Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2009


Postrach úředníků i soudců

Martina Macková

Tomáš Pecina se rád vyptává na věci veřejné. A když mu úřady neodpovídají, nebojí se jít do střetu.Nedávno vyhrál: exekutor obstavil městu Karlovy Vary majetek i účty.

Radní šedesátitisícového lázeňského města se ani nesnažili skrývat překvapení. Kdo by také v Česku čekal, že arogance úřadů může být potrestána? Přesto se stalo. Exekutor obstavil jak městský majetek, tak radniční konta. To vše kvůli zdánlivé maličkosti: magistrát neodpověděl Tomáši Pecinovi na otázky ohledně rekonstrukce jednoho domu. Teprve až po zásahu soudu a exekutora úředníci poskytli informace.

Nebyla to ostatně první Pecinova vítězná informační mise. Exekuci kvůli utajovaným veřejným datům nechal Pecina uvalit před časem na moravskou obec Hajany. A teď po karlovarské výhře říká Pecina poněkud tajuplně: „Přijdou další.“

Kdo je vlastně muž, který dokázal krajskému městu na několik dní zablokovat majetek? Dvaačtyřicetiletý muž se dlouho živil jako publicista, sám se považuje za „právního laika“. V minulosti už přitom několikrát prokázal, že se nebojí jít do střetu, i kdyby měl bolet. Byl jedním ze 428 lidí, kteří se v roce 2001 odmítli nechat zapsat při povinném sčítání lidu. Pak jen pozoroval bezmocnost úřadů, které si nevěděly rady s jeho přestupkem.

Jeho nejslavnějším kouskem byl boj za svobodu slova. Pecina se veřejně zastal extremisty Jana Kopala, který čtyři dny po útocích na newyorská „Dvojčata“ prohlásil, že si Američané teroristický útok zasloužili. Pecina žádal, aby byl stíhán stejně jako Kopal. Jeho vyšetřování policie nakonec zastavila. „Pokud by stát začal rozlišovat mezi názory, které jsou přípustné, a těmi, které jsou nepřípustné, je to přímá cesta k diktatuře,“ argumentoval Pecina.

Ještě jako tvůrce internetového magazínu Britské listy tvrdošíjně trval na tom, aby úřady podávaly informace tak, jak podle zákona mají. Radu pro rozhlasové a televizní vysílání například dovedl až k soudu svým dotazem, kdo vlastní české komerční televizní stanice.

Soupis soudních tahanic, v nichž Pecina vystupoval, tím zdaleka nekončí. Třeba loni v červenci se postavil bývalému předsedovi KSČM Miroslavu Grebeníčkovi. Přesvědčil soudy, že se komunistický předák musí omluvit aktivistovi Janu Šináglovi, o němž před třemi roky na pražské Letné prohlásil, že je primitiv. „A co já? Já dnes už hlavně překládám. Soudy, to je pouze hobby,“ uvedl Pecina, který přece jen jeden soud o informace prohrál. Soudci mu odepřeli informace o komunistické minulosti svých kolegů.

(Týden)Zpátky