Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2010


Nestálá koruna firmám boří dlouhodobé plánování

Jan Brož

Je těžké najít typičtějšího Evropana, než je Bernard Bauer, člen představenstva Česko-německé průmyslové a obchodní komory. Tento německý občan se narodil v Bruselu, vystudoval v Madridu a v rámci své funkce zprostředkovává partnerství mezi českými a německými firmami. „Nejdůležitější je pro Českou republiku stanovit datum přijetí eura,“ říká o jednotné evropské měně.

V souvislosti s řeckou krizí slyšíme stále hlasitěji kritiky eura. Jak se v současnosti dívají na evropskou měnu němečtí podnikatelé?

Z ankety ohledně konjunktury, kterou každoročně děláme mezi německými firmami a podnikateli v Česku, vzešel zcela jasný signál. A sice, že zavedení eura je pro ně absolutní prioritou. Především je nutné, aby bylo stanoveno přesné datum vstupu Česka do eurozóny.

Proč je pro vás datum tak důležité?

Nestanoví-li se přesné datum, tak se ani nic nestane. Je potřeba mít před očima přesný cíl a na ten směřovat. Udělat si domácí úkoly. Dokud nebude stanoveno datum, nebude existovat ani žádný nátlakový prostředek, aby se kritéria nutná pro přijetí eura začala plnit. Firmy se ozývají, že pro ně v Česku není možné dlouhodobě plánovat.

Přesvědčit Čechy o důležitosti zavedení eura bude nyní po řecké krizi velmi těžké.

Ano, ale běžní občané jsou jedna věc. A jiná věc je, že silná koruna je velice špatná pro export. Konkurenceschopnost není tak vysoká, jako když je koruna slabá. Musíme mít stále na pozoru, že Česko je exportním státem a na vývozu je závislé. S extrémními výkyvy kurzu, se kterými jsme měli co do činění v minulosti, není možné plánovat a kalkulovat dopředu, a zůstat tak konkurenceschopnými. S jednotnou měnou by takové problémy odpadly.

Kdy by se podle vás mohlo Česko stát součástí eurozóny?

Mluví se o roku 2015. Myslím, že to je realistické.

* Stále častěji se také ozývají hlasy, že Řecko a ostatní problémové státy by měly dobrovolně opustit eurozónu a že by mohla existovat jen malá skupina silných ekonomik s jednotnou měnou. Co říkáte na podobné návrhy?

Něco podobného není vůbec realistické. Bylo by to velmi špatné rozhodnutí, které by destabilizovalo celé regiony. Je potřeba spíše pracovat na řešeních. A Německo v tomto procesu hraje rozhodující roli.

Myslíte si, že finanční pomoc Řecku a úsporná opatření, která Řeky čekají, splní svůj účel a zabrání dalšímu prohlubování problémů?

Ano, pokud budou spojeny s reformami. Právě za nutné reformy se zasazovala německá vláda. A neudělala si tím zrovna mnoho přátel, jak se v poslední době ukázalo. Věřím, že z řecké strany existuje vůle se problémy zabývat a řešit je. To také byla podmínka finanční podpory. Myslím, že všechno je na správné cestě a že je potřeba Řecko podpořit.

Bude se podle vás v budoucnu platit eurem v celé Evropě?

To každopádně.

(MFDNES)



Zpátky