Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2009


Jsem způsobilá

Petr Třešňák

Ústavní soud vynesl nedávno další zásadní rozsudek. Paní M. H., trpící lehkou mentální retardací, se roky domáhala vrácení svéprávnosti, odborně řečeno způsobilosti k právním úkonům. Trvala na tom, že vzhledem ke svým dovednostem a zdraví si „zaslouží návrat do normálního života“, ale okresní i odvolací soud na základě posudku jednoho psychiatra její žádost zamítly. Ústavní soud dospěl k opačnému názoru, rozsudek zrušil a k případu dodal jednu podstatnou věc: způsob, jakým se u nás lidé zbavují svéprávnosti, je protiústavní a musí se změnit.

Organizace hájící lidská práva český model kritizují už dlouho. Lidí, kterým soudy odebraly právní způsobilost, v zemi žije přes 24 tisíc, každoročně přibudou dvě tisícovky. Čtyři tisíce dalších má svéprávnost omezenou částečně. Paní M. H., kterou soud proti její vůli na návrh strýce v roce 2002 zbavil právní způsobilosti a umístil ji do ústavu, nebyla první, kdo přišel o svá práva na základě chatrných argumentů. Měla jen štěstí, že se jí ujal bratranec, u něhož žije, a pustil se do boje za její důstojnost.

Lékařská fakulta v Olomouci nedávno zjišťovala skladbu oněch 24 tisíc lidí a zjistila šokující věc – většina z nich není duševně nemocná, natož nebezpečná sobě nebo svému okolí, má jen více či méně snížené mentální schopnosti. V českém systému totiž postačí podat návrh k soudu (často jej podává příbuzný, který může sledovat své osobní zájmy) a opatřit jeden posudek od psychiatra, aby člověk pozbyl svých práv a nemohl uzavřít manželství, nakupovat za své peníze ani volit.

Ústavní soud nyní tuhle praxi vycházející z minulého režimu kritizoval a všem soudům doporučil, aby úplné zbavování svéprávnosti opustily a právní způsobilost omezovaly opatrně a jen v případě, když dokážou obhájit, kdo a jaký bude mít z omezení prospěch.

Pro tisíce lidí, kteří se v orwellovském soukolí ocitli (i pro nás ostatní, kterým se to může stát), existuje ještě jedna dobrá zpráva. Už minulá vláda schválila v rámci novely občanského zákoníku reformu opatrovnictví, která zavádí tzv. systém podporovaného rozhodování. Mezi dnešním „nesvéprávným“ a jeho opatrovníkem bude nově existovat smluvní vztah, kdy jeden radí a poskytuje informace, ale rozhodnutí zůstává na tom druhém. Omezení práv zůstane krajní možností.

Happy end teď kazí jen drobný detail. Poslanecká sněmovna se v létě zákonem odmítla zabývat a podle expertů na to zřejmě nebude mít chuť ani do odložených voleb. Reforma, která vyžaduje ještě návaznou prováděcí legislativu, se odkládá na neurčito.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky