Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2010


Boží Dar musel prodat svůj luxusní hotel, rozkradli ho zaměstnanci

Vladimír Zedník

Radnice v krušnohorském Božím Daru po čtyřech letech přiznala, že neumí provozovat luxusní hotel Praha. Nejvíce starostu Jana Horníka zaskočilo, že někteří nepoctiví zaměstnanci okrádali městskou pokladnu, jako kdyby žili v socialismu. Jediný božídarský hotel s bazénem a kongresovým sálem má proto od prosince soukromého majitele. "Zkušenosti jsme měli hrozné. Myslel jsem si, že fígle s kávou skončily před dvaceti lety. Paradoxem je, že dnešní mladá generace vše umí ještě líp. A dokonce oblbuje pokladny," postěžoval si starosta Božího Daru Jan Horník. Podnikání města v hotelnictví označil za neúspěšný projekt. Tato životní zkušenost ale podle něj může posloužit k plánovanému provozování horského hotelu Klínovec.

Horník přitom není v kontrole zaměstnanců zelenáč, protože ve svém hotelu sv. Anna přistihl číšníka, který jej okrádal. "Na číšníka jsem udeřil a on se mi přiznal. Prý, pane starosto, mám na leasing auto a nějak si něj vydělat musím," vzpomínal Horník na číšníkovu "obhajobu".

Radnice uvedla několik příkladů nepoctivosti. Na Silvestra přišlo do nabitého sálu v hotelu Praha 150 hostů, ale oficiální tržba byla 6 tisíc korun. Další rok se nový vedoucí snažil vše pohlídat a tržba vyskočila na dvacetinásobek. Nepoctiví zaměstnanci si také bez nejmenšího uzardění zvali do hotelu své známé, samozřejmě zadarmo. Plavání bez placení se stalo oblíbenou zábavou místních číšníků, kteří do bazénu přicházeli po půlnoci z okolních restaurací.

Novým majitelem hotelu Praha je od začátku prosince podnikatel Zdeněk Erman. Patří mu i hotel Riviéra v Děpoltovicích u Karlových Varů. Podnik je zčásti rodinný. Hoteliér má své osvědčené metody proti okrádání zaměstnanci. Prozradit je ale nechtěl. "Hlídám si v hotelu Praha i výpočetní techniku, mám i další finty na sledování zaměstnanců. Málokdy se nám ale stalo, že by nás někdo připravil o peníze. Nemáme ty nejhorší zkušenosti. Naši lidé si nepřivlastňují věci, které jim nepatří," svěřil se Zdeněk Erman. Někteří zaměstnanci u něj pracují i patnáct let v jednom kuse, takže mají důvěru zaměstnavatele. A když někdo odejde, tak většinou na mateřskou. "Hotel Praha jsme převzali v takovém zvláštním obchodním stavu. Vše je poznamenané tím, že nikdo se o podnik nějak výrazně nestaral ani po technické stránce. Je dost zničený. Samotného objektu je docela škoda," posteskl si nový majitel.

Boží Dar prodal s hotel Praha za 65,7 milionu korun, což je původní kupní cena. I tak bylo krušnohorské sídlo před jmenováním na město nejbohatší obcí v republice. Na každého ze 178 obyvatel připadal obecní majetek za více než jeden a čtvrt milionu korun. I bez prodaného hotelu.

(MF DNES)



Zpátky