Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2009


Z pohotovostí zmizela arogance

Jana Syslová

Sestra na havířovské pohotovosti se v pátek hodinu před půlnocí snaží zpacifikovat silně opilého pacienta. „Sednout a sedět,“ přikáže důrazně muži, který se za každou cenu snaží dostat z pojízdného křesla. Sestra mluví důrazně, ale ani na chvíli neztratí nervy, k muži se chová slušně. Pozoruji scénku ze židle v čekárně, hlavu podepřenou dlaní. „Nechcete si lehnout?“ stará se zdravotník, který si předtím zapisoval do počítače moje údaje.

Stejná nemocnice před dvěma lety: arogantní lékař se nechal přemlouvat, aby za pacientkou vůbec přišel, a pak se k ní choval hrubě.

MF DNES po dvou letech znovu testovala chování lékařů a sester k pacientům. Redaktorka se postupně vydala na pohotovost v pěti nemocnicích, všude předstírala bolest břicha. Ani v jedné nemocnici nenarazila na nevlídné chování.

„Úžasná zpráva,“ reagovala na výsledky testu ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Nedělá si iluze, že stejně milé zacházení zažívají pacienti na všech pohotovostech. Přesto zjištění MF DNES považuje za signál, že chování zdravotníků se mění k lepšímu. Podle Filipiové k tomu přispívají školení, v nichž se lékaři učí, jak se chovat k pacientům.

„Pomohly i poplatky. Pacient, který platí, se chová sebevědomě – jako klient, který čerpá službu. Nebojí se ozvat,“ vysvětluje David Marx, šéf České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví. Na pohotovostech navíc ubylo lidí a lékaři nemají pocit, že řeší banality.

Podle exministra zdravotnictví Tomáše Julínka potrvá ještě 20 let, než bude vlídné chování zdravotníků samozřejmostí.

(MFDNES)Zpátky