Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2010


Krakatice ve sněmovně

Jaroslav Spurný

Konečně nastala dlouho očekávaná show, od které si zájemci slibovali prozření: před bezpečnostním výborem sněmovny vypovídal bývalý elitní policista z protikorupční jednotky Karel Tichý o spisu Krakatice. Sněmovna jej zbavila mlčenlivosti, aby promluvil o výbušných věcech jako prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a politiky. Karel Tichý šéfoval týmům vedoucím spis Krakatice šest let a má co říci. Mafiánský boss František Mrázek, na nějž byl spis veden, je sice už čtyři roky mrtvý, ale informace o jeho kontaktech do politiky nám mohou pomoci v orientaci a katarzi ještě dnes. Slyšení skončilo fiaskem, sešla se sotva nadpoloviční většina výboru, převážně poslanci levice, kteří šanci rozkrýt korupci zahodili. Sociální demokraté místo toho využili své většiny k tomu, aby z Tichého páčili věci vhodné jen k očerňování jejich politických rivalů.

Je to velká škoda. Informace o Mrázkovi nedodala veřejnosti policie, justice ani politická scéna – objevili je především novináři. Od Tichého jsme se ovšem mohli dovědět zásadnější reálie. Nicméně lze pochopit, proč nám poslanci neumožnili zjistit podrobnosti například o Mrázkem organizovaných rautech v prostorách pražské policejní akademie, kde mafiánský boss řešil v přítomnosti špičkových politiků ČSSD Zdeňka Škromacha nebo Jaroslava Palase privatizaci Unipetrolu. Přišli jsme i o možnost zjistit více o vztazích Mrázka s ministrem financí Zemanovy vlády Ivem Svobodou a jejich plánování obchodů za desítky miliard. Nebo o Mrázkově vlivu na prodej obří stavební společnosti IPS, ve které se angažoval ve prospěch Mrázkových zájmů místopředseda ODS Ivan Langer.

Navíc drtivá většina zveřejněných informací ze spisu má nejpozdější datum 2001. Spis ale existoval další čtyři roky a o tom, co se v něm shromáždilo během té doby, nevíme téměř nic. Většinu z těch let byl ministrem vnitra Stanislav Gross a dnes existuje značná řada indicií, že informace z Krakatice využíval ke sbírání kompromitujících materiálů na politické odpůrce. Tohle se dosud nepokusil vyšetřit nikdo, přitom jde o zásadní porušení zákona a zneužití politické funkce.

Bohužel stejně jako od poslanců jsme nemohli v tomto případě čekat žádnou seriózní aktivitu ani od policie, která opakovaně – naposled po konci tříhodinové Tichého výpovědi ústy policejního prezidenta Oldřicha Martinů – sděluje, že ve spisu není nic, co by policii mohlo vést k nějakému obvinění nebo novému vyšetřování. Věcí mohou pohnout jen poslanci vzešlí z nastávajících voleb, kteří mohou zbavit mlčenlivosti další policisty a pokusit se věci rozkrýt v nějaké vyšetřovací komisi.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky