Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2010


Rudolfa Heße prý do Británie vylákala MI6

Je to jedna z nejzáhadnějších událostí druhé světové války – proč se vlastně Hitlerův zástupce Rudolf Heß vydal v květnu 1941 sólo messerschmittem do Británie?

Nová kniha nyní tvrdí, že hádanku vyřešila: k cestě na ostrovy ho vylákal agent britské tajné služby MI6 pod záminkou sjednání mírové dohody. Hessovi však nad Skotskem došlo palivo, a když přistál padákem u Renfrewshire, Britové ho zatkli. Zbytek života strávil ve vězení.

Autor nové teorie John Harris v knize Rudolf Heß: Britská iluze míru tvrdí, že klíčovou roli sehrál finský historik umění Tancred Borenius, který pracoval pro Brity. V lednu 1941 se měl vydat do Ženevy a přesvědčit Heße, že členové královské rodiny chtějí vyjednat mír s Německem. „Tancred byl tím klíčem, který vnukl Hitlerovi naději, že Británie má zájem o uzavření spojenectví,“ uvedl.

Harris sbíral materiály téměř dvě desetiletí a v té době pořídil rozhovory s přeživšími rodinami řady britských agentů. Teprve začátkem letošního roku ale zjistil, že to byl právě Fin, který se do léčky zapojil. O tom se dosud nevědělo – a autor to označuje za jedno z nejdůležitějších zjištění moderní vojenské historie. Odhalil to díky vzácnému rozhovoru se zesnulým Boreniusovým synem. Ten mu řekl, že otec o své činnosti v době války sice nevyprávěl, ale než zemřel, tajemství mu sdělil. MI6 prý jeho otce vyslala do Ženevy proto, aby prostřednictvím třetí strany předala Hessovi tajné poselství. Bylo to ústní pozvání k návštěvě britské královské rodiny.

Hitlerovým ideálním plánem totiž vždy bylo spíše s Londýnem spolupracovat než válčit ve snaze dobýt Rusko. Podle Harrise ale blafoval také Heß. O žádnou alianci mu nešlo, chtěl jen dostat Británii do kolen. „Měl v úmyslu přivodit pád Churchilla, který by s mírem s Německem nikdy nesouhlasil, a nahradit ho pronacistickým vůdcem,“ říká autor. „To je odpověď, v niž lidé doufali od 40. let. Můj výzkum kategoricky potvrzuje, že Tancred Borenius hrál klíčovou roli v zajištění vítězství. Přesvědčil Hitlerovu dvojku, aby navštívila Spojené království, a sotva se tam objevil, nechal ho zatknout a uvěznit.“

Heß sám svoji misi nikdy zcela neobjasnil, i když se hodně psalo, že letěl s tajným mírovým plánem. Hitler k jeho zatčení řekl, že odletěl bez vědomí špiček Třetí říše, zatímco Churchill trval na tom, že „byl něčím jako poslem“. Záznamy MI6 o Heßově aféře nebyly nikdy zveřejněny a další klíčové dokumenty údajně zmizely, doplnil včera list Daily Mail.

Jak však napsal server The Daily Telegraph, historici o Harrisově teorii pochybují. Roger Moorhouse, autor knihy Berlín ve válce, řekl: „MI6 by vylákáním Hesse do Británie nemohla mnoho získat. I když byl nominálně důležitý, v roce 1941 šlo ve skutečnosti už jen o okrajovou figuru. Nejpravděpodobnější je, že letěl o své vůli.“

Heß byl po seskoku uvězněn v londýnském Toweru, později pak v rozlehlém domě na anglickém venkově. V norimberském procesu dostal doživotí, které si odseděl v izolaci v berlínské věznici Špandava. Zemřel v roce 1987; podle oficiální verze spáchal sebevraždu oběšením na elektrické šňůře. V té době to byl invalidní 93letý muž.

(pur)

(Právo)



Zpátky