Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2011


Zátarasy na hranicích ještě nejsou, ale Čechy a Němce už rozdělují

Andrea Angermannová

Atmosféra v pohraničí houstne. Mohou za to krádeže aut. Češi kvůli nim v Sasku opět získávají nálepku zlodějů. Navrhované řešení v podobě vrácení zátarasů na lesní cesty zase naštvalo Čechy. Starostové pohraničních obcí proto nyní hledají cestu, jak problém vyřešit ke spokojenosti všech. "Na parkovišti před nemocnicí v Sebnitzu kolegyním vykradli několik aut. A ještě ulomí zrcátka, rozbijí okno. Dříve se tohle nestávalo," říká Among Lauteritzová z Alststadtu.

Přestože podle oficiálních statistik celková kriminalita v pohraničí klesá, krádeží aut rapidně přibývá. Sasové mají z Čechů strach. A to i přesto, že auta kradou hlavně Poláci. Češi jim totiž zdatně sekundují. "Obavy jsou opravdu velké a Sasové se nyní skutečně cítí být z naší strany ohrožováni. Nálada není ideální a obávám se, že pokud bude tento trend pokračovat, tak by to Česku a Čechům mohlo uškodit. Stejně mohou utrpět vzájemné vztahy. Situace je opravdu vážná," říká generální konzulka v Drážďanech Jarmila Krejčíková.

Saská strana začala loni na podzim proti organizovaným gangům zlodějů aut pořádat velké zátahy na silnicích. Poslední z nich byla minulý týden. Jejím výsledkem je zabavený kradený VW Golf, dva zadržení hledaní lidé, tři další předvedeni, odhaleno bylo 14 trestných činů a 130 dopravních přestupků. "Tyto výsledky potvrzují, že náš velký tlak je správný. Zloději musí stále počítat s tím, že tyto tajné akce mohou přijít kdykoli," říká saský ministr vnitra Markus Ulbig.

Problém řeší ministři obou států. Poslední schůzka se uskutečnila minulý týden, Markus Ulbig a Radek John se dohodli na další těsnější spolupráci. "Jednalo se i o přibývajících krádežích aut a otázka jejího řešení. Je ale důležité uvést, že jde o organizovanou trestnou činností s mezinárodním charakterem," sdělil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Podle starostů v pohraničí situace tak kritická není a vzájemné vztahy fungují. Takové nálady ale vše komplikují a každý případ krádeže si lidé pamatují. "Pro všechny je důležitý rozvoj a cestovní ruch. Ale vzájemné vztahy prostě nejsou jednoduché. Není snadné lidi spojit," říká Frieder Haase, starosta Königsteinu. Na starosty se totiž obrací naštvaní obyvatelé a žádají, aby šéfové radnic situaci řešili.

"Říkají, že se situací musíme něco dělat, že problém neřešíme, nic neděláme. Proto jsem se minulý týden v Sebnitzu na tiskovce saské policie ptal, jaké praktické kroky jako starosta mohu podniknout. Podle ministra Ulbiga můžeme na zelenou hranici prostě postavit zátarasy. Ty cesty jsou naše, máme na to právo," popisuje Gebhard Moritz, starosta obce Rosenthal-Bielatal. Příští týden o tom bude jednat obecní výbor a rada obce pak rozhodne, jestli zátarasy postaví.

Takový krok se ovšem české straně nelíbí. "Nedokážeme si to moc dobře představit, protože dohoda o schengenské spolupráci mimo jiné uvádí, že členské státy Schengenu musí zajistit volný průjezd vnitřními státními hranicemi," sdělil mluvčí ministerstva vnitra Řepka. Čeští starostové varují, že zátarasy jsou cestou do pekel. "Každé takové zásadní opatření, jako je budování nových zátarasů, mezi lidmi vyvolá ostřejší nálady. Je to signál, že se situace vyostřuje, což není dobré," říká Miroslav Jemelka, starosta Dolní Poustevny, která sousedí se Sebnitzem.

(MF DNES)



Zpátky