Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2010


Kolik je jedna plus jedna?

Vlaimír Cícha

Odpověď zná i začínající školák. Ale počty jsou nejen k tomu, abychom si mohli vysvětlit svět mnoha čísel, případně shledat, zda nás hokynář obral o pár centů. Dle mého názoru má aritmetika leccos společného i s logikou, úvahou, umocňuje hodnocení toho či onoho dění.

Díky moderní informatice, dostal jsem velice zajímavý článek (dovoluji si sdělit, že jej nepovažuji za nějaký podvrh, ale i když by tomu tak snad bylo, na podstatě věci to pranic nemění). O co tedy jde?

V místě nedaleko Phoenixu v Arizoně, ve věznici působí, jak sděleno oním e-mailem, šerif Joe Arpaio. Vytvořil věznici toho druhu, jaké by, dle mého názoru, měly existovat všude. Ve věznici zakázal vězňům kouřit a číst pornografické časopisy, vyházel kulturistické nářadí a zatrhl všechny filmy s výjimkou typu G, tedy filmy, které neobsahují hrubé nadávky a rouhání, extrémní násilí a sexuální scény. Šerif říká: „Jsou ve vězení proto, aby splatili dluh společnosti a ne proto, aby si pěstovali svaly, aby pak napadali nevinné lidi, jen co z vězení vypadnou.“ Zavedl skupinové řetězy pro vězně, kteří zadarmo pracují na veřejně prospěšných pracích ve městě a v celém okrese a šetří tak peníze daňových poplatníků. Nedávno zavedl ty řetězy i pro trestané ženy, takže si teď nemohou stěžovat na diskriminaci. Odmítl vězňům podávat kávu, protože má nulovou výživnou hodnotu a vyhazují se tím peníze daňových poplatníků. Když si vězni stěžovali, odpověděl jim: „Tohle neni Carlton nebo Ritz, jestli se vám tady nelíbí, tak se sem už víckrát nevracejte.“ Na otázku reportéra, zda má také nějaké lekce z historie demokracie v Americe, odpověděl, že by uvítal vysvětlení, proč je v jeho věznici 95 procent prvotrestaných a jen 5 % recidivistů, což je v celostátní statistice poměr až neuvěřitelný.

Napadá mě prostá otázka: Proč jde provinilec po odsouzení do vězení? Aby si tam mohl dopřávat, nebo aby jej vězeňský režim odradil od toho, aby se ve vězení opět ocitnul?

Je vhodné se v případě arizonské věznice pod vedením šerifa Arpaioa dovolávat lidských práv? Zabývat se strádáním vězněných a zapomínat strádání příbuzných jejich obětí? Odvolávat se na boží milost a odpuštění? Je to ale něco, co jsou věznění schopni vnímat a respektovat? Kam asi západní civilizaci dovede politická korektnost a levicový liberalismus? Kdo to ví a nebo alespoň tuší, nechť se vyjádří na stránkách tohoto periodika.



Zpátky