Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2011


Byl Karel IV. Němec?

Největší Čech v dějinách? Karel IV. Alespoň tak hlasovali diváci v anketě České televize. Nyní bude náš Otec vlasti vystupovat jako jeden z dvaceti největších Němců. Historický seriál s názvem Die Deutschen vysílá německá televize ZDF.

Podle německé veřejnoprávní televize ZDF byl Karel IV. (po matce Přemyslovec a po otci Lucemburk) jedním z největších Němců. Proto je mu také věnován jeden z dílů druhé řady populární historické série Die Deutschen.

Autoři pořadu navíc zakladatele první české univerzity a Karlova mostu líčí jako pronásledovatele židů. "Karel IV. je označován jako první Schreibtischtäter v dějinách, člověk, který svými rozhodnutími od stolu pronásledoval Židy," uvedl autor scénáře Georg Graffe. za Karla IV. zažila střední Evropa značný kulturní rozkvět. Ale jeho panování pronásledovala nejhorší katastrofa středověku - mor. Za viníky šíření nákazy byli označeni právě Židé. Morová pandemie si na počátku Karlovy vlády vyžádala 25 milionů obětí. "Karel IV. nezvládl své královské povinnosti. Nechránil své poddané před pogromy. Dokonce profitoval z vraždění Židů," zaznívá v dokumentu. Židé pro středověké panovníky nepostradatelní svými půjčkami, ale zároveň zůstávali na okraji společnosti. To, že s Židy uhořeli i dluhopisy, vrhá jasné světlo na motiv činu.

"Karel IV. dokonce svým jednáním přispíval k tomu, že Židé byli zabíjeni. Židy vydával na pospas svým příznivcům, čímž je zbaví jejich dluhů," říká v dokumentu historik státního archivu v Norimberku Johannes Heil.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky