Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2009


Unesená loď vezla rakety pro Írán

Tomáš Reiner

Loď Arctic Sea, kterou v červenci cestou z Finska do Alžírska, unesli piráti, vezla zbraně pro Írán a sledovala ji izraelská tajná služba Mossad. S odkazem na zdroje v Rusku i v Izraeli to uvedl britský nedělník The Sunday Times.

Loď, převážející dřevo v hodnotě okolo 40 miliónů korun, zmizela po proplutí kanálem La Manche 24. července a téměř o měsíc později ji objevilo ruské námořnictvo u západního břehu Afriky. Osm údajných únosců bylo zatčeno. O pašování ilegálního zboží se spekulovalo od prvního oznámení o zmizení plavidla. Rusko podezření popírá. Loď podle něj unesli kriminální živlové, kteří za její vydání požadovali výkupné v hodnotě zhruba 30 miliónů korun.

Oficiální verzi však podle Timesů zpochybnily zdroje v Moskvě i Tel Avivu, které tvrdí, že loď vezla nejpokročilejší ruské protiletadlové střely S-300. Naloženy měly být během oprav Arctic Sea v Kaliningradu, proslulým útočištěm pro obchodníky se zbraněmi. Sunday Times uvedly, že izraelská tajná služba Mossad, která bedlivě monitoruje zbrojní dodávky do Íránu, ruskou vládu upozornila, že rakety prodal jeden bývalý armádní důstojník napojený na podsvětí. Kreml vzápětí do záchranné mise zapojil křižníky a ponorky. Podle britského listu by pro něj bylo velmi trapné, kdyby proniklo na veřejnost, že se nejmodernější zbraně dostaly do rukou mafie, která je navíc prodala Teheránu. „Oficiální verze je absurdní a Kremlu má pomoci zachovat si tvář. Mluvil jsem s lidmi obeznámenými s vyšetřováním a ti potvrdili účast Mossadu. Je směšné domnívat se, že všechen ten povyk byl kvůli nákladu dřeva. Nejsem sám, kdo věří, že loď vezla zbraně Íránu,“ citoval nedělník ruský vojenský zdroj.

Údajné únosce, čtyři Estonce, dva Rusy a dva Lotyše, čeká soud v Moskvě. Podle ruských zdrojů to mohou být agenti Mossadu, neboť není pravděpodobné, že by piráti o tajném nákladu nic nevěděli. „Nejlepším způsobem pro Izraelce, jak překazit dodávku do Íránu, by bylo spustit kolem lodi co největší hluk,“ uvedl nejmenovaný bývalý armádní důstojník. Den po osvobození Arctic sea navštívil Moskvu izraelský prezident Šimon Peres a se svým ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem hovořil o samotě čtyři hodiny.

Posádka lodi po svém osvobození nesměla téměř dva týdny mluvit se svými rodinami. Kapitán a tři členové se vrátili na loď, která pokračovala v cestě do Alžírska. Novinář ruského internetového serveru Sovfracht Michail Vojtěnko, který přišel se spekulací, že na palubě unesené lodi se převážely zbraně, utekl z Ruska poté, co mu vyhrožovali zatčením.

(Novinky.cz)



Zpátky