Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2010


Jak plýtvá úřad

Jan Gazdík

Jedno umytí automobilu ministra dopravy stojí 500 korun, myje se osmatřicetkrát za měsíc – tedy i dvakrát denně (podle vyúčtovaných částek). Za VIP krabičku bonbonů Tic Tac (obyčejná stojí v obchodě 13,90) platí resort padesátikorunu. A koupily se jich bedny. Hitem je zalití jediné květiny: měsíčně přijde na 460 korun. A kalendáře s nevkusnými dopraváckými motivy vytáhly z rozpočtu ministerstva dalších 600 000 korun. Když se seškrtají desítky těchto „drobných“ drahých položek, ušetří ministerstvo jen do konce roku asi pětatřicet milionů korun. Ukázal to audit, který si zadal ministr dopravy Vít Bárta (VV).

V protokolu se píše: „Za údržbu zeleně jsme v roce 2009 zaplatili 1 410 686 korun. Z faktur přitom nelze zjistit, na co byly vynaloženy.“ „Cena je až čtyřikrát nadsazená,“ komentuje údaj Marie Koucká, jejíž firma Postaramese.cz nabízí péči o květiny. Sumy nechápou ani další živnostníci, kteří se v oboru pohybují a pro ministerstvo dopravy nepracují. Ohromen zůstal majitel malířské firmy Josef Jedlička, když mu MF DNES sdělila, že za vymalování chodby ministerstvo zaplatilo 197 tisíc korun. Jedlička si spočítal, že jeho firma by za tuto cenu vymalovala až 5500 metrů čtverečních. To je sto třicet metrů dlouhý, dvacet metrů široký a deset metrů vysoký tunel.

Bývalí ministři dopravy tvrdí, že o předražených zakázkách nevěděli. „Zalévání kytek není věcí ministra. To je věc náměstků nebo jejich podřízených,“ řekl Petr Bendl (ODS). Jeho nástupce Gustav Slamečka argumentoval podobně: „Ministr se k takovým informacím nedostane.“

Podle ekonomů, které MF DNES oslovila, však jde o manažerské selhání předcházejících ministrů. Právě oni totiž samozřejmě nesou odpovědnost za celkové hospodaření úřadu včetně výdajů na provoz. Ty činily loni v ministerstvu dopravy 230 milionů korun.

„Ministr pochopitelně neodpovídá za cenu zalévání kytek. Na druhé straně ručí za výběr svých podřízených, na něž deleguje tuto odpovědnost. A pokud oni plýtvají desítkami milionů, tak jde jednoznačně o manažerské selhání ministra, který si vybral neschopné lidi,“ říká hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. „Jedním z výsledků auditu je, že po desetiminutovém rozhovoru odešel celý management odboru vnitřní správy,“ dodává Bártův náměstek Radek Šmerda.

Happy end? Nikoliv. Některé z vyhozených úředníků už přijali do práce na ministerstvu zemědělství, které sídlí pár desítek metrů od ministerstva dopravy.

Plyšoví medvídci jsou roztomilou hračkou. Když jich však auditoři ministerstva dopravy našli ve skladu stovky se šáličkami resortu – kus za 238 korun – zhrozili se. I tento detail vypovídá o plýtvání úřadu. Nové vedení zruší nesmyslné zakázky za desítky milionů, jež zdědilo po předchůdcích.

Chcete rychle a zázračně zbohatnout? Pak si vylobbujte drobnou zakázku na českém ministerstvu a budete skvěle odměněni – pěti- až desetinásobnými zisky ve srovnání s obvyklými. Ministerstvo dopravy bylo ještě před několika týdny zlatým dolem pro desítky firem a firmiček, podle všeho spřízněných s úředníky. Resortu účtovaly za údržbářské služby natolik přemrštěné částky, že z něj dohromady ročně vytáhly desítky milionů korun. Další firmy vznikly krátce před podepsáním smluv účelově, aby se mohly „přisát“ na dvousettřicetimilionový rozpočet, který má úřad ročně na provoz.

To vše odhalil audit, který si zadal nový ministr Vít Bárta (VV). Úřad utrácel nadhodnocené částky za nesmyslné služby či dodávky, například za nákup stovek plyšových medvídků, které zdobí modrá šála s logem ministerstva. Beden větrových bonbonů Tic Tac ve speciálním balení či obskurních chromových těžítek ve formě řadicí páky s hodinkami. Jde o dlouhou řadu desetitisícových, statisícových, milionových a někdy i desetimilionových položek. Ztráty pak pohlcují až pětinu rozpočtu ministerstva na jeho provoz.

Jaký smysl má třeba rozmařilá osmnáctimilionová investice do „rautové místnosti“, kdy jen projekt na sál, kuchyňku a WC spolkl půl milionu? Na tuto otázku nedokázal včera odpovědět nikdo z bývalých ministrů dopravy s vysvětlením, že to bylo pod jejich rozlišovací schopností.

Zálivka 125 květin za 1,4 milionu? „Zalévání kytek není věcí ministra,“ ohradil se například bývalý šéf dopravy Petr Bendl (ODS), když se ho reportérka MF DNES zeptala, zda 41 000 korun měsíčně za zálivku 125 kytek není luxus. „Jen loni bylo za péči o zeleň firmě DOCservis Praha, s. r. o., zaplaceno 1 410 686 korun. Nelze přitom dohledat, jaký byl rozsah fakturovaných prací a zda byly vůbec vykonány,“ píše se v auditu.

Pod rozlišovací schopností exministrů byl i jiný pikantní fakt: jejich služební audi projíždělo podle faktur myčkami měsíčně dvakrát denně (včetně sobot a nedělí) a další dva vozy pak každý den. Jen v letošním prvním pololetí se tak na autech resortu „promylo“ tři sta tisíc. Proč pak nakoupili řidiči na svá neustále leštěná a voskovaná vozidla autokosmetiku za čtyřiapadesát tisíc, je pro auditory záhadou. Myli si a voskovali si snad svá soukromá auta z rozpočtu ministerstva dopravy jeho náměstci či ředitelé odborů? „Může to tak být. Zajímá nás to a řidičů, z jejichž karet CCS se tyto platby čerpaly, se ještě budeme ptát,“ naznačuje nový šéf odboru vnitřní správy Josef Janda.

Stejně nepochopitelná je čtyřiadvacetitisícová platba za uložení dvaceti zimních pneumatik v servisu Auto Jarov. Na ministerstvu dopravy jsou přitom prostorné garáže. „Tuto, ale i mnohé další nevysvětlitelné a nepotřebně zakázky, které nám odčerpávaly desítky milionů, okamžitě rušíme,“ oznamuje náměstek ministra Radek Šmerda. Lidé, kteří prý takto hospodařili, vůbec nechápali nebo nebrali v potaz, že nakládají s penězi daňových poplatníků. „Zřejmě byli přesvědčeni, že jsou jejich a že si za ně mohou pořizovat, co se jim namane. Proto jsme zdědili plné sklady drahých krámů,“ domnívá se Šmerda.

„Podnikatelské“ plány bude tedy muset po auditu přehodnotit i firma Westpoint. Za pět a půl milionu ročně hlídá budovu ministerstva. Další statisíce si pak absurdně účtuje za kontrolu svých hlídačů, aby v noci nespali. „I tato ostraha ostrahy, stejně jako tisknutí nepotřebných VIP kalendářů za statisíce končí,“ dodává Šmerda.

(MFDNES)



Zpátky