Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2010


Zbystřete, když zazní Mozart

Lucie Suchá

Novozélandské město Christchurch si poradilo s kriminalitou v městské tržnici. Do boje nasadilo vážnou hudbu. Hudba vyhnala násilníky i z londýnského metra. Ale pozor na Mozarta si musí dávat nejen zloději, ale také nakupující.

Jak novozélandskému listu The Press řekl manažer tamního svazu podnikatelů Paul Lonsdale, původně chtěli svým zákazníkům hrát trochu jinou hudbu, například Barryho Manilowa. Slavnou Mandy (v češtině píseň nazpíval Karel Gott a nazval ji Jsou svátky) nebo Copacabanu. Nakonec však Manilowa nahradili jedním z největších velikánů klasické hudby.

„Klasika lahodí uchu. Je známá tím, že omezuje antisociální chování,“ řekl listu s tím, že tržnice je nyní příjemnější a lidé v ní mnohem častěji jen tak posedávají a povídají si, protože se v ní cítí bezpečněji. A dokáže to doložit čísly. V centru města se snížil počet případů výtržnictví ze 77 týdně v loňském říjnu na 2 týdně v letošním říjnu. Ročně dříve řešili policisté v okolí tržnice šestnáct problémů týkajících se drog a alkoholu, letos žádný.

Nová čísla tak potvrzují to, co zabralo i v Londýně. Před sedmi lety tam policie nasadila klasickou hudbu proti násilníkům v nejnebezpečnějších stanicích metra. Výsledek? Loupeže klesly o 33 procent, vandalismus o 37 procent. Po dalších osmnácti měsících podle listu The Independent nasadila londýnská policie Mahlera a Pavarottiho na celkem čtyřicet stanic.

A úplné prvenství patří Kanaďanům, kteří účinky vážné hudby začali na nakupujících a cestujících sledovat už v devadesátých letech minulého století.

Jenže jak Mozart s Mahlerem pomáhají policistům, tak nejsou příliš nápomocni nakupujícím. Čísly, která Lonsdale neukazuje, jsou totiž zcela jistě stoupající tržby. James Kellaris, profesor Univerzity v Cincinnati, se už desítky let věnuje zkoumání toho, jak hudba působí na chování nakupujících. „Hudba ovlivňuje u zákazníků vnímání času a zvyšuje ochotu utrácet,“ řekl serveru sixwise.com. Konkrétně vážná hudba dává mozku tolik podnětů, že jej nutí více pracovat. Nakupujícím pak přijde, že v obchodě strávili mnohem méně času, než tomu doopravdy bylo. Hudba také lidem omezuje schopnost myslet kriticky. A tak si často koupí, co nechtějí. Takže až uslyšíte Mozarta, pozor! Ať jste zloděj, nebo nakupující.

(MFDNES)



Zpátky