Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2011


Tisíc maket psů mělo vychovat Pražany

Zuzana Keményová

160 000 korun dala radnice Prahy 4 do výroby tisícovky maket teriérů, kteří měli pejskaře upozorňovat na to, aby po svých čtyřnohých přátelích uklízeli. Lidé plastové psy rozkradli. Měl to být takový veselý způsob, jak přimět pejskaře, aby po svých čtyřnožcích uklízeli: radnice Prahy 4 instalovala do parků a na chodníky plastové makety jack-russel-teriérů držících v hubě nápis "Psí bobky patří do koše!" Výroba a rozmístění tisícovky teriérů v životní velikosti stály radnici celkem 160 tisíc.

To bylo na začátku září. Nyní, tři a půl měsíce od začátku kampaně, není po teriérech ani památky. Devět set maket lidé rozkradli a vyzdobili si jimi zahrádky a balkony. Poslední stovku psů, kteří ještě zbyli, radnice raději schovala do skladu. "Chtěli jsme, aby se lidé nad roztomilou maketou teriéra, který má v tlamičce cedulku, rozněžnili, pousmáli nebo zastyděli, a zároveň aby vyslyšeli jeho výzvu," popisuje vizi radnice mluvčí Žaneta Pilařová. To, že se kampaň zvrhne a lidé si skoro všechny teriéry rozeberou jako suvenýry, prý nikdo nečekal.

Když kampaň začínala, starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS), který započal druhé funkční období, suverénně pózoval fotografům s plastovou maketou i její živou předlohou. "Věříme, že pejsek s prosebným výrazem v očích osloví i děti a ty budou kladně působit na rodiče," psal v tiskové zprávě starosta Horálek. K myšlence plastových psů ho prý inspirovala Vídeň. Tam kampaň také probíhá, ovšem bez nenechavců. "Jeden občan Spořilova přinesl starostovi z Vídně rakouského plastového pejska a vyprávěl mu, že ho to velice zaujalo. Panu starostovi se nápad líbil," popisuje mluvčí radnice. To ovšem znamená, že občan Spořilova musel psa ve Vídni také ukrást.

Ačkoli se v Praze propagace poněkud vymkla, radnice nepřipouští, že by byla neúspěšná. Prý je ještě předčasné efektivitu celé kampaně hodnotit, ale na některých frekventovaných místech je podle pracovníků radnice účinek znát. "Je otázka, jestli to všechno nefunguje, i když pejsek působí na lidi ze zahrad či obýváků," zamýšlí se mluvčí.

Proto se radnice rozhodla, že bude pokračovat. Příští rok rozkradené makety psů dokoupí. Kolik přesně na figurky opět půjde, radnice nechce upřesnit, protože prý ještě nemá schválený rozpočet na příští rok. "Jistěže se po první zkušenosti bojíme, ovšem s jistými ztrátami se počítá," říká Pilařová.

(iHNed.cz)Zpátky