Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2009


Policie našla viníky masakru Němců na Lounsku

Policie vypátrala muže, kteří jsou odpovědni za masakr Němců krátce po skončení 2. světové války v Postoloprtech na Lounsku. Československá armáda v červnu 1945 v místních kasárnách soustředila tisíce Němců, 763 z nich bylo bez soudu zastřeleno. Mezi nimi i pět chlapců ve věku od 12 do 15 let. Rozkaz k jejich zastřelení prý dal štábní kapitán Vojtěch Černý, pachatelem dalších tří vražd byl údajně policejní velitel z Postoloprt Bohuslav Marek. Už loni to zjistili žatečtí kriminalisté, uvedl server Aktuálně.cz.

Žádný z mužů nebyl za své činy odsouzen, oba jsou už po smrti. Marek zemřel podle serveru v jednasedmdesáti letech v roce 1969, o tři roky starší Černý v roce 1991. Žatecká kriminálka pátrala podle serveru po pachatelích masakru třikrát. Teprve při posledním vyšetřování se podařilo viníky označit.

Kriminalista Pavel Karas se začal případem zabývat v roce 2006 s úkolem najít vraha pěti zastřelených chlapců. "Nepřipouštěl jsem si, že by se Češi mohli chovat tak, jak to bylo popsáno v trestním oznámení. Bral jsem to jen jako povídání o něčem, co se možná stalo. Jenže během vyšetřování mi nezbývalo, než si připustit, že se to skutečně stalo - a navíc, že to spáchali Češi," uvedl pro web vyšetřovatel. Podle Karase je velmi pravděpodobné, že Marek s Černým nesli zodpovědnost i za smrt ostatních lidí při postoloprtském masakru. "Tehdejší trestní řád neznal trestný čin genocida. Kdyby ale existoval, neobvinil bych je z vraždy, ale z genocidy," doplnil.

Klíčové pro nalezení viníků byly výslechy svědků, kteří masakr přežili a byli odsunuti do Německa. Policie během dvouletého vyšetřování vyslechla 37 lidí. Drtivá většina z nich byla přítomna popravě chlapců. Až na malé detaily se všichni svědci shodli na popisu událostí, stejně tak na fotografiích shodně identifikovali Marka, uvedl Aktuálně.cz.

Z výpovědí vyplývá, že chlapci se pokusili z internačního tábora utéci, či si natrhat ovoce ze stromů v zahradě. Jenže hlídka je chytila a na příkaz Marka brutálně zmlátila. Poté je na příkaz Černého demonstrativně před zraky ostatních popravila.

Marek i Černý vypovídali podle serveru v roce 1947 před vyšetřovací parlamentní komisí. Marek údajně detailně popsal způsob vykonání exekucí, svou vinu na popravě tisíců Němců ale nikdy nepřiznal. Černý naopak netajil, že rozkaz k popravě chlapců vydal. Svého činu však nelitoval. "Němci udělali tolik zla, že jim to nikdy nemůžeme odplatit, i kdybych prováděl exekuce každý den. Jestliže německý národ dovedl odpravit 25 milionů lidí, je těžké jednati jinak, chceme-li s nimi držet krok," řekl před vyšetřovací komisí.

O vybudování památníku ve Postoloprtech, který by připomínal i tři stovky povražděných Němců krátce po válce, usilují už několik let němečtí rodáci. Postoloprtští zastupitelé loni souhlasili se zřízením komise, která by posoudila záměr vybudování pamětního místa či pomníku obětem 2. světové války. V komisi mají usednout zástupci města, německých rodáků, veřejnosti i fundovaný historik.

Otázka česko-německých vztahů podle starosty Miroslava Hyláka (SNK ED) dosud vyvolává emoce zejména u starší generace obyvatel. Chce proto, aby konečné rozhodnutí padlo po dohodě všech zainteresovaných stran, což by mělo složení komise garantovat.

(ČTK)Zpátky