Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2009


Míra provázanosti StB a KGB je překvapující

Míra provázanosti bezpečnostních služeb zemí východního bloku je podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Žáčka překvapující. V listopadu 1989 byla komunikace Státní bezpečnosti (StB) se sovětskou tajnou policí velmi intenzivní a ještě 30. listopadu byl v Československu na návštěvě generál sovětské rozvědky.

Žáček to řekl novinářům u příležitosti zprovoznění webových stránek ÚSTR, které zveřejňují dokumenty, nahrávky a videa z roku 1989. "Vycházeli jsme z materiálů, které nebyly dosud předkládány badatelům, veřejnost je nezná a v jaké sumě je prezentujeme na veřejnosti, to se rovná třeba projektům amerických univerzit zaměřeným spíše na 50. léta, na studenou válku. Je to ojedinělé," řekl Žáček.

Webové stránky ústavu www.ustrcr.cz věnované událostem roku 1989 jsou rozděleny na několik částí. Kromě chronologie represivních akcí policie roku 1989 je tu oddíl Audio-Video, který prezentuje známé i dosud neznámé nahrávky včetně zvukových nahrávek od štábu, který řídil zásahy proti demonstrantům. Fotogalerie sestává ze snímků z Žáčkova osobního fotoarchivu, od disidentů i obyčejných lidí.

Oddíl Ministerstvo vnitra obsahuje dokumenty, které dokládají, čím se jeho aparát a jeho příslušníci zabývali. "Dostaneme se do mysli těchto lidí," řekl Žáček. Také díky nim je podle Žáčka možné zjistit, jak státní moc postupovala a řídila své složky. "Poprvé je veřejnosti prezentován záznam jednoho z týmů, který měl (17. listopadu 1989) sledovat pohyb demonstrantů od Albertova přes místo, kde se pokládaly svíčky, až na Národní (třídu)," doplnil Žáček. Videa mají podle tiskového mluvčího ÚSTR Jiřího Reichla celkovou délku několik hodin; dokumentů je podle Žáčka na stránkách několik tisíc. Podle něj byla většina videozáznamů v prosinci 1989 a lednu 1990 zničena. "Policie zametala stopy," vysvětlil.

Podle něj bude ÚSTR dokumenty na stránkách průběžně doplňovat; nynější stav prý obsahuje asi dvě pětiny všech dokumentů. Kompletní by měly být k 17. listopadu 2009. Platí to například také o oddíle Personálie, který zveřejňuje totožnost členů centrály kontrarozvědky. "Všichni příslušníci, kteří řídili výkon Státní bezpečnosti v celé tehdejší federaci, jsou zde publikováni."

Poslední oddíl je věnován spolupráci StB s tajnými službami ostatních zemí východního bloku.

Zatím je možné stáhnout dokumenty týkající se spolupráce StB s KGB a maďarským ministerstvem vnitra. Projekt podle Žáčka navazuje na webové stránky ÚSTR, které fungují od loňského června. Lze na nich nalézt dokumenty, dobová svědectví nebo rozhlasové nahrávky týkající se srpnových událostí roku 1968.

(čtk)

(Týden)Zpátky