Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2009


Dekrety vyprovokovaly národní vášně

Renata Havranová

Strana maďarské koalice (SMK) Pála Csákyho opět rozvířila slovenskou politickou scénu. K vyprovokování emocí jí posloužily nejen často citované obavy prezidenta Václava Klause z prolomení Benešových dekretů, ale rovněž představa šéfa opoziční strany Fidesz Viktora Orbána o budoucnosti Maďarů v Evropě, který se o ní podělil s delegáty sněmu SMK v Rimavské Sobotě. Bouřlivé reakce vzbudil jeho návrh na autonomii Maďarů žijících na Slovensku.

Návrh na odškodnění

S Benešovými dekrety si SMK pohrává už dlouho. Při vstupu do vládní koalice Mikuláše Dzurindy se musela zavázat, že téma neotevře. Z jejího programu ale nezmizelo. Pál Csáky se pokusil po parlamentních volbách prosadit v parlamentu návrh na odškodnění "obětí" těchto poválečných dokumentů.

"Nejde o samotné zrušení Benešových dekretů, ale o zmírnění jejich následků. V některých případech to byl hanebný akt. Je to aplikace kolektivní viny. Už kvůli dětem se s tím nemohu smířit. Jak jim mám vysvětlit, že jejich prarodiče nebyli žádní zrádci a kolaboranti. Pro nás bylo celá desetiletí toto téma aktuální a stále bude. Dokud někdo neřekne například - promiňte," vysvětlil tehdy HN Csáky.

O pár měsíců později smetla sněmovna návrh ze stolu. V září 2007 parlament rozhodl, že dokumenty jsou nedotknutelné. Usnesení podpořily, s výjimkou SMK, všechny politické strany. Opozice s krokem koalice souhlasila, ale k obsahu usnesení byla rezervovaná. "Podobný krok udělal i český parlament. Je to zbytečné vyrážení otevřených dveří," konstatoval bývalý šéf diplomacie Eduard Kukan.

Podle Csákyho teď Klausův postoj a následná reakce premiéra Fica v souvislosti s Lisabonskou smlouvou dávají SMK za pravdu. "Páni Klaus a Fico jen Evropě vzkázali, že Benešovy dekrety nebyly celkem v pořádku," konstatoval.

Nepodlehněte nátlaku

Benešovy dekrety sice pořádně rozvířily zdejší politickou hladinu, ale není to jediné téma, které tu rezonuje. Koaliční i opoziční politiky zvedly doslova ze židlí názory šéfa Fideszu Orbána, které přednesl na sněmu SMK. Například ten, aby byli Maďaři vnímáni nikoliv jako menšina, ale státotvorné národní společenství, které má určitá práva - i na autonomii. Či jeho výzva maďarské menšině, aby nepodlehla slovenskému nacionalistickému nátlaku. A ubezpečení: "Maďarsko vám vzkazuje, že je s vámi." O varování, které adresoval všem Slovákům, aby byli v přístupu k maďarské menšině opatrní, protože dějiny potvrdily, jak je každý útlak nebezpečný, ani nemluvě. "Po maďarských společenstvích mohou přijít na řadu i slovenské. Otázka Maďarů na Slovensku je pro mě synonymem svobody," řekl Orbán.

SNS okamžitě označila Orbánovo vystoupení za provokaci a připomenula, že usiluje o zákaz SMK. "Každý, kdo sní o územní autonomii na Slovensku, se jednou probudí ze snu, který je smutný, hloupý i směšný," reagoval i expremiér Mikuláš Dzurinda.

Politologové ale situaci mírní s tím, že obě země čekají parlamentní volby, takže emotivních proslovů bude pravděpodobně přibývat.

(http://HN.IHNED.CZ)Zpátky