Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2010


MI6 a Moravcův útěk do Londýna

Britská špionážní služba MI6 v březnu 1939 těsně před německým obsazením Československa dopravila do Londýna šéfa československé vojenské rozvědky Františka Moravce i jeho archiv. Vyplývá to z historie MI6, kterou na základě archivů této služby napsal historik Keith Jeffery. Jeho kniha tak přináší nové detaily do již známého příběhu o Moravcově útěku.

Podle knihy MI6 najala 14. března 1939 letadlo a dopravila do Londýna Moravce a deset jeho nejbližších spolupracovníků. Den poté obsadili nacisté zbytek Čech a Moravy, který zůstal po záboru Sudet. Šéf pražského oddělení MI6 Harold Gibons požádal 14. března londýnské ústředí o mimořádné výdaje – 1000 dolarů a 200 liber – na tuto „dramatickou operaci“. Oznámil také, že převzal Moravcovy „nejdůležitější zpravodajské archivy“, uvádí kniha. V následujících dvou týdnech Gibons propašoval Moravcův archiv do Británie pomocí královských kurýrů a v diplomatických zavazadlech. Sám Gibons a zbývající agenti MI6 odjeli z Prahy 30. března 1939.

Po útěku do Londýna vedl Moravec československé zpravodajské operace z Británie. Podle knihy si MI6 cenila informací důstojníka německé armády Paula Thümmela, který pracoval právě pro Moravce. Podobně díky blízkým vztahům Gibonse s Moravcem podědili Britové československé zpravodajské zdroje v Maďarsku.

Historik Jeffery se zmiňuje i o jiné etapě předválečné historie Československa. Podle něj britští zpravodajci před mnichovskou dohodou radili britské vládě, aby vyhověla Adolfu Hitlerovi a přistoupila na obsazení Sudet.

Kniha MI6: The History of the Secret Intelligence Service, 1909-1949 (MI6: dějiny tajné služby) zachycuje prvních 40 let existence britské špionážní služby všeobecně známé jako MI6. Oficiálně se nicméně jmenuje Secret Intelligence Service (SIS) a až do 80. let vláda oficiálně nepotvrdila její existenci.

Nyní vedení MI6 poskytlo Keithu Jefferymu přístup do svých archivů. Bývalý šéf této tajné služby John Scarlett, který stál před pěti lety u zrodu celého projektu, včera (21. 0í. 2010 - pozn. red. CS-magazínu) na tiskové konferenci zdůraznil, že jde o jednorázový projekt a nejsou plány na další pokračování dějin zahraniční špionážní služby. Jeffery byl omezen rokem 1949, aby nebyly ohroženy identity pozdějších agentů. Před rokem vyšla obdobná oficiální historie britské kontrarozvědky MI5.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky