Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2011


Povídal pan ředitel

James V. Jakoubek

Úmrtí Ctirada Mašína dne 13. srpna v americkém městě Clevelandu a účast oficielních osob na jeho pohřbu mělo na druhém konci Atlantiku, v Česku, za následek rozpoutání vzrušené diskuse na téma – „Jest dovoleno bránit se komunistům se zbraní v ruce?“.

Jako obvykle v debatách o „Mašínech“ již v minulosti několikrát, pěje se stále jeden a tentýž refrém dirigovaný těmi, proti kterým bratři Mašínové zvedli zbraň – komunisty: Mašínové jsou a byli cynickými bestiálními vrahy. A veřejnost česká, stále vzorně poslušná pohrobků představitelů komunistické moci těmto výkladům dědiců nejkrvavějšího režimu v českých novodobých dějinách poslušně a horlivě tleská a přisvědčuje a dle toho pak výsledky diskusí těchto také vypadají. Že se v hanobení Mašínů nejvíce činí komunistický plátek HaloNoviny s jeho plejádou osvětářů kteří na fakta příliš nehledí je celkem vzato pochopitelné – zloděj křičí chyťte zloděje – a nikoho nepřekvapuje. Činí-li tak ale údajní „objektivní historikové“ z jakéhosi Ústavu pro soudobé dějiny Akademie Věd České Republiky, je již tak nějak na pováženou (alespoň by při objektivním posuzování dějin být mělo).

České internetové noviny http://www.ceskenoviny otiskly oznámení o úmrti Ctirada Mašína s komentářem různých expertů. Mezi těmito byl i jistý Oldřich Tůma. Nechal se slyšet:

http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/v-usa-zemrel-po-delsi-nemoci-odbojar-ctirad-masin/674372

"...Ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AVČR Oldřich Tůma tvrdí, že činy odbojářů můžeme jednoznačně posuzovat jako statečné. "Dokázali riskovat, neváhali nasazovat vlastní život," ocenil historik. Kontroverzní podle něho ale stále zůstává způsob, jakým se skupina za hranice komunistické země probojovala. "Přišlo při tom o život několik lidí a všechny případy těch úmrtí jsou poněkud pochybné... Minimálně v jednom případě to byla zbytečná smrt nevinného člověka," řekl Tůma...."

Protože jde o vysoce postaveného funkcionáře, ředitele vědecké vládní instituce Akademie Věd ČR, údajného historika k tomu, tak nějak jsem zapochyboval, že by mohl takovýto nesmysl hodící se tak nanejvýše do komunistických HaloNovin vypustit do světa. Napsal jsem mu proto dotaz:

Vážený pane Tůmo.

Autor tohoto (citovaného) nesmyslného výroku světu předvádí dokonalou ignoraci či dokonce naprostou tupost a nepochopení povahy bývalého komunistického režimu v Československu.

Logika tohoto vejšplechtu připomíná jiného Tůmu - několikanásobného vraha kpt. Miroslava Picha-Tůmu. Stejné uvažování - Jsi uprchlík, honí tě několik desítek tisíc Němců a Rusáků s kulomety a psy, a tudíž když někoho z těchto náhončích odpráskneš měj na paměti, že způsobuješ "smrt nevinnému člověku".... za což tě pochopitelně pověsíme. (Když nikoho neodprásneš a my tě proto chytnem, pověsíme tě ale také....!!!!).

Údajně jste "historik", navíc dokonce cosi jako Ředitel jakéhosi Ústavu pro soudobé dějiny AVCR či jak se tento outfit nazývá, tudíž by Vám měly být při nejmenším známy nějaké ty souvislosti případu ke kterému se údajně takto hloupě vyjadřujete. Pakliže jste autorem uvedeného citátu, mohl by jste sdělit, v čem spatřujete onu "pochybnost"?

Pokud ale nejste informován, tedy - na skupinu českých uprchlíků byl pořádán hon jako na zajíce, honilo je několik desítek tisíc příslušníků sovětských a německých vojsk a policistů se psy. Několik členů prchající skupiny bylo těmito náhončími postřeleno, dva padli komunistům do drápů a byli posléze oběšeni. Tři se probili. Co by tyto muže, kdyby byli polapeni, čekalo, Vám snad, neb jste údajně "historik" a proto by jste měl povahu komunistických vrahounů znát, nemusím polopaticky vysvětlovat.

Vsichni ti "lidé kteří přišli o život" především usilovali o životy prchajících, čili zde nešlo o nic jiného, než o zákonnou sebeobranu.

 Tito muži prchali z protiprávního, zločineckého režimu který, abych byl přesný, cituji: "...upíral občanům jakoukoliv možnost svobodného vyjádření politické vůle ... popravoval, vraždil a žalářoval je ve věznicích a táborech nucených prací ... používal brutální metody fysického a psychického mučení ...".

 Tito muži, zde specificky pan Ctirad Mašín, před útěkem z komunistického Československa proti tomuto zločineckému režimu zvedli odpor, který byl "... legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a hodný úcty...", atd, atd, - račte pozornost svoji obrátit na Zákon 198/93 pro další podrobnější vysvětlení proč!! se "Bratři Mašínové" proti tomuto režimu postavili.

 Pokud tedy platí jmenovaný zákon 198/93 který konstatuje, že komunistický režim v Československu byl "...od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989, zločinný, nelegitimní a je zavrženíhodný..." a odpor proti němu "...legitimní, spravedlivý, moralně oprávněný a hodný úcty...", měl by jste za "pochybné" prohlásit těch několik desítek tisíc ozbrojenců se psy co pětici prchajících Čechů honili a za "zbytečnou smrt nevinného člověka" považovat desítky tisíc občanů povražděných československým komunistickým režimem v žalářích, lágrech, na hranicích a při pokoutních vraždách.

Pachatelé justičních vražd a zločinů se dodnes beztrestně potulují po českých luzích a hájích, někteří dokonce stále "slouží" nyní "demokratickému" režimu. Za všechny tyto justiční stvury jmenuji JUDr. Marcelu Horváthovou, vražedkyni jedné z posledních obětí nelegitimního režimu Pavla Wonky, která dodnes t.zv. soudí na okresním soudu v Trutnově.

Podpis.

Po několika dnech přišla odpověď. Musím podotknout, že mě to překvapilo:

Vážený pane Jakoubku,

tak, jak to citujete, jsem to opravdu neřekl a máte pravdu, že to nedává smysl. O historii Mašínů, jejich útěku, odbojové činnosti atd. a koneckonců i o povaze komunistického režimu toho vím docela dost. Jako M. Pich-Tůma neuvažuji ani náhodou, o tom vás mohu ujistit.

S uctivým pozdravem

Oldřich Tůma

Odepsal jsem:

Važený pane Tůmo.

 

Díky za Vaši odpoveď, i když dosti neúplnou.

Přesto se jedná o pokrok, pokud se odpovědi od českých představitelů týče, což opravdu oceňuji.

Dovolil bych se Vás proto otázat, pokud onen citát Vám do úst kladený neodpovídá skutečnosti, jak tedy ve skutečnosti zněl.

Taktéž, proč jste se proti falešnému citátu neohradil, neb je zřejmé, že na Vás vrhá světlo komunistického poskoka falšujícího historickou skutečnost.

Zejména jako historik by jste proti takovémuto bulvárnímu hulváctví měl co nejrazantněji vystoupit a na těchto "Českých novinách" které po Internetu hlásají do světa pomluvy a nesmysly a dělaji z Vás zjevného hlupáka, požadovat patričnou opravu a uvedení správných Vašich výroků.

Ovšem se zlou jsem se potázal. Došla další odpověď, nyní razantnější, kterak se sluší a patří:

Vazeny pane:

Za prve - nejsem zadny "cesky predstavitel". Vy jste predstavitel USA nebo snad statu Ohio? Na dopisy a maily odpovidam, mam to za slusnost.

Za druhe - popravde bych myslel, ze se mi omluvite. Uplne bezduvodne jste me docela sproste urazel.

Za treti - Ceske noviny neznam, jim jsem zadny rozhovor nedaval. Na to, ze novinari (a nejen cesti) opakovane prekroutili to, co jsem rekl, vybrali si z toho pul vety, aby dolozili, co oni chteji anebo to zkratka z hlouposti popletli, jsem si davno zvykl. Kdysi jsem zkousel domoci se opravy a omluvy - stejne bez uspechu - ted myslim, ze to nema cenu. V novinach se tak jako tak doctete spoustu nesmyslu.

Za ctvrte - mne volali v sobotu do Telce, kde jsem byl na dovolene s ditetem z rozhlasu, televize i CTK, abych jim dal komentář - bylo to tedy velice improvizovane a strucne a nijak zasadni, ale jiste se to nekde na interentu da najit, jestli vas to zajima, ja to hledat nebudu.

S pozdravem

Oldrich Tuma.

Ukázalo se, že pan ředitel neměl v úmyslu odpovědět na danou otázku a místo toho se tvářil uraženě a požadoval jakousi omluvu za domělé sprosté urážky. Zřejmě nepochopil smysl textu jak se u těchto ředitelských typů stává a proto jsem se dal do namáhavého vysvětlování, aby to pan ředitel pochopil:

Vážený  pane Tůmo.

 

Děkuji Vám za odpověď. K Vašim údajům:

Za prvé - Já jsem soukromník, tudíž "představuji" pouze sám sebe, nikoliv USA ani Ohio.

O Vás jsem byl informován, že jste snad jakýsi "ředitel" jistého českého vládního zařízení zvané "Ústav pro soudobé dějiny AVČR", nikoliv tedy "soukromá osoba" jako já. Pakliže je tento údaj pravdivý, tudíž jakožto vládní zaměstanec vládní instituce republiky České, jste, ať se Vám to líbí a nebo ne, logicky "PŘEDSTAVITEL" této české vládní instituce, odtud pak "český představitel". Jestliže jsem ale špatně informován, neb sám sdělujete - "novináři opakovaně překroutili, ... atd" a Vy také jste jen soukromou osobou bez jakéhokoliv vztahu ke jmenované vládní instituci, natož "ředitelem", račte mně proto tuto disinformaci prominout a omlouvám se za to. Ovšem, v tomto případě byste měl požádat představitele, ředitele, instituce zvané Ústav pro soudobé dějiny AVČR, aby disinformaci o Vaší osobě, kdy z Vás na jejich Internetové stránce dokonce dělaji jakéhosi ředitele či co, dementovali a odstranili.

Za druhé - Co se "sprostých urážek" týče. - abychom si rozuměli, nutno zopakovat původní tema:

"...Ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AVČR Oldřich Tůma tvrdí, že činy odbojářů můžeme jednoznačně posuzovat jako statečné. "Dokázali riskovat, neváhali nasazovat vlastní život," ocenil historik. Kontroverzní podle něho ale stále zůstává způsob, jakým se skupina za hranice komunistické země probojovala. "Přišlo při tom o život několik lidí a všechny případy těch úmrtí jsou poněkud pochybné... Minimálně v jednom případě to byla zbytečná smrt nevinného člověka," řekl Tůma...."

K tomuto jsem podotkl: 

Autor tohoto nesmyslného výroku světu předvádí dokonalou ignoraci či dokonce naprostou tupost a nepochopení povahy bývalého komunistického režimu v Československu - a znovu zopakoval původní mail s důrazem na stěžejní bod: Pakliže jste autorem uvedeného citátu, mohl by jste sdělit, v čem spatřujete onu "pochybnost"? a dodal: Jelikož "autorem" zmíněných citátů, dle Vašeho nynějšího tvrzení, nejste, nijak se vás moje výroky tudíž netýkají. Udivuje mně proto, že ode mne žádáte omluvu za jakousi "sprosťárnu" - (tato údajná "sprosťárna" se týká autora citovaného výroku v Českých novinách a za touto charakteristikou onoho "autora" plně stojím a jemu se omlouvat nemíním) - a při tom Vám vůbec, ale vůbec, nevadí, co se o Vás na Internetu ve zmiňovaných Českých novinách roztrušuje.

 Za třetí - Na České noviny Vás tímto tedy upozorňuji. Nejsem to já, kdo z Vás na Internetu dělá "komunistického poskoka falšujícího historickou skutečnost", proto v zájmu skutečnosti a pravdy: "Zejména jako historik by jste proti takovémuto bulvárnímu hulváctví …atd a opět zopakoval předchozí text.

Není mojí vinou že "novináři čeští" jsou schopni a ochotni rozšiřovat o soukromých osobách či představitelích českých vládních institucí (pokud tím ředitelem onoho jmenovaného Ústavu jak na web page uvedeno, jste) vyložené nesmysly, pomluvy a lži, bez jakýchkoliv obav před případnými následky. Proto na toto hulváctví si nestěžujte mně, ale obraťte se na českou legislativu, aby se takovémuto "sprostému" jednání učinila přítrž, kterak je v normálních civilizovaných státech běžné.

Za čtvrté - Vaše soukromé záležitosti mně nezajímají a sem nepatří.

Co mně zajímá bylo v dřívější e-mail:

Dovolil bych se Vás proto otázat, pokud onen citát Vám do úst kladený neodpovidá skutečnosti, jak tedy ve skutečnosti zněl.

Na toto jste vůbec nereagoval, zřejmě to nejste schopen ani učinit.

Domníval jsem že jste natolik inteligentní, abyste si pamatoval co jste před pár dny do "rozhlasu, ČTK a televize" t.zv. "improvizovaně a stručně" pronesl a byl proto schopen opět "stručně" zopakovat.

Jak je vidět, zmýlil jsem se, tudíž se za svůj omyl omlouvám.

V tom ale případě je velice obtížné se ohrazovat proti komolení Vašich výroků, když sám nevíte co jste kdy řekl.

Podpis.

Domníval jsem se, že tímto debata končí. Ale po dvou týdnech došla od ředitele Tůmy další depeše:

Vazeny pane,

i ja byl v cizine. Tak jako tak se nase korespondence toci v kruhu a pokracovani nema smysl. Jiste pochopite, ze toto je uz moje posledni odpoved na vase maily.

Nejsem jakymsi reditelem jakehosi USD, ktery by byl vladnim zarizenim, ale reditelem USD AV CR, jenz je nezavislou badatelskou instituci a vlade rozhodne neni nijak podrizen ani ji v zadnem ohledu nereprezentuje.  Moje nazory jsou moje nazory, to je cele. Na vasi otazku jsem uz odpovedel, poskytl jsem interview, v nem jsem nerekl, to, co mi ony ceske noviny vkladaji do ust. Jestli vas opravdu tak zajima, co jsem rekl, najdete si to na internetu.

Nechcete-li se mne za sve urazlive vyroky omluvit, vypovida to cosi o vas a je to vas problem, nikoli muj.

S pozdravem

Oldrich Tuma

I když jsem již žádnou reakci nečekal, obsah mně zaujal, neb obsahoval zajímavé informace. Jednak zmínka o jakési „cizině“, kde se pan Tůma prý také nacházel. Která cizina to byla a co tam činil nesdělil. Zřejmě se mu tam moc nedařilo a proto se raději vrátil zpět do lůna Strany rodné, kde za normalizace soudruha Husáka vystudoval historii a filosofii na FF UK (1969-1975, ukončeno 1980, PhDr. 1982). Proto nepřekvapuje jeho názor na srpnové události roku 1968. Do nově vydané knihy zabývající se 21.srpnem (Ztracené Archivy 1968, autor Rudolf Čížek, Nakladatelství Naše Vojsko 2011) napsal předmluvu kde se m.j. praví: „...Bezesporu nejdramatičtějším dnem československých dějin druhé poloviny 20. století je 21.srpen 1968 ... Komunistický režim v Československu existoval 20 let před rokem 1968 a ještě 20 let potom. Spojenci a přáteli SSSR a dalších zemí Varšavské smlouvy jsme byli také - před tím a potom. Jedno ani druhé nikdo nebo skoro nikdo před srpnem 1968 nechtěl změnit a neohrožoval …“. Kdyby si pamatoval více než pár pouček z politického školení na FF UK, takto hloupě by nežvanil. Tehdy rozhodně ŠLO o zásadní změnu režimu, o demokracii a zrušení ústavou zaručené „vedoucí úlohy KSČ“, včetně činnosti oposičních politických stran, Klubu K 231, KANu, neutrality a vystoupení z Varšavské smlouvy. Požadavky tyto, pravda, nepocházely z komunistického vedení, ale pronášeny a požadovány rozhodně byly. Snad nejdojemněji z celé předmluvy působí páně Tůmy vzpomínka na minulost a příslušníky VB: „... Jistě, mnoho pamětníků oněch neblahých 40ti let komunistického režimu (včetně autora těchto řádků) si na příslušníky VB vzpomene nejspíše v negativních souvislostech...“. Co si pan ředitel ze „zločineckého, nelegitimního a zavrženíhodného režimu“ může pamatovat se rozhodně netýká celých těch jeho 40ti let. Na svět přišel téměř tři roky PO vítězném únoru 48, za Pražského jara 68 byl tedy 17ti letý puberťák který za Husákovy normalizace byl natolik spolehlivý, že mu bylo povoleno vystudovat FF UK, pročež si rozhodně na nějaký „neblahý“ útlak stěžovat nemůže. Asi hlavně proto do té jeho předmluvy umístil dokonce tři své fotografie včetně jedné coby zarostlého vlasatce aby plebejci viděli, jaký on vždy byl bojovník proti komunismu. Snad i proto se pak za Sametu dostal na instituci které dnes řediteluje - ÚSD AV ČR – která dle jeho slov je zcela soukromý, nezávislý podnik se kterým vláda česká nemá pranic společného. Jsem si jist, že informace tato je překvapením pro obyvatele republiky České, hlavně vládu a legislativu, proto předávám dál. Pokud nějaké to ministerstvo české - kultury, školství, vnitra, či čeho - financuje Ústav tento, bylo by záhodno aby s mrháním peněz „daňových poplatníků“ kterak si komunisti neustále stěžují, Parlament okamžitě přestal a soukromý podnik zvaný ÚSD AV ČR ponechat svému finančnímu osudu. Na stranu druhou, je-li podnik tento vládou, tedy „daňovými poplatníky“, jak financován tak vedení schvalováno, nelze konstatovat jinak, než že si pan ředitel náležitě vymýšlí, krátce řečeno – lže. Zdá se tedy, že pan ředitel má všeobecně buď krátkou paměť a m.j. pozapomíná co kdy jakožto představitel ÚSD AV ČR pro veřejnost pronesl a nebo se k jeho shora citovanému nesmyslu a hlouposti hlásit nechce a hraje si na mrtvého brouka, viz jeho stálý odkaz na Internet kde si výroky jeho mám vyhledávat sám. Osobně se kloním k versi druhé, protože jinak by pár slovy uvedl, co tehdy „rozhlasu, televizi a CTK stručně” řekl. Tudíž jsem ještě jednou odepsal:

 

Souhlasím s Vámi plně, tato diskuse opravdu nikam nevede.

Opakuji zde jen, že ony údajné "sprosté urážky" se netýkají Vás, ale autora zmíněného výroku jenž byl publikován na Internetu v Českých novinách. Jelikož tímto autorem Vy nejste, nijak se Vás netýkají a proto nevidím důvod se Vám za něco, co se vás netýká, omlouvat.

Vzhledem k tomu, že Vy sám si Vaše údajné výroky nepamatujete a nejste schopen opakovat co jste před pár dny těmto Českým novinám říkal, nedivím se, že se proti Českým novinám nijak neohražujete a místo toho mně doporučujete, abych si Vaše údajné "správné" výroky kdesi na Internetu, pokud tam vůbec originálně jsou, vyhledal sám.

Toto jest obvyklá praxe komunistických "expertů" když nevědí kudy kam.

Nedávno mně též jistý PHDr. Josef Heller CSc, či tak nějak (v komunistických titulech se moc nevyznám, on i Vasil Bilak byl snad taky nějakým tím dochtorem), údajně to jakýsi "vedoucí analytického pracoviště UV KSČM", také doporučil, abych si jeho citáty na které se také nepamatoval, vyhledal kdesi na Internetu, s opravdu krásným, šovinistickým dodatkem, typickým pro arogantní čecháčky, že "...pro Američany je to možná náročné, ale Češi to zvládnou..." Čili, nic nového v Absurdistánu.

Pokud Vám ale rozumím, "Ústav pro soudobé dějiny AVČR" je soukromou "nezávislou badatelskou institucí" se kterou vláda of the Czech Republic nemá naprosto nic společného, ani s touto co dělat.

Zajímalo by mně v tom případě, kdo tuto, na vládě české "nezávislou instituci", ustavil, provozuje, financuje a jmenuje její vedení, konkrétně tedy Vás, do funkce "ředitele", když to z vlády české nikdo není.

 Odpověď pochopitelně od Vás nečekám, pokusím se zjistit jinde.

Podpis

James V. Jakoubek

September 3rd 2011

1Zpátky