Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2010


Hasiči nesmějí přes hranici. Pomáhají tam načerno

Když před dvěma měsíci vzplála tržnice s restaurací v Brandově na Mostecku, stáli němečtí hasiči na hranicích a obrovskému požáru směli jen přihlížet. Pomáhat nesměli, neměli povolení zasahovat v Česku. Celý areál mezitím shořel. Vedení obcí v Krušných horách to nyní chce změnit.

„Mohli se jen dívat, bylo to velmi smutné,“ vzpomíná starosta Brandova Jiří Mooz. „Správně jsem měl žádat krajský úřad o povolení, aby mohli saští hasiči s jejich moderní technikou vstoupit na naše území. Jenže na to není v takových chvílích čas,“ říká Mooz. Německé hasiče nakonec povolal po dohodě se starostou sousedního města Olbernhau. „U požáru v tu chvíli byli vlastně nelegálně. Avšak stejně už bylo pozdě, uplynulo dvacet minut a všechno mezitím už shořelo,“ dodal starosta.

Sasové pomáhali hasit před dvěma týdny také dvě auta poblíž Hory Svaté Kateřiny na Mostecku. Naopak Kateřinští byli za hranicemi za poslední tři roky celkem sedmkrát. Pokaždé tajně, načerno. „Kdyby je někdo přistihl, mohli by dostat pokutu. Pokud by se některý z nich při hašení propadl stropem,místo odškodnění by měl pořádný průšvih,“ dodává místostarosta obce Petr Pakosta.

Potíže nemají jen hasiči, ale i záchranáři. Pakosta vzpomněl, jak se letos v únoru zranili na úpatí sjezdovky deset metrů od hranic dva němečtí lyžaři. „Vyjela sice pro ně z Německa sanitka, jenže zůstala stát na přechodu a záchranáři museli zraněného položit na nosítka a k sanitce ho dotáhnout,“ uvádí.

Existuje sice česko-saská dohoda o spolupráci hasičů, Ústecký kraj však podle Pakosty nemá podepsaný dokument, který přesně určuje pravidla přeshraniční pomoci, aby mohli zasahovat hned. Hejtmanka Jana Vaňhová včera nebyla k zastižení, jednala v Bruselu. Její mluvčí Magdalena Hanáčková vážnější problém nevidí. „Mám informaci, že smlouva mezi ústeckými a saskými hasiči o vzájemné spolupráci při mimořádných událostech byla podepsána,“ reagovala. „Dohodu máme jen od Cínovce po Děčín, pro zbytek kraje (Mostecko a Chomutovsko) dosud ne,“ oponuje mluvčí severočeských hasičů Lukáš Marvan. Minulý pátek se proto starostové z Mostecka obrátili na ministra vnitra Radka Johna, od něhož si slibují, že dohlédne, aby byla pořádná dohoda o přeshraniční pomoci uzavřena.

(MFDNES)Zpátky