Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2011


Nový trik taxikářů v Praze

Uživatelé platebních karet by měli být na pozoru při placení kartou v pražských vozech taxi. Podle Sdružení pro bankovní karty (SBK) se v listopadu stalo v Praze několik případů, kdy taxikář cestujícímu při platbě úmyslně zaměnil platební kartu za cizí. Podezřelý pak vybral peníze klienta prostřednictvím jeho karty a PIN kódu, který zadal v předešlé platbě. V neděli to řekl ředitel SBK Roman Kotlán.

Sdružení v této souvislosti lidem radí, aby věnovali platbám maximální pozornost a hlavně dodržovali zásady bezpečného placení kartou, mimo jiné aby neztráceli nad kartou při placení kontrolu. "Pokud se cestující stane obětí uvedeného podvodu a po opuštění taxi zjistí, že nemá svou vlastní platební kartu, měl by urychleně kontaktovat svou vydavatelskou banku a kartu zablokovat," zdůraznil Kotlán.

O uvedeném údajně podvodném jednání některých pražských taxikářů informoval i sobotní deník Blesk. Jeden z případů vyšetřuje policie. "Zabýváme se případem dívky, které taxikář vyměnil kartu, a než ji stihla zablokovat, přišla o 4400 korun," řekla deníku mluvčí pražských policistů Jana Rösslerová. Z klientů České spořitelny byli podle mluvčí Kristýny Havligerové takto postiženi tři lidé. Uvedla, že banka své klienty už upozorňuje, aby kartu nedávali z ruky.

Podle deníku jeden z triků spočívá v tom, že cestující taxikáři zaplatí kartou, kterou posléze dostane i zpět. Vrácená karta ale není jeho. Další způsob podvodu spočívá v tom, že taxikář zadá částku, dá ji cestujícímu k potvrzení, platební terminál ale schová a vrátí jinou kartu. Klientova karta zůstává v terminálu a podezřelý provede změnu zadání například z 800 na 8000 korun. Třetím trikem podle deníku je, že taxikář vyjede cestujícímu účet, ale odmítne mu ho dát, protože se prý špatně vytiskl. Vytiskne tedy druhý a nechá si částku proplatit dvakrát, aniž to postižený tuší.

(ČTK, Novinky.cz)Zpátky