Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2009


O ochranu USA nepřijdeme

Ondřej Kundra

Americký prezident Barack Obama oznámil konec plánu na vybudování radaru v Česku a protiraketové základny v Polsku. Zároveň sdělil, že USA chystají nový obranný deštník. O tom, co přesně to pro Česko znamená, jsme mluvili s náměstkem ministra zahraničí Tomášem Pojarem.

Jak vám Američané vysvětlili svůj krok?

Uvedli dva důvody: jednak že Írán nevyvíjí rakety dlouhého doletu tak rychle, jak si původně mysleli, ale o to rychleji vyrábí velké množství raket krátkého a středního doletu a stejně tak jejich odpalovací zařízení. A potom že došlo k technologickému pokroku při vývoji jak protiraket, tak radarových zařízení, že se jde cestou daleko mobilnějších zařízení, kterých by mělo být v důsledku více.

Jak by měl nový systém vypadat?

Páteř původního systému tvořily jeden radar a deset protiraket. Nyní hovoříme o stovkách protiraket a desítkách radarů. Dřív měl být hlavní pilíř systému zaměřený na rakety středního a dlouhého doletu a mezikontinentální rakety. Nyní bude více flexibilní a měl by tak lépe reagovat právě na rakety krátkého a středního doletu.

Původní systém by na rakety krátkého a středního doletu nefungoval?

Na rakety krátkého doletu ne.

Co přesně změna postoje USA znamená pro naši bezpečnost?

Doteď jsme měli garantováno, že pokud tu radar bude, budeme mezi těmi, kteří budou více celý systém ovlivňovat a zůstanou prioritně chránění. Teď tahle garance zmizela. Nicméně stále máme větší šanci být součástí nového systému. Pokud samozřejmě budeme chtít.

Co je prioritně chráněné území, a jak se tedy teď strategie obrany změní?

Přítomnost strategických zařízení přispívá k prioritní obraně území, kde se nacházejí. Když do Evropy letí pět raket, z nichž jedna bude namířena na území ČR, kde se nachází strategické zařízení, a vy máte možnost sestřelit jen tři, tak by zcela jistě byla prioritně sestřelena ta, která letí na ČR. To teď už neplatí.

Máme se tedy cítit více ohrožení?

Myslím, že nový systém může být dostatečně efektivní. Je těžké předpovídat, co bude v příštích letech větší a menší hrozba a co ne a co proti nim bude efektivně fungovat. Je každopádně rozumné systémy po určitém čase vždy zrevidovat a nelpět zkostnatěle jen na jednom.

Podle amerického ministra obrany Roberta Gatese USA začaly vyjednávat s Prahou i Varšavou o jejich přímém zapojení do nového systému. Co má Gates na mysli?

V zásadě jsme byli s Poláky první, komu Američané novou architekturu představili. My teď s nimi povedeme jednání, jakým způsobem se můžeme zapojit, abychom stále byli součástí prioritní ochrany i rozhodování. Abychom věděli, co se děje a co se chystá. Jde o to nepropadnout se mezi země, které o tom nemají ani potuchy.

Jak konkrétně by „zapojení“ mělo vypadat?

Určité konkrétní nabídky už padly, nyní je potřeba pořádně si je prostudovat. Musíme se podívat, co je pro nás možné, co použitelné a co ne. Padla například nabídka, že Česká republika může být přímo zapojena do systému velení a řízení. Zatím bych to ale nechtěl více zpřesňovat.

Dostala ČR i nabídku, aby na svém území v budoucnu umístila část obranných raket, jak Američané stále plánují?

Pokud tady ty rakety budeme chtít, nepochybně takovou možnost dostaneme.

Podle bývalého prezidenta Havla a dalších středoevropských intelektuálů se USA cíleně stahují ze střední Evropy, což oslabuje naše vazby na demokratické spojence. Vidíte to stejně?

Naším zájmem je, aby tu USA byly přítomny. Američané nás ubezpečují, že se odtud nestahují, že tu přítomni zůstanou. Uvidíme za pár let, jaký vliv tu Amerika bude mít. Nicméně cítím, že existuje reálná hrozba, že USA na střední Evropu zapomenou. A že se v Evropě budou zaměřovat výhradně jen na Londýn, Paříž a Berlín. To není v našem, tedy středoevropském zájmu. Ale netvrdím, že se to automaticky musí stát.

Část zdejších politiků včetně vás chápala radar jako hráz proti stoupajícímu ruskému vlivu. Čekáte teď jeho zesílení?

Jsem nerad, když se ruský vliv ve střední Evropě uměle démonizuje. Radar znamenal, že nějaká strategická infrastruktura bude poprvé umístěna v nových zemích aliance. Což má samozřejmě i svůj symbolický význam, který naznačuje, do jakého civilizačního okruhu se řadíme a do jakého ne. Teď se tady samozřejmě objevila mezera a je otázka, jak bude vyplněna. Řadu věcí můžeme samozřejmě udělat i bez Američanů, například hlídat si, aby strategické části české ekonomiky neskončily dominantně v jedněch rukou, například ruských.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky