Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2010


O náznacích chystaného útoku na Írán

Gita Zbavitelová

Z nejrůznějších zdrojů přicházejí v posledních dnech zprávy, že Saúdská Arábie, která nemá s Izraelem diplomatické styky, mu povolila přelety nad svým územím a také uskladnění většího množství vojenského materiálu. Podle izraelského deníku Jerusalem Post a dokonce i podle íránských serverů agentury Fars a Islam Times izraelské letectvo před týdnem dopravilo vojenské vybavení na nejmenovanou vojenskou základnu v Saúdské Arábii a zřídilo pak vlastní základnu osm kilometrů od města Tabúk na severozápadě země, tedy nejblíže židovskému státu. Kvůli přepravě vojenského materiálu byla v oblasti na čas přerušena veškerá civilní letecká doprava a cestující zrušených linek byli údajně odškodněni saúdskoarabskou vládou.

Před dvěma týdny uvedly londýnské Timesy, že Saúdové Izraelcům povolili přelety svého území úzkým koridorem na severu země, aby izraelská letadla mohla zkrátit dobu letu do Íránu. Podle britského listu také Saúdové upravili svůj obranný systém tak, aby nesestřelil izraelské letouny směřující k útoku na íránská jaderná zařízení. Saúdská Arábie veškeré podobné zprávy vehementně popírá, ale objevilo se jich už podezřelo mnoho z různých zdrojů.

Izrael původně počítal s přeletem nad územím Turecka, které bylo donedávna jeho přítelem. To však dramaticky změnil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan po incidentu na jedné z lodí propalestinské flotily, na které izraelští vojáci koncem května v sebeobraně zabili osm tureckých ozbrojenců a jednoho Američana tureckého původu. Ankara odvolala z Izraele svého velvyslance a Erdogan zrušil všechny společné vojenské projekty i povolení k přeletům izraelských vojenských letadel. Ta měla k případnému útoku na Írán původně letět přes Turecko do Gruzie a odtamtud rovnou do Íránu.

Minulý týden navíc řekly egyptské zdroje panarabskému deníku Al-Kuds al-Arabí, že Suezským průplavem proplula ze Středozemního do Rudého moře americká flotila sestávající z jedenácti fregat a letadlové lodi Harry Truman s jaderným pohonem. Podle očitých svědků byla mezi nimi také fregata izraelská. Provoz v průplavu byl na několik hodin přerušen a na březích byly rozmístěny tisíce egyptských vojáků, kteří zajišťovali bezpečnost flotily.

Podle izraelských analytiků oslovených deníkem Jerusalem Post jsou zprávy zřejmě věrohodné. Je známo, že arabské země mají z jaderného Íránu stejný strach jako Izrael a navíc je jim jasné, že Barack Obama je slabý prezident, který úder nepodnikne, a tak se rozhodly dát zelenou izraelskému útoku. Podle nich podpora izraelského úderu v arabském světě roste. Na tom, že arabské státy jakoukoli spolupráci s Izraelem popírají, není nic divného, protože s ním nemají oficiální diplomatické styky. Jsou však i politologové, kterým zprávy o izraelsko-saúdské spolupráci připadají nesmyslné a nepravděpodobné. Podle nich by si Saúdové nikdy nedovolili jakkoli se podílet na útoku na Írán, protože by to zvýšilo chaos v jejich zemi a posílilo radikalizaci místních obyvatel i aktivitu teroristů. Izraelská vláda odmítla zprávy komentovat, podotýká závěrem Jerusalem Post.

(www.rozhlas.cz/cro6)



Zpátky