Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2009


Cedule pro turisty mají zakázaný cizí jazyk

Petr Kupec

Najít Staroměstský orloj nebo Židovský hřbitov může být pro turisty v české metropoli náročná bojovka. Orientační tabulky se šipkami a názvy historických míst, kterých jsou v centru Prahy stovky, cizincům moc nepomohou. Nápisy jsou totiž pouze v češtině. Magistrát by to chtěl co nejdříve změnit.

Absurdní stav trvá už dlouhá léta. Hnědé informační cedule, které by měly zahraniční turisty navádět na cestu k památkám, mají status dopravních značek. Na těch podle pravidel stanovených silničním zákonem nápisy v jiných jazycích být nemohou. Experti na cestovní ruch se shodují, že by se situace měla změnit. „Čech ukazatel Pražský hrad nepotřebuje, cizinec mu zato nerozumí,“ podivuje se nad praxí Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „Změna by nebyla na škodu, i když se turisté v Praze potýkají i s většími problémy,“ prohlásil majitel cestovní kanceláře Vladimír Dolejš. Pražští radní se po jednání se zástupci cestovek rozhodli turistům orientaci ve městě usnadnit. Podle představ magistrátu by se vedle českých nápisů měly objevit ještě anglické. „Chceme přesvědčit poslance o tom, aby přišli s návrhem změny zákona,“ řekl radní pro cestovní ruch Milan Richter.

Zda však pražští politici v parlamentu zmítaném zvraty okolo voleb a přípravou rozpočtu uspějí, není vůbec jisté. Pokud podle Richtera poslanci návrh nepředloží, přijde s ním město samo. Jenže pak se anglických nápisů turisté nejspíš ještě dlouho nedočkají. Například návrh zákona o regulaci prostituce připravuje Praha už několik let a parlamentem dosud neprošel, stejně jako městem chystaný loterijní zákon. „Pokud budeme návrh předkládat my, bude to nesmírně složitý proces,“ připustil Richter.

Na zlepšení situace turistů je cílen i další návrh, který by měl měnit silniční zákon. Týká se lepší kontroly jízdného v taxících. Auta taxislužby by podle představ magistrátu měla nově vozit měřiče jízdného povinně na horní části palubní desky. Pasažér by tak měl možnost si cenu jízdy stále kontrolovat i ze zadního sedadla. Dnes jsou taxametry často umístěny „šikovně“ za řadicí pákou a není na ně proto vidět. Magistrát rovněž zvažuje zavedení cizojazyčných hlášení ve veřejné dopravě. Ta by upozornila zahraniční turisty na to, ze kterých zastávek se lze nejlépe dostat k atraktivním místům v Praze. „Záleží na tom, zda na tuto věc bude mít dopravní podnik dostatek peněz,“ uvedl radní Richter. Ročně přijíždí do českého hlavního města kolem 4 milionů zahraničních turistů. Jejich počet však v poslední době kvůli ekonomické krizi klesá. Praha se proto snaží zlepšovat služby pro zahraniční návštěvníky. Letos navíc už magistrát investoval 80 milionů do reklamní kampaně v zahraničních televizích a na internetu, která má turisty opět přilákat.

(MFDNES)



Zpátky