Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2009


Chtěli po mně úplatek

Petr Švec

Bez bonboniéry, lahve alkoholu nebo obálky s bankovkami se před rokem 1990 na tehdejší pražský národní výbor téměř nikdo neodvážil. Úředníci dokonce často považovali návštěvu občana v kanceláři bez „všimného“ za troufalost.

Podle Pražanů však tato praxe ve městě stále přežívá - zhruba šestina lidí přiznává, že je magistrátní úředníci o úplatek požádali. Vyplývá to z průzkumu, který si objednal magistrát a jenž má MF DNES k dispozici. Kolik lidí úplatek skutečně předalo, však nezmiňuje. Na tomto průzkumu náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK ED) staví svoji takzvanou Protikorupční strategii. Jde o materiál, jehož základy tvoří doporučení auditorské firmy Ernst & Young, jak úředníky od korupce odradit. Jenže radní jej dosud neschválili.

A to přesto, že poslední dobou se ve stínu podezření ze závažné korupce ocitli i nejvyšší pracovníci magistrátu. V úterý museli například před radní předstoupit ředitel odboru městského investora Jiří Toman a vedoucí odboru obchodních aktivit Peter Ďurica, aby vyvrátili podezření, že mají cokoli společného s kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem. První jmenovaný se dokonce před několika týdny dostal do hledáčku protikorupční policie, která si prověřovala data v jeho počítači. „Věřím, že bude materiál přijat. Přispělo by to k efektivnějšímu boji s korupcí v oblasti majetku a veřejných zakázek, které mají zmínění ředitelé na starosti,“ řekla po jednání Reedová, když úředníci spojení s Janouškem odmítli.

Protikorupční strategie se nesoustředí jen na veřejné zakázky až miliardových rozměrů, které mají „top“ úředníci na starosti. To proto, že obyvatelé města se spíše setkávají s nižší formou uplácení - při vyřizování běžné agendy -třeba při žádání o stavební povolení, vyřizování různých licencí nebo při menších zakázkách. Zkušenosti obyčejných lidí se promítly právě do zmiňovaného průzkumu. Smutné je, že ani jeden respondent by se nepodepsal pod tvrzení, že k žádnému uplácení na magistrátu nedochází.

„Celkem 60 procent respondentů označilo úplatky za přirozenou součást života. Oproti tomu se pětina lidí domnívá, že to jde i bez úplatků. Pouze každý desátý respondent si myslí, že pro úplatky neexistuje omluva,“ píše se ve zprávě Ernst & Young.

Zlobit se jen na magistrát by však nebylo úplně fér - téměř 40 procent Pražanů je totiž ochotno dát úplatek, pokud to situace bude vyžadovat. Lidé jsou ochotni na korupci upozornit, pokud budou vědět jak. Pro tento účel funguje webová stránka korupce.praha-mesto.cz. Navštívilo by ji 60 procent lidí.

Průzkumy o korupci

Byl jste někdy požádán o úplatek? Ano 15 %

Je korupce na úřadu rozšířena? Ne 0 %

Zdroj: Ernst & Young 2009

Jste ochotni poskytnout úplatek? Ano 40 %

Je korupce v Praze vážný problém? Ano 75 %

Zdroj: STEM 2007

(MFDNES)Zpátky