Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2010


Český přístup

Ross Hedvíček

Včera večer jsem se díval na televizi jak uzoučkým vrtem vytahují ze zasypaného chilského dolu u Copiapó horníky. Všech 33 živých, po 69 dnech. Docela mne to dojímalo, až do momentu, kdy poslední horník začal podávat hlášení přítomnému chilskému prezidentovi. Zatmělo se mi před očima, začal jsem vidět Lumíra Sakmara a jeho brigádu socialistické práce, a když ještě začali sborem zpívat chilskou hymnu, tak jsem tu mexickou soap operu přepnul na jiný kanál. Nic proti lokálním vlastenectví, ale chilský prezident Sebastian Pinera byl jediný, kdo do kamery poděkoval Spojeným státům americkým (doufejme, že má znovuzvolení zaručeno). Ani sami zachráněni horníci si nevzpomněli. Také proč?

Když je to zasypalo, tak místním expertům trvalo 17 dnů, než vůbec objevili, že jsou naživu. Pak se usnesli, že to bude trvat do Vánoc, než se k zasypaným prokopou. To se doneslo k malé firmě Center Rock, Inc. z městečka Berlin, Pennsylvania, která vešla ve známost, když v červenci 2002 zachránila 9 horníků ze zaplaveného nedalekého dolu v Quecreeku. Bez cavyků vyvrtali díru přímo do země a chlapy tou dírou vytáhli. Majiteli firmy Brandonu Fisherovi se „do Vánoc" přece jen zdálo příliš dlouho. Měl ale všechny své zaměstnance v Afghanistánu, kde vrtali studny pro americké vojáky. Američtí vojáci tedy museli počkat, experti odletěli do Chile, k zasypanému dolu, vyvrtali ne jen jednu, ale hned tři díry - hlavní díru, potom backup a backup pro backup - naprosto americkým způsobem. A za 30 dnů poté, co na tom začali dělat, byli horníci zachráněni. Nikoliv tedy za předpokládaných 180 dnů.

Tou dobou už se to rozkřiklo i po Americe a pomoc do Chile se začala hrnout - nikoliv za „provizi" (jak říkají čeští mafiáni-podnikatelé), nýbrž za americké peníze. Všechno bylo darováno - neboli DONATED! To v Česku nikdo nepochopí. Němci se prý sice chlubili, že taky pomohli, nože na vrtácích byly německé, ale zakoupeny a zaplaceny byly onou americkou firmou v Pennsylvanii.

Nakonec horníci byli nejen zachráněni americkou firmou, nýbrž i komunikovali americkou technikou, jedli americké jídlo dodané NASA (jídlo bylo pro kosmonauty dlící ve stísněných prostorách - NASA to taktéž daroval), ale když je vytáhli, tak měli kvůli světlu, kterému si za tu dobu odvykli, na nosech i módní sluneční brýle, které nosil i Gianni Versace (i když později vyráběl své vlastní), které darovala firma Oakley. Ovšem, americká vlajka tam vlála jen jedna, kousek od vrtné soupravy, všichni byli hrdí na Chile a zpívali chilskou hymnu a Evo Morales, prezident sousední Bolívie, úplný komunistický idiot, se tam taky přijel ukázat před kamery.

Tak nějak mě to mrzelo. Nikdo nečeká nějakou přehnanou vděčnost - ale tohle byl úplně český přístup k věci.

(zkráceno)



Zpátky