Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2010


Platí se hlavně gynekologům

Adéla Čabanová

Všimné pro lékaře je stále běžná věc, prokázala anketa. Dávají se i úplatky přes 50 tisíc korun. „Při první návštěvě mi sestra oznámila, že každá pacientka musí hradit 600 korun ročně jako poplatek za jednorázový spotřební materiál, jako jsou vyšetřovací pomůcky a podobně. Řekla jsem si, no budiž, a peníze položila na stůl. Jaké ovšem bylo moje překvapení, když jsem místo účtu dostala k podpisu darovací smlouvu!“ vypráví na stránkách projektu Zdraví bez úplatků Lenka H.

Málokoho překvapí, že se tento příběh odehrál v ordinaci gynekologa. „Úplně mi to vyrazilo dech, že jsem se nezmohla na slovo,“ dodává Lenka. Ještě víc ji lékař překvapil, když otěhotněla – nabídl jí nadstandardní služby v těhotenství za 3500 korun. „Jedna nastávající maminka se rozhodla si jeho ,nadstandardní‘ péči nezaplatit a čelila prý takové šikaně z jeho strany, že v půlce těhotenství od něho odešla,“ tvrdí Lenka.

Anketa běží přes čtvrt roku O tom, že se v některých ordinacích skrývají úplatky za dobrovolné sponzorské dary, se sice diskutuje na odborných fórech i mezi pacienty, přesto tato praxe pokračuje. Ukazuje to právě projekt Zdraví bez úplatků. Jeho součástí je rozsáhlá anketa. Na internetu v ní odpovídají lidé už od poloviny srpna a dotazník vyplnilo přes tisíc lidí. Definitivní výsledky budou známy příští týden. Už ty předběžné jsou ale varující.

Peníze nebo věcný dar dal zdravotníkovi v posledních pěti letech každý třetí respondent. V některých regionech je situace ještě horší. Na jižní Moravě dalo v posledních pěti letech úplatek 45 procent respondentů průzkumu. Většinou šlo o drobné dárky, které pacienti ze zvyku dávají lékařům až poté, co jim je poskytnuta péče. Lidé se ale přiznali i k větším úplatkům. „Ojediněle se jedná i o úplatky nad 50 tisíc korun,“ řekl včera David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International, která projekt garantuje. Úplatky se podle něj nejčastěji uplatňují v gynekologii. Uplácí se ale také za to, aby si lidé zajistili dřívější termín operace nebo nadstandardní přístup lékařů.

V anketě se ukázaly také rozdíly mezi úplatkářstvím pacientek a pacientů mužů. Zatímco ženy platí častěji menší částky na vyzvání zdravotníků, muži platí víc. A z vlastní iniciativy. Vysvětlení těchto rozdílů může být zase u ženských lékařů. Ženy dávají u svých ambulantních gynekologů falešné sponzorské dary, o které si zdravotníci říkají, nebo je dokonce vyžadují. Naproti tomu muži v anketě uvedli, že platili vyšší částky, i nad 20 tisíc, za péči o svou partnerku. To mohou z velké části být úplatky pro konkrétní porodníky, aby byli k dispozici v době porodu.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek vyzývá k důslednému rozlišování závažných úplatků od drobných dárků, jako jsou bonboniéry. „Vynucování sponzorských darů je nemorální, naproti tomu pozornosti, které pacienti lékaři dali ex post, to je podle mě neškodné,“ říká.

Podle odhadů Transparency International se v českém zdravotnictví ročně ztrácí kvůli korupci 27 miliard korun z veřejných zdrojů. Za největší problém považuje ředitel Transparency David Ondráčka korupci při nakupování vybavení nemocnic, například drahých přístrojů.

Jednotliví lékaři nedostávají úplatky jen od pacientů, ale také od reprezentantů farmaceutických firem. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka většina lékařů boj proti této korupci nepodporuje a snahy komory v tomto ohledu jdou proti jejich vůli. Ministerstvo zdravotnictví chystá zpřísnění sankcí pro firmy, které korumpují lékaře, aby předepisovali jejich léky. Novela by také zpřesnila možnosti kontroly.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky