mladoblbu z Ceska, nejen ze jsou plne pocitacove gramotni, ale mnohdy toho vi vic, nez mladi v Cesku, anglicky umi bez vyjimky taky lip a navic maji znalosti a zivotni zkusenosti ze sveta, ze kterych mladym Cechum pada brada.

A "modus operandi" Cechu vuci emigrantum ma tri faze: napred ti neveri, pak ti zavidi a nakonec te nenavidi.

LK: Ako dlho ste na dôchodku? Čitateľka sa ešte pýta, "aký" je to dôchodok, asi má na mysli jeho výšku.

RH: To je tak TYPICKA ceska otazka!!! Doufam, ze si ta soudruzka nemysli, ze ji tady vytelim, "kolik pobiram?" Mohu ji ujistit, ze vic jak v Cesku.

A na to jak to bylo se mnou a blogem na Lidovkach se nechces zeptat?

LK: Čo Vás priviedlo k Vášmu súčasnému názoru na Nežnú revolúciu (Sametovou revoluci)že "cinkání klíči byla jen inscenace předání moci jedněch komunistů druhým" ako interpretuje Váš údajný názor čitateľ Jenda? K tým Lidovkám sa ešte dostanem.

RH: K soucasnemu nazoru na Sametovy podvod mne privedla jen a jen znalost situace, lidi, udalosti a schopnost analyzovat souvilosti. Podrobne se tim zabyvam ve sve knize "Sametovy tunel".

LK: Kedy ste začali písať svoj prvý blog a aké boli prvé reakcie a dojmy? Bolo to už vtedy podobné ako dnes?

RH: Prvni blog byl na sme.sk - a je tam dodnes. Bylo to trochu jine - dnes to blogeri na sme.sk jsou neuveritelne morbidni a nebo plytci. I administratori jsou dnes jini.

LK: Čitateľ je udivený Vašou informovanosťou a pýta sa odkiaľ čerpáte svoje informácie.

RH: No urcite ne z ceske Wikipedie! Kdyz toho hodne zazijete, pak se da ocekavat, ze toho hodne vite. Nemam zadny speciakni "zdroj", jako treba Mattoni kyselku, opravdu ne.

LK: Pýta sa ešte, kto sú Vaši čitatelia.

RH: Pres 80 % jsou to cesky a slovensky ctouci emigranti v zahranici. Zahranicni casopisy me clanky taky pravidelne publikuji - v ceskem tisku si o tom muzu nechat jen zdat. Duvody jsou jasne.

LK: No a na záver sa môžete vyjadriť, ako to bolo s tým Vaším blogom na Lidovkách.

RH: Ja jsem z blogu Lidovek neodesel, byl jsem vykopnut administratorem Stepanem Hornem. Ovsem priznavam se, ze to byla moje chyba. Bylo zcela chybne z me strany se domnivat, ze budu na blogu Lidovek moci psat pravdu a nazyvat veci pravdymi jmeny - jak je mym neblahym zvykem. Mel jsem na triku celkem tri velke zlociny - teprve az potom mne Horn vyhodil. Takze se mnou urcitou trpelivost mel. My jsme casto vedli diskuse. Napred jsem ho pozadal, aby zamezil sprostym utokum proti mne v komentarich pod clanky. Odmitl - tak jsem zrusil komentare. Nastal strasny rev a KVULI me zmenili Kodex blogera Lidovek (jiste si to mnozi pamatuji), ze komentare MUSI byt. To byl prvni incident. Podruhe jsem napsal clanek, kde jsem se humorne zminil o take-blogerkach pani Dubcove a pani Nulickove (obe dve hned bezely za Hornem a vyly jak sakali - rekl mi o tom, text jsem musel zmenit) a o spolupracovnicich StB na blogu (celem jich tehdy bylo 7, nejslavnejsi pana Hermanek a pan Toms) - dostal jsem varovani a odsud mimo Vyber, k basnikovi Miklasovi. A treti - finalni - zlocin, ktereho jsem se dopustil, bylo kdyz jsem v tabulkach nejctenejsich a nejvyse hodnocenych clanku obsadil prvnich PADESAT mist a v tydennich tabulkach (nejvyssi reputace za 7 dni a nejvyssi ctennost za 7 dni) jsem taky obsadil vsech patnact mist. V obou. A predstavte si - nikdo si toho nevsiml. Tak jsem nezavahal a v ramci hesla "lina huba hole nestesti" jsem do sveho blogu napsal clanek, kde jsem se timto faktem pochlubil. It ain't bragging - if you have done it - rikal Yogi Berra. A bylo to. A byl jsem venku!

Svoboda projevu proste nebude na blogu Lidovek trpena! S imperialistickymi zradci zatocime!

A co mne nejvic zklamalo, ze me vyhozeni bylo prijato ostatnimi blogery na Lidovkach s urcitou radosti. Jediny bloger Lidovek protestoval - Ruda Flegr - clankem "Kdyz on nesmi, tak ja nemusim!" a dobrovolne zkvitl. Charakter je v Cesku vzacny jako safran...

A jeste - vcera ses zminil o te zrade, co ti provedli na blogu sme.sk - ze te odsunuli mimo vyber a tim te odsoudili k nectenosti. Presne stejne svinstvo provedli me. Je to jen jina forma cenzury. Na blogu Lidovek se s tim ale ani nezdrzovali - tady mne rovnou bez reci vyhodili. A pak jiny lidovkovy bloger Jiri Krejci ze sebe vyvali takovouhle nehoraznost na http://krejci.bigbloger.lidovky.cz/c/82130/Zcela-jiny-pohled-na-Rosse-Hedvicka.html ze jsem "nechvalne znamy" ! Cim jsem doprdele uz "nechvalne znamy"? Komu jsem ublizil? Krejcimu? Jak? Komu jinemu? Straslive me rozciluje ta davovitost takovych mentalnich prostacku, takovych Ivanuska Duracok, kteri nekde vidi idiotsky vyraz "nechvalne znamy", tak to pak opakuji jako gramofon.

--------------------------------------------------------------Zpátky