Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2010


Otevřete, jste obklíčeni

Tomáš Sacher, Jaroslav Spurný

Bruselský přepad ČEZ může zastavit dělení zlatého dolu jménem Česká republika. Drobná zprávička zveřejněná minulé pondělí na serveru euro.cz téměř zapadla. Týdeník upozornil na připravovanou razii bruselských kontrolorů v ČEZ. O dvacet hodin později se to stalo. Z bruselského speciálu vystoupila na pražské Ruzyni desítka mužů v černých oblecích, která během několika málo hodin obsadila kanceláře ČEZ a dalších několika firem včetně finančníků z J&T. Bruselští kontroloři bdící nad férovými pravidly sjednoceného evropském trhu zabavili předákům navštívených firem počítače a mobily s podezřením, že vytváří na českém energetickém trhu kartel a manipulují se zdejšími cenami za elektřinu a uhlí.

Ta věc je zatím pořádně čerstvá, už teď je ale jasné, že se z ní může vyklubat i zcela zásadní moment příběhu, ve kterém právě zájmy energetiků doposud vítězily nad politikou i zdravým rozumem.

My? My neřekli vůbec nic

Než se pustíme do toho, z čeho přesně experti z Evropské komise firmy obviňují, zůstaňme u zmíněné informace serveru euro.cz. Něco tu totiž nehraje: jak je možné, že novináři věděli minimálně dvacet hodin před samotným zásahem o tom, že se chystá zásadní a nebývalý zátah na ČEZ? A jak to, že ve zveřejněném textu v klidu mluví zástupci ČEZ o své připravenosti podobnou kontrolu podstoupit?

„Informaci o kontrole máme od jedné z českých energetických firem,“ snažil se tuhle záhadu vysvětlit v samotném textu šéfredaktor týdeníku Euro István Léko. Taková odpověď ale při vší úctě nestačí. Jak totiž potvrzují samotní kontroloři z Bruselu, jediným, kdo informaci o chystané kontrole v předstihu dostal, byli zaměstnanci českého antimonopolního úřadu. Pokud se to následně dozvěděli novináři a energetici, muselo tedy „varování“ pocházet právě odsud.

„Ano, tu zprávu o chystané kontrole jsme měli už několik dní předem,“ potvrzuje do telefonu místopředseda úřadu Robert Neruda, který má právě agendu bruselské kontroly na starost. „Byli jsme ale vázáni mlčenlivostí a nikoho jsme předem nevarovali,“ říká. Jak si ale může být jistý, když nikdo jiný než právě Nerudův tým o kontrolorech neměl tušení? „Já to nebyl a svým podřízeným prostě věřím,“ trvá na svém místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Ten únik si vůbec neumím vysvětlit,“ pokračuje s tím, že i přes závažnost podezření zatím jeho úřad neplánuje žádné vnitřní vyšetřování.

O fatální roli takového úniku informací přitom není pochyb. Onen klíčový den, který dělil varování od samotné kontroly, poskytl manažerům ČEZ i šéfům dalších vyšetřovaných firem Energeticko-průmyslový holding, Severočeské doly a J&T dostatek času k tomu, aby – pokud to bylo nutné – vyměnili počítače či telefony s citlivými daty za neškodné náhrady či alespoň smazali některá klíčová data.

Možná to zkomplikuje vyšetřování, ale možná ne. Desítka bruselských expertů, doprovázená zhruba stejným počtem zaměstnanců ÚOHS, zapečetila kanceláře ředitelství a prozatím není jasné, kolik dní ještě bude kontrola probíhat.

Kontroloři hledají odpověď především na tři klíčové otázky: zda ČEZ nepovoleným způsobem neovlivňoval ceny tuzemské elektřiny, nakolik mohly poslední aktivity ČEZ ovlivnit férové podmínky na trhu s hnědým uhlím a konečně zda se všechny zmíněné firmy nedohodly na kartelu a faktickém rozparcelování českého trhu s energetikou.

Pochvala na objednávku

Už z toho stručného výčtu je zřejmé, o jak výbušné téma se jedná – díky podezřením Bruselu totiž dostávají zcela konkrétní význam i spekulace o propojení energetiků s politiky a sílícím lobbistickém tlaku na prolomení známých limitů těžby uhlí. Stamiliardové odpustky na emisních povolenkách, dovolená na jachtě v Toskánsku – u všech výbušných kauz poslední doby pravidelně figurují právě jména šéfů ČEZ a J&T.

„Nejde o žádný rutinní krok, k něčemu takovému přistupuje komise jen v případě vážného podezření na porušení pravidel,“ tlumočil v Hospodářských novinách stanovisko eurokomisařky Neelie Kroesové, která má právě férovou hospodářskou soutěž na starosti, její mluvčí Jonathan Todd. Předchozí zkušenosti s prací kontrolorů přitom potvrzují, že ve hře je i citelný finanční postih.

