Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2009


Výjimka nás připraví o evropský soud

Po přijetí Lisabonské smlouvy mají občané EU získat možnost obracet se na Evropský soudní dvůr v Lucembursku i individuálně - dosud u něj řešily své spory pouze jednotlivé členské státy. Výjimka z Listiny práv však tuto výhodu pro Čechy ruší. A zbude jim jen soud ve Štrasburku.

Sociálním demokratům se to však nelíbí. „Štrasburský soud je v porovnání s tím evropským neefektivní. Ten evropský bude součástí systému, bude fungovat daleko lépe,“ je přesvědčen místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. „Podle evropské úmluvy se občané mohli individuálně obracet na soud, jen co se týče pohybu osob, zboží, kapitálu. Teď ale do toho vstupuje Listina, tam jsou otázky sociální, pracovněprávní. To jsou věci, které v té úmluvě nebyly. A Češi o to teď byli připraveni. Tady se nechápe, že to, co Listina přináší, je zcela nová kvalita,“ tvrdí.

Podle odborníků však nemusí jít o nevýhodu. „Občané se budou moci domáhat ochrany u jiných tribunálů než u evropských, a to i proti orgánům EU a rozhodování na evropské úrovni,“ tvrdí právník Vladimír Balaš.

(kak, val)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky