Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2011


StB platila i rakouským celníkům či hospodskému

Tomáš Procházka

Ústav paměti národa na Slovensku zveřejnil agenty pracující za komunismu pro pohraničníky

„Zjistili jsme, že pro zpravodajské složky komunistického Československa pracovaly desítky Rakušanů,“ tvrdí ředitel dokumentace ÚPN Lubomír Morbacher. Možná i víc. Zaminovanou státní hranici pomáhali československým pohraničníkům v 50. letech chránit například i rakouský hospodský či celník. Byli mezi nimi i pohraniční policisté, kteří předávali informace o československých uprchlících do alpské republiky, ale i obyvatelé příhraničních obcí. Zjistil to slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) a píší o tom listy Sme a LN.

Většina z nich nepracovala pro komunisty z nějakého levicového idealismu, ale za peníze. Vyplacené částky se pohybovaly v řádu tisíců šilinků. Například jistý celník s krycím jménem Silva u pohraniční obce Kittsee nedaleko bratislavské Petržalky měl se svým řídícím důstojníkem StB celkem 52 schůzek, během nichž předal 165 zpravodajských informací a dostal za to 39 tisíc šilinků. Koupeného měli prý pohraničníci i hospodského v obci Angern u Záhorské Vsi.

Zverbovaní Rakušané také pomáhali mařit pokusy o útěk, ale podávali informace i o těch, kterým se útěk zdařil. Pomocí těchto informací pak StB mohla vydírat rodiny uprchlíků, které zůstaly doma. Nebo působili na emigranty, aby se vrátili do Československa, kde je čekalo vězení a nezřídka i konfiskace majetku. Někteří Rakušané dělali pro StB vysloveně kriminální činnost, když vytipované uprchlíky omámili a převezli zpět do ČSSR. Odměna za to byla v řádu tisíců šilinků. „Jsou případy, kdy byli zahraniční spolupracovníci velmi aktivní, a byli dokonce ochotní dopravit utečence na území Československa do nějaké konkrétní roty pohraniční stráže,“ říká pro Sme Morbacher.

Rakouští pomocníci také pomáhali StB a pohraničníkům likvidovat „slabá místa“ na hranicích, přes něž se i v 80. letech dostávali lidé v okolí Bratislavy přes hranice. Nepřímo se tak podíleli na smrti některých ze čtyřicítky lidí, kteří byli při pokusu o přechod slovenské hranice do Rakouska zabiti. StB se dokonce podařilo nasadit svého agenta ze Slovenska i do známého utečeneckého tábora Traiskirchen, kterým prošly v dobách komunismu tisíce emigrantů z Československa.

„Na druhou stranu Rakousko se tehdy chovalo velmi dobře k emigrantům a většina příslušníků ozbrojených sborů a lidí odtamtud nespolupracovala s příslušníky z Československa,“ tvrdí Morbacher.

(www.denik.cz/)



Zpátky