Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


ODS má v Praze nejspíš utrum

Lída Rakušanová

A asi nejen tam...

„Podtunelováno“, varuje automobilistu na ulici kolem Hradu, jen pár desítek metrů od místa, kde se naposled propadl neblahý tunel Blanka, velká cedule. Pro pražskou ODS je to vskutku symbolické varování. Tu půdu pod nohama si totiž v hlavním městě, kde už dvacet let od pádu komunismu hraje prim, podkopala sama.

Aféra opencard nebo bortící se tunel napříč Prahou jsou přitom jenom špičkou ledovce. Neprůhledné machinace s obecním majetkem, s pozemky a byty, kdy se radnice v některých městských částech podobají spíš realitkám než úřadům, placeným z daní občanů, to všechno vedlo k tomu, že jakmile tu Pražané měli v pravé části politického spektra schůdnou alternativu, totiž TOP 09, houfně k ní přecházeli. A tak se ve městě, kde léta koloval bonmot, že by tu vyhrála volby i Klausova tenisová raketa, na konci května stalo, že ODS už ve volbách nezvítězila. Porazila ji TOP 09.

Ode dneška je velká šance, že to tak v říjnu dopadne i na pražském magistrátu. TOP 09 totiž oficiálně oznámila, že jejím kandidátem na pražského primátora bude Zdeněk Tůma, donedávna ještě guvernér ČNB. A tak zatímco ODS, ač do komunálních voleb už nezbývá ani sto dnů, teprve ve svých řadách hledá vhodného kandidáta, podařilo se jejímu hlavnímu konkurentovi, TOP 09, ulovit sólokapra. „Myslím, že Praze nabízíme to nejlepší, co lze nabídnout v ČR“, řekl při představování Tůmova jména Karel Schwarzenberg a těžko mu v tom někdo může odporovat. Sám někdejší guvernér, který vedl ČNB deset let, aniž by to na jeho dobré pověsti zanechalo nejmenší skvrnu, zatím jen vzkázal, že do toho jde, protože vidí příležitost změnit způsob vedení hlavního města. A také proto, že má šanci přispět k ekonomickým reformám.

Pro TOP 09 je ale získání Tůmy důležité nejen kvůli Praze. Je to signál i pro další regiony, kde Schwarzenbergova strana figuruje rovněž jako eventuální alternativa pro pravicové voliče. Má přitom zjednodušenou pozici, protože ODS svůj boj s funkcionáři, spjatými s kmotrovskými praktikami, zatím díky Petru Nečasovi vyhrála jen v nejvyšším patře stranické struktury. Delegáti červnového sjezdu mu „na míru“ zvolili tým místopředsedů, ale už ne například výkonnou radou ODS, statutární orgán strany, který řídí činnost strany mezi kongresy.

Spory v regionech vyvrcholily před časem mimo jiné na jihu Čech sesazením budějovického primátora, proti kterému nakonec spolu s opozicí hlasovala i část zastupitelů ODS. Ta pravá bitva o vliv a moc v ODS se každopádně svádí v regionech a momentálně tam zuří s plnou silou.

Oněch 800 000 znechucených voličů ODS, kteří tentokrát v parlamentních volbách své straně už hlasy nedali, ovšem už asi nejsou na bojové akce zvědaví. Chtějí vidět do komunálních voleb zřetelný posun i bezprostředně kolem sebe. Tím spíš, že na místní úrovni už lidé za ta léta většinou dobře vědí, kdo je kdo. ODS tudíž nemá času nazbyt: chce-li si udržet v regionech pozice, musí se zkonsolidovat co nejdřív.

(www.rozhlas.cz/cro6)



Zpátky