Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2009


Za kolektivizaci venkova padla první obžaloba

Marek Pokorný

Poprvé v historii České republiky půjde někdo k soudu kvůli svému podílu na takzvané kolektivizaci. "Mohu potvrdit, že byl obžalován bývalý předseda MNV z jedné obce v okresu Šternberk," uvedl olomoucký státní zástupce Jaroslav Kouřil. HN zjistily, že se jedná o Ladislava Nakládala, jenž v padesátých letech řídil Národní výbor v Brníčku poblíž Uničova. Nakládal je obžalován za případ zemědělce Jiřího Nohavičky. Ten v prosinci 1951 skončil na půl roku ve vězení a následně mu byl zabaven statek a téměř veškerý majetek.

"Nařídili nám, že se musíme do několika hodin vystěhovat. Přidělili nám zdevastovaný dům, kde chyběla dokonce i podlaha," říká šestaosmdesátiletá Jarmila Nohavičková. "K případu se nebudeme vyjadřovat," reagoval Nakládalův obhájce David Bukal.

Obžalovaných přitom může ještě přibýt. Za represe vůči sedlákům jsou již stíháni další tři lidé - bývalí okresní a krajský prokurátoři z Ústeckého kraje a také někdejší předseda MNV z obce Třtice u Rakovníka. Za porušení pravomoci veřejného činitele jim hrozí až deset let vězení.

Na kolektivizaci v Česku doplatilo více než tři tisíce rodin.

(iHned.cz)Zpátky