Naposledy Evropská komise odhalila letos v červenci kartel mezi francouzskou energetickou společností GDF Suez a německým energetickým gigantem E.ON. Následná pokuta přesáhla miliardu eur, a potvrdil se tak trend z uplynulých několika let, kdy obdobných trestů přibývá. Dohled nad trhem s energiemi přitom označila komise za jednu ze svých aktuálních priorit.

V českém případě je podle všeho klíčová právě otázka ceny, za jakou se elektřina obchoduje. Ta v Česku dlouhodobě platí za rébus, jemuž nerozumí nikdo jiný než právě manažeři polostátního ČEZ. Déle než dva roky se sice elektřina obchoduje na speciální energetické burze, a měla by se tedy řídit výhradně zákony nabídky a poptávky. I tady má ale ČEZ zásadní vliv. Nejde jen o počáteční výpočet nákladů, za které firma elektrický proud vyrábí. Ve hře jsou různé podmínky pro účastníky obchodování, či dokonce podezření z burzovních spekulací vedených firmou ČEZ, které cenu uměle šponují nahoru.

„Nic takového se dosud nepotvrdilo,“ říká Jan Procházka, analytik poradenské firmy Cyrrus, která se obchodováním s energetickými komoditami zabývá. „Ale nikdo se tím nezabýval tak podrobně, jako to udělá Evropská komise,“ dodává. Experti upozorňují i na skutečnost, že nezávislá kontrola z Bruselu vůbec poprvé nahlédne i do vnitřního fungování firmy a nelze vyloučit ani to, že nabourá dosavadní mýtus rekordně úspěšného a obdivovaného podniku. Dosavadní zprávy o kondici ČEZ, potvrzující jeho perfektní fungování, totiž vznikaly výhradně na objednávku samotného vedení firmy a jejich zadavatel v osobě generálního ředitele Martina Romana o žádnou kritiku nestál. Vysoká cena elektřiny i akcií znamená pro management i stamilionové částky vyplácené za vlastní akciové podíly a dividendy.

Tykačovy vlasy

Bruselská kontrola vtrhla do ČEZ podle všeho na základě červnového udání společnosti Czech Coal, která si Evropě postěžovala, že ČEZ manipuluje ceny hnědého uhlí. Czech Coal Pavla Tykače dnes odmítá tuto informaci potvrdit. A není vůbec divu. Za poslední měsíce se v tuzemské energetice odehrály převratné věci, některé z nich hrají do rukou Tykačově firmě a majitel si musí kvůli udání rvát zoufalstvím vlasy, protože stížnost dnes komplikuje život i jeho firmě. Hrozí, že bruselská kontrola zastaví kartelové porcování vlivu v energetice a ČEZ, J&T i Czech Coal přijdou o zajímavé obchody, uzavřené po datu stížnosti.

Nejdůležitější změnou, která se od léta odehrála, je vládní návrh energetické koncepce. Materiál sepsaný lidmi z ČEZ a ministerstva průmyslu dává energetikům do ruky ohromnou ekonomickou moc. Koncepce, která navrhuje obrovskou energetickou expanzi, prolomení limitů těžby uhlí, těžbu uranu, výstavbu nových bloků jaderných elektráren, průmysl orientovaný na výrobu komponentů pro energetiky a prosazuje důraz na vývoz energie, znamená pro ČEZ, J&T nebo Czech Coal zlatý důl. Jako bonus dostali energetici minulý týden rozhodnutí vlády, která stáhla ze sněmovny návrh na novelu horního zákona, který mohl zásadně zkomplikovat prolomení limitů těžby uhlí. Tohle všechno budou evropští kontroloři prověřovat.

Ve sféře zájmu kontrolorů jsou i obrovské obchody, které hlavní energetičtí hráči uzavřeli v posledních měsících. Zjednodušeně řečeno jde o přerozdělení sféry vlivu a jeho novou parcelaci v obchodu s elektřinou a teplem. ČEZ se spojil s firmou J&T, které pomohl ovládnout lukrativní opatovickou elektrárnu a získat podíl v pražské teplárenské společnosti. Samotný ČEZ investoval asi patnáct miliard korun do nákupu tepláren a k pozici „elektrického monopolu“ si přibral i roli hlavního obchodníka s teplem. ČEZ navíc uzavřel významný obchod s Czech Coal.

Výměnou za důl, jehož cena mnohonásobně vzroste po prolomení limitů, dostala Tykačova společnost od ČEZ elektrárnu a teplárnu. Společnosti ČEZ i J&T si vyměnily podíly v teplárnách s dalším vlivným hráčem, firmou Dalkia, a jejich obchodům sekunduje německá firma EnBW, spoluvlastník významné Pražské teplárenské. „Ty obchody ovlivní trh s energetikou na desítky let, pro firmy znamenají možnost určování cen elektřiny a tepla, aniž by jim do toho mohl někdo mluvit,“ říká expert na energetiku Miroslav Zajíček. Nicméně evropská kontrola může dohodu mocných energetiků hodně narušit. Bruselští úředníci nemají samozřejmě možnost obchody zvrátit, ale mohou firmy za kartelovou dohodu opakovaně pokutovat obrovskými částkami, vyššími, než může přinést zisk ze vzájemně výhodných obchodů.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky