Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2009


Potíže s interpretací českého penisu

Ondřej Štindl

Sochaře Davida Černého vytáčí zdejší politika a není v tom sám. Rozhodl se proto vyjádřit své znechucení činem a zhmotnit je do fontány v Copa Centru, které má být postaveno v Praze nad stanicí metra Národní třída.

Podle popisu soudě by ten objekt neměl být snadno k přehlédnutí jeho dominantou má být osmnáct metrů vysoký penis, kolem něj asi třicet dalších. Černý slibuje různě tlustých ve stavu poloztopořeném. Autorský záměr jsem pochopil tak, že všechny ty údy budou dohromady tvořit jakousi Top 30 těch v daném okamžiku největších ... české politiky, budou vybaveny displeji, na kterých se budou měnit jména podle momentální situace a potřeby. Černého politické preference jsou docela známé, dá se proto docela snadno odhadnout, že jméno na tom nejvýše se tyčícím údu se asi moc často měnit nebude.

Konečná podoba umělcova plánu ještě není známá, ale na základě zveřejněného popisu si troufám odhadnout, že záměr konečně to těm politikům nandat je tímto způsobem těžko naplnitelný. Chudáci turisté by ale z té fontány mohli být pěkně dezorientovaní.

Ztotožnění nějaké osoby s velikánským ztopořeným penisem nemusí všichni vnímat jen jako urážku. Návštěva, dejme tomu, z Paraguaye může dojít k tomu, že umělec tímto způsobem vyjadřuje obdiv nějakému místnímu caudillovi - možná trochu výstředně, ale mile, přiznává mu postavení největšího samce, vůdce stáda. Cestovatel z končin politicky korektních naopak ve fontáně třeba uvidí především protest proti nedostatečnému zastoupení žen v politické špičce. A je pravda, že .Černého projekt je založen na víře, že místo v galerii hanby si ani v příštích letech nezaslouží nějaká žena, nebo má pro tu situaci připravené nějaké náhradní řešení?

Vyloučit se nedá ani to, že Černého dílo časem získá význam autorskému záměru protikladný. Až jednou na troskách EU povstane slovanská říše, budou její samovládci k fontáně vodit své poražené protivníky s tím, ať před tím naším osmnáctimetrovým pokleknou na znamení poroby.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